DRUŽINSKO

Nepotizem v Krškem: predsednica krajevne skupnosti omogočala posle sinu

Objavljeno 05. julij 2013 21.34 | Posodobljeno 05. julij 2013 21.34 | Piše: S. N.

Podjetje Branka Mikulanca je od Krajevne skupnosti mesta Krško, ki ji predseduje njegova mama Jožica, v zadnjem letu prejelo slabih 17.000 evrov nakazil.

Bo morala predsednica KS mesta Krško Jožica Mikulanc odstopiti?

KRŠKO – Kot kaže, vse ostane v družini. Da tako mora biti, očitno menijo v Krškem, kjer so se pojavile obtožbe nepotizma. Podjetnik Branko Mikulanc je namreč s svojim podjetjem Čisto okolje dobival posle od mame Jožice Mikulanc, predsednice Krajevne skupnosti (KS) mesta Krško ter nekdanje direktorice doma starejših, kjer je zdaj zaposlen. Kot razkrivajo evidence Supervizorja, je podjetnik v zadnjem letu prejel za nekaj manj kot 17.000 evrov nakazil od omenjene krajevne skupnosti. Podjetje je odprl marca lani, istega leta je to imelo le malenkost več prihodkov od prodaje, kolikor so znašala nakazila KS mesta Krško.

Posle dobival tudi od delodajalca

Podjetnik je za omenjeno krajevno skupnost spomladi pometal ceste, pozimi čistil javne poti drugega reda ... Vse za desetkrat nižjo ceno, kot naj bi jo ponujala konkurenca. Tako Mikulančeva kot Melita Čopar, direktorica občinske uprave Krško, menita, da napaka ni bila storjena namerno, iskali so zgolj najcenejšo ponudbo. »Zdaj mi je jasno, da se to ne bi smelo zgoditi,« je medijem zaupala Mikulančeva. Zanimivo, Branko Mikulanc je sicer zaposlen kot referent za javna naročila v Domu starejših občanov Krško, kjer je bila Mikulančeva še pred leti direktorica. V Supervizorju so razvidna tudi tri nakazila doma starejših občanov podjetju Čisto okolje od februarja do aprila letos v skupni vrednosti nekaj manj kot 500 evrov.

Obtožbe nepotizma že leta 2006

Spomnimo, leta 2006 je neznani avtor v anonimnem pismu, ki ga je med drugim naslovil tudi na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, računsko sodišče, inšpektorat za delo, svet zavoda ter krškega župana navedel: »V krškem Domu starejših občanov (DSO) naj bi se dogajale nezaslišane stvari. Direktorica Jožica Mikulanc naj bi v njem samovoljno zaposlovala svoje najožje sorodnike, z naročilnicami za lastne potrebe nabavljala oblačila, pohištvo in drugo hišno opremo, podrejene pa maltretirala, zaradi česar si ti o neznosnem stanju v kolektivu iz strahu za službo naj ne bi upali spregovoriti. Poleg naštetega naj bi v domu bolnikom le enkrat na dan menjali plenice, kar naj bi povzročalo širjenje smradu in nalezljivih bolezni.«

Obtožbe niso bile nikoli dokazane.


Absolutna prepoved poslovanja

Prvi odstavek 35. člena ZIntPK določa, da naročnik (organ ali organizacija javnega sektorja, ki je zavezan postopek javnega naročanja voditi skladno s predpisi, ki urejajo javno naročanje) ne sme poslovati (naročati blaga, storitev ali gradenj) s subjektom, v katerem je funkcionar, ki pri tem naročniku opravlja funkcijo, ali njegov družinski član udeležen kot poslovodja, član poslovodstva ali zastopnik ali je neposredno ali prek drugih pravnih oseb v več kot petih odstotkih udeležen pri ustanoviteljskih pravicah, upravljanju ali kapitalu.

Prepoved se, kot še pravi zakon, razteza tudi na ožje dele občine, kot so vaške, krajevne ali četrtne skupnosti, ki imajo lastno pravno subjektiviteto. V primerih naročanja blaga, storitev in gradenj gre za absolutno prepoved poslovanja, ki je ni mogoče preseči na noben način, še pravi omenjeni zakon.

 

Deli s prijatelji