KOLEGIALNO

Nekdanji minister priskrbel službo državnemu sekretarju?

Objavljeno 06. september 2012 10.12 | Posodobljeno 06. september 2012 10.12 | Piše: Jure Predanič

Je Šturm nezakonito poskrbel za službo svojega državnega sekretarja Marolta?

Lovro Šturm in Robert Marolt. Foto: Blaž Samec

LJUBLJANA – Na zatožno klop je včeraj sedel Lovro Šturm, nekdanji pravosodni minister v času prve vlade Janeza Janše. Tožilstvo mu očita, da je kot pravosodni minister zlorabil uradni položaj, ker je 19. novembra 2008, ko se je Janševa vlada že poslavljala in naj bi opravljal le tekoče posle, poskrbel za novo službo državnega sekretarja Roberta Marolta. Tega je namreč imenoval za notarja v Kamniku, s tem pa po prepričanju tožilstva storil kaznivo dejanje.

Anonimna kazenska ovadba

Kot je zapisalo v obtožni predlog, ki ga je vložilo junija 2009 potem, ko so konec leta 2008 prejeli anonimno kazensko ovadbo, je Šturm Marolta imenoval za notarja, čeprav ga je vlada prej že imenovala za državnega pravobranilca. O imenovanju je negativno mnenje podala tudi notarska zbornica, so še zapisali na tožilstvu in izpostavili še, da imenovanje ni bilo zakonito, ker funkcija notarja ni združljiva z opravljanjem katere koli druge plačane funkcije.

Krivde ne prizna

Lovro Šturm je na vprašanje, ali prizna krivdo, odgovoril nikalno in dodal, da so očitki tožilstva zanj žaljivi, ne le neresnični. Prebral je svoj pisni zagovor; med drugim je bilo slišati, da je le podpisal dokument o imenovanju, pri njegovi pripravi pa ni sodeloval, in da je Marolt izpolnjeval vse razpisne pogoje in prestal vsa preverjanja strokovnih služb. S podpisom dokumenta je ravnal v dobri veri, saj je verjel, da so njegovi podrejeni svoje delo opravili zakonito, vestno in profesionalno. Da ni ovir za Maroltovo imenovanje, je bilo razbrati tudi iz mnenja direktorata za zakonodajo. Povedal je še, da je bil dolžan podpisati imenovanje, kar je nedvomno spadalo pod tekoče posle, in da se je postopek začel že bistveno pred koncem njegovega mandata. »Ker se na prvi razpis ni prijavil nihče, smo ga morali ponoviti,« je povedal in pojasnil, da se je takrat pojavila potreba po povečanju števila notarjev, tudi zaradi previsokih cen notarskih storitev.

Povedal je, da negativnega mnenja notarske zbornice ni bil dolžan upoštevati, ker ni bilo zavezujoče, in pripomnil, da so bili med zbornico in ministrstvom takrat napeti odnosi. »Na notarski zbornici niso bili navdušeni nad znižanjem notarskih tarif in povečanjem
števila notarjev.« Marolt, ki je zdaj državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve, sicer nikoli ni nastopil  notarske službe. Zaradi ime imenovanja je stekel postopek pred upravnim sodiščem, to pa je zadevo vrnilo v ponovno odločanje, a je bil postopek
zavržen, ker je Šturmov naslednik ukinil to delovno mesto. Tožilstvo si po Šturmovih besedah napačno razlaga nezdružljivost funkcije notarja z opravljanjem druge plačane funkcije, po njegovem mnenju to namreč velja od dneva, ko notar nastopi svojo službo, ne pomeni pa, da kandidat v času imenovanja ne sme biti zaposlen, saj bi potemtakem za notarja lahko imenovali zgolj nezaposlene osebe. Šturmov zagovornik Jože Hribernik je povedal, da bodo vse o postopku imenovanja lahko povedali ljudje, ki so v njem sodelovali, in predlagal, naj sodišče zasliši tudi Marolta. Sojenje se predvidoma nadaljuje 24.oktobra.

Deli s prijatelji