NAROK

Nezaupljivi Vodušek bi prebegnil iz Celja v Ljubljano

Objavljeno 05. november 2013 14.36 | Posodobljeno 05. november 2013 14.36 | Piše: STA, T. L.

Na naroku je Vladimir Vodušek, ki krivde ni priznal, zahteval izločitev vseh sodnikov celjskega okrajnega in okrožnega sodišča ter višjega sodišča v Celju ter delegacijo pristojnosti sodišča.

Vodušek pojasnjuje medijem.

CELJE – Novinar in lastnik nekdanje Info TV Vladimir Vodušek, ki je obtožen domnevnega izsiljevanja nekdanjega predsednika uprave zreškega Uniorja Gorazda Korošca in Vinka Stiplovška iz podjetja Rhydcon iz Šmarja pri Jelšah, danes na predobravnavnem naroku na celjskem okrožnem sodišču ni priznal krivde. Dejal je, da očitanega kaznivega dejanja ni storil.

Vodušek je na naroku zahteval izločitev vseh sodnikov celjskega okrajnega in okrožnega sodišča ter višjega sodišča v Celju ter delegacijo pristojnosti sodišča. Prav tako je podrejeno zahteval prestavitev sojenja v Ljubljano, ker sodnikom v Celju ne zaupa, po njegovi oceni pa bi bila prestavitev tudi bolj ekonomična.

Vodušek pravi, da je žrtev maščevanja

Pojasnil je, da se ne čuti krivega, ker ni šlo za izsiljevanje, ampak za maščevanje Korošca in Stiplovška ob podpori ene izmed odvetniških družb. Vodušek naj bi namreč pridobil neke dokumente, ker pa jih ni hotel novinarsko uporabiti, sta se Korošec in Stiplovšek odločila maščevati. Po Voduških navedbah se je vseskozi pogovarjal le o oglaševanju na njegovi televiziji.

O njegovih zahtevah bo odločal sodni senat, ki lahko ponovno razpiše predobravnavni narok ali zadevo prepusti drugemu sodišču.

Voduškov zagovornik Boštjan Penko je pojasnil, da je o Voduškovih zahtevah mogoče odločati na več načinov, vendar ne želi prejudicirati, katero sodišče bo odločilo. Dejal je, da bo sodnica celjskega okrožnega sodišča Marjana Topolovec Dolinšek odločala le o tem, komu bo v odločitev posredovala Voduškove zahteve. Do končne odločitve pa je današnji narok preložen.

Zakon o kazenskem postopku sicer določa, da lahko stranka zahteva izločitev le poimensko določenega sodnika ali sodnika porotnika, ki postopa v zadevi, oziroma sodnika višjega sodišča. Stranka pa mora v zahtevi navesti okoliščine, zaradi katerih misli, da je podana kakšna zakonska podlaga za izločitev. O zahtevi za izločitev odloči predsednik sodišča, piše v zakonu.

Zoper sklep, s katerim se ugodi zahtevi za izločitev, ni pritožbe. Sklep, s katerim se zahteva za izločitev zavrne, pa se lahko izpodbija s posebno pritožbo; če je bil tak sklep izdan po vložitvi obtožbe, pa samo v pritožbi zoper sodbo, še piše v zakonu.

Aretiran med sprejemom denarja

Obtožnica zoper Voduška je bila vložena konec oktobra lani, kriminalisti pa so ga aretirali julija lani na Trojanah, v trenutku, ko naj bi prejemal denar.

Skupaj z velenjskim podjetnikom Stanislavom Gabercem, ki je krivdo že priznal, naj bi Vodušek oškodovancema grozil, da bo podrobnosti o njiju razkril v medijih, v zameno za molk pa naj bi zahteval 350.000 evrov v gotovini ali odkup njegovih terjatev v višini 160.000 evrov.

Gaberc, ki je krivdo priznal na oktobrskem predobravnavnem naroku, je pogojno obsojen na 14 mesecev zapora s preizkusno dobo treh let. Sodišče ga je oprostilo plačila sodnih stroškov, saj je brez službe in premoženja, kot invalid tretje kategorije pa prejema samo 200 evrov invalidnine.
 

Deli s prijatelji