VAJA

Nesreča v predoru: zlomi, rane, opekline

Objavljeno 01. oktober 2015 01.00 | Posodobljeno 01. oktober 2015 01.00 | Piše: Špela Ankele

V predoru Sten je konec tedna potekala obsežna vaja, na kateri so sodelovale številne reševalne ekipe in prostovoljci, ki so se vživeli v vlogo ponesrečencev.

V vaji je sodelovalo okrog 500 reševalcev in prostovoljcev. Foto: Špela Ankele

ŠKOFJA LOKA – V prihodnjih tednih bodo na Škofjeloškem odprli poljansko obvoznico, katere pomemben del je 712 metrov dolg predor Sten. Tu je konec tedna potekala obsežna vaja, na kateri so sodelovale številne reševalne ekipe in prostovoljci, ki so se vživeli v vlogo ponesrečencev. Napotki, napisani na listkih, ki so jih vlekli iz kupčka kot na srečelovu, so bili jasni: »Opekline obraza. Globoke rane prsnega koša. Zaprt zlom goleni. Rana na stegnu.« Vodja škofjeloške nujne medicinske pomoči Špela Lenardič je pojasnila: »Vajo smo pospešeno pripravljali zadnji mesec. Treba je bilo narediti seznam ljudi, ki bi bili lahko ranjeni v trku avtobusa, in jim pripisati ustrezne poškodbe.« Pa je takšna nesreča sploh možna ali gre za pretiravanje? »Za nas je množična nesreča že, če imamo pet ali šest poškodovancev. Sicer pa se seveda lahko zgodi, da se ravno v predoru v nesrečo zaplete avtobus,« je povedala sogovornica.

Tačas se je v odslužen avtobus sredi predora že nagnetlo več deset »ranjencev«. Skupaj s Saletom Kostičem sediva v kombiju, ki se je zaustavil tik ob nesrečnem avtobusu in čakava dolgih 20 minut preden prvi gasilec pokuka v vozilo. Pride še zdravnik: »Na nosila in ven z njo.« Štirje gasilci zagrabijo za nosila in jih odnesejo iz predora v rumeni sektor, kjer bom morala še nekaj časa čakati na prevoz. Ko me v nekem trenutku začne siliti na bruhanje, na nosilih hitro odpotujem v rdeči sektor. Tu za ponesrečence skrbijo najbolj izkušeni člani gorenjske nujne medicinske pomoči, od kranjskih zdravnikov Mitje Mohorja in Matevža Kržišnika do Davida Končana s škofjeloške nujne medicinske pomoči. Tukaj počakam, da me odnesejo v reševalno vozilo, z njim pa odbrzimo v bolnišnico, ki jo je na vaji odigral gasilski dom na Trati. Kako se je kakih petsto reševalcev in drugih prostovoljcev odrezalo v predoru pod Stenom, bo pokazala analiza vaje. Ta bo predvidoma končana še letos, je pojasnil Jernej Hudohmet, vodja gorenjske izpostave za zaščito in reševanje ter hkrati tudi vodja vaje.

Deli s prijatelji