SODIŠČE

Nekoč med najbogatejšimi Slovenci, danes priznal pranje denarja

Objavljeno 30. maj 2013 15.25 | Posodobljeno 30. maj 2013 15.25 | Piše: STA, T. L.

Dari Južna se je s tožilstvom pogodil o priznanju krivde za očitana kazniva dejanja zlorabe položaja in pranja denarja, ki naj bi jih storil v obdobju med 2004 in 2006.

Dari Južna.

LJUBLJANA – Lastnik novomeškega gradbenega podjetja CGP Dari Južna se je s tožilstvom pogodil o priznanju krivde za očitana kazniva dejanja zlorabe položaja in pranja denarja, ki naj bi jih storil v obdobju med 2004 in 2006. Južna je s tožilstvom sklenil dogovor o priznanju, ni pa še znano, za kakšno kazensko sankcijo je bil pripravljen to storiti.

Kot zanimivost: leta 2010 sta bila Dari in Vesna Južna na četrtem mestu lestvice najbogatejših Slovencev, ki jo objavljajo v reviji Manager

Današnji predobravnavni narok na ljubljanskem okrožnem sodišču je bil sicer zanj prekinjen in se bo nadaljeval prihodnji teden, saj se mora sodnica najprej seznaniti z dogovorom, kazenska sankcija pa mu bo izrečena v prihodnjih tednih.

Za fiktivne svetovalne storitve plačali 4,5 milijona evrov

V ospredju obtožnice naj bi bilo podjetje CGP, ki je za domnevno fiktivne svetovalne storitve plačalo 4,5 milijona evrov liechtensteinski družbi Confinvest, ki naj bi bilo v lasti Južne. CGP zdaj v kazenskem postopku od Južne s premoženjsko-pravnim zahtevkom terja 4,5 milijona evrov.

Dogovor sklenila še Pezdirc in Štubljar

Okrožni državni tožilec Boštjan Jeglič danes sicer ni predstavil podrobnosti dogovora, več pa naj bi bilo znano prihodnji teden. Glede na to, da je Južna danes sodišču izročil tudi potrdila o nakazilih, ki naj bi bila del dogovora, gre sklepati, da se je s tožilstvom pogodil tudi o plačilu stranske denarne kazni.

S tožilstvom sta dogovor o priznanju krivde sklenila tudi predsednik uprave CGP Marjan Pezdirc in nekdanji član uprave družbe Martin Štubljar, predobravnavni narok pa se bo tudi zanju nadaljeval prihodnji teden, tako da podrobnosti obtožbe in dogovora še niso znane.

Siročič ni priznal krivde

Krivde pa ni priznal prav tako nekdanji član uprave CGP Rajko Siročič. Naj ob tem spomnimo, da je iz CGP prišel v Družbo za avtoceste (Dars), kjer je postal predsednik uprave. V Darsu se ga spominjajo po tem, da je Zidarjevemu SCT dovolil nenormalno visoka izplačila za dela v predoru Šentvid nad Ljubljano, zaradi česar je moral oditi. A je kmalu pristal na stolčku državne Družbe za razvoj infrastrukture (Dri), od koder pa se je letos moral posloviti.

Sojenje se bo zanj nadaljevalo 1. oktobra, ko se bo začela glavna obravnava. Tožilec si je danes pridržal pravico, da bo, če bodo takrat sodbe že pravnomočne, v sojenju zaslišal preostale tri obtožence, ki so krivdo priznali.

Mastno zaračunavali za s spleta prepisane študije

CGP naj bi za svetovalne študije pri reorganizaciji družbe podjetju, registriranem v Liechtensteinu, izdal fiktiven račun. Študije pa naj ne bi napisali tamkajšnji strokovnjaki, temveč so bile prepisane s spleta, s poslom pa so menda želeli le prikriti nakazila v Liechtenstein. Denar od domnevno fiktivnega posla so menda porabili za nakupe delnic.

Liechtensteinsko podjetje Confinvest, katerega uradni lastnik je liechtensteinski državljan Erich Sprenger, resnični lastnik pa menda Južna, je tako v začetku leta 2006 kupilo za več milijonov evrov delnic Telekoma. Leta 2007 pa je malo manj kot milijon evrov nanesla prodaja delnic IGM Strešnika podjetju Admark Trust, katerega resnični lastnik je menda prav tako Južna, so ob preiskavah poročali mediji.

Deli s prijatelji