DEPORTACIJA

Nemci morilcu Bogutu poslali račun za izgon

Objavljeno 17. januar 2013 09.45 | Posodobljeno 17. januar 2013 09.45 | Piše: Boštjan Celec

Od Gorazda Boguta za čarter in policijsko spremstvo zahtevajo 11.700 evrov.

Za nadaljnjo usodo bo izvedel septembra.

MÜNCHEN – Medtem ko je domača občila preplavila pomenljiva novica, da je poskušal razvpiti morilec iz münchenskega Westparka, 37-letni Gorazd Bogut, oborožen z nožem vlomiti v hišo v Zgornjem Gradišču, o njem znova poročajo tudi nemška, saj noče poravnati stroškov svojega izgona.

Če Nemci namreč izženejo tujca in se ta z izgonom strinja, Bogut se je, mora plačati za potovanje v želene destinacije in spremstvo. In tako je bilo tudi v njegovem primeru. Najeli so čartersko letalo, poleg njega posadili pet nemških policistov, letalo je 18. januarja lani iz Münchna priletelo na Brnik ter se vrnilo v Nemčijo, kjer so si predvsem oddahnili, da so se ga rešili.

Dovolj bi bil avto

A vendar so mu nekaj mesecev pozneje poslali račun za deportacijo, ki je po neuradnih podatkih znašal 11.700 evrov, ki pa jih Bogut ne namerava plačati. Kolikor smo lahko razbrali, je protestiral proti tako visoki cifri, saj da ni kriv, da so nemškim organom strahovi narekovali posebni čarterski polet in spremstvo kar petih policistov. Po zakonu bi bili namreč popolnoma dovolj avtomobil ali običajna letalska proga med Münchnom in Ljubljano ter največ dva spremljevalca. Torej bi smeli od njega terjati največ 2000 evrov. Včerajšnjega začetka postopka pred upravnim sodiščem se Bogut ni udeležil, saj ima tako in tako prepoved vstopa v Nemčijo, vse imajo v rokah njegovi odvetniki.

Bogut, ki med nemškimi strokovnjaki zaradi umora 40-letnega arhitekta Konrada Hierla iz leta 1993 in zaradi obnašanja v zaporu velja za zelo nevarnega človeka, je tudi že pokasiral odškodnino zaradi 16-mesečnega nezakonitega bivanja za nemškimi zapahi. Dobil je več kot 10.000 evrov. Zgodilo se je po tem, ko münchenski deželni sodnik Stephan Hock ni uslišal državne tožilke Barbare Stockinger, ki je zaradi tega, ker se po njenem mnenju ni »socializiral, še vedno velja za izjemno nevarnega, zato pri njem obstaja ponovitvena nevarnost«, zanj zahtevala varstveni ukrep odvzema prostosti izjemno nevarnim storilcem hudih kaznivih dejanj zoper življenje in telo tudi po prestani kazni, lahko celo do konca njegovih dni.

Branili svojega psa

Toda Hock je oktobra 2011 razsodil, da za Boguta ta ukrep ne bo veljal, ter napovedal, da bo prost januarja 2012, ko mu bo pretekla trimesečna zaporna kazen, ker je z besedo kurba, to je izrekel v slovenščini, užalil eno od sodnic. Sodnik je tedaj svojo odločitev obrazložil z besedami, da noben postavljeni izvedenec ni trdil, da bo Slovenec krvne delikte nadaljeval, ampak da je vse odvisno od tega, kako se bo na prostosti razvijal v prihodnjih treh letih.

Iz Zgornjega Gradišča ob avstrijski meji, kjer živi na nekdanji domačiji, skoraj leto dni res ni prišla nobena posebno skrb vzbujajoča informacija, zdaj pa torej je. Kronisti so poročali, da je v noči na četrtek poskušal vlomiti v hišo družine v Zgornjem Gradišču in imel pri sebi nož z 19 centimetrov dolgim rezilom. Govori se, da je bilo v ozadju maščevanje. Pred časom se je bojda njegov pitbul terier znašel na dvorišču družine, s katerega ga je ta, da bi zavarovala svojega štirinožca, spodila z metlo.

Po poskusu vloma se je dogajala prava drama, Bogut se je menda porezal po roki ter se spravil nad dva policista in jima bojda celo grozil s smrtjo. Policisti so ga ovadili zaradi poskusa vloma in preprečitve uradnega dejanja uradni osebi, potem pa ga – enako kot nemški sodnik Hock – spustili na prostost.

Deli s prijatelji