PISMO NITI ZA USMILJENJE

Ne sprejmejo opravičila, da jim je ubil 18-letnega sina

Objavljeno 04. oktober 2014 16.02 | Posodobljeno 04. oktober 2014 16.09 | Piše: Aleksander Brudar

Ker je zavrnil ponujeno kazen v predobravnavnem naroku, včeraj začetek sojenja Zlatku Zagorcu.

Zlatko Zagorc ob prihodu na sodišče s svojim odvetnikom Dejanom Rituperjem. Foto: Dejan Javornik

NOVO MESTO – Zlatko Zagorc, ki je na predvečer lanskega praznika dela v Novem mestu v prometni nesreči do smrti zbil 18-letnega Lenarta Krevsa, kot vse kaže, od družine pokojnega najstnika nikoli ne bo dobil zadoščenja, da je ta sprejela njegovo opravičilo. Glede na včerajšnje pričanje Lenartove mame Karmen Krevs, očeta Vladimirja Krevsa in sestre Nastje Krevs na novomeškem okrožnem sodišču, kjer se je zoper Zagorca začelo sojenje, si je za to kriv kar sam, saj nikakor ne morejo pozabiti na besede iz njegovega pisma z opravičilom, ki ga je dan po Lenartovem pogrebu poslal njegovim domačim.

V njem je, kot je povedala Nastja, med drugim zapisal, da se ne počuti krivega za nesrečo in da v tistih okoliščinah ni bilo kaj storiti. »Samo cinično sem se nasmejala v prizadetem smislu. Še tistega usmiljenja, ki bi ga lahko čutila do povzročitelja nesreče, v meni ni bilo več,« pravi Lenartova sestra in dodaja, da so se nato doma spraševali, zakaj je sploh napisal pismo. »Bolje bi bilo, če ga ne bi poslal. Pričakovala sem, da bo potem, ko bo tudi sam prišel k sebi, potrkal na vrata in se osebno opravičil,« še dodaja. Tako kot njena mama in oče je po nesreči slišala veliko govoric, kako se je takrat na kraju nesreče obnašal Zagorc in da ga ni spremenila niti tragična nesreča.

»Slišala sem, da še vedno popiva in vozi avtomobil, kar je bilo zame šokantno,« pravi, njen oče pa na prostoru za priče pred njo poudari še, da je slišal govorice, da je Zagorc po nesreči ostal v avtomobilu in da ni imel niti toliko vesti, da bi šel preverit, kako je z Lenartom. »Slišal sem govorice, da je bil aroganten do policistov, da jim je ponujal podkupnino,« se spominja Vladimir. Pooblaščenec družine Franc Rojko je sodnico Mojco Hode opozoril, da se Zagorc posmehuje, to je obtoženi odločno zavrnil, njegov zagovornik Dejan Rituper pa je dejal, da je Zagorc ves čas mahal z roko, da bi prišel do besede »in da na navedbe priče ni posmehljivo odreagiral«.

Zagorc: Nesreča mi je uničila življenje

Tistega usodnega večera, 30. aprila lani, ob 20.45, ko je Zagorc s svojim BMW X6 na Ljubljanski cesti v Bučni vasi na slabo preglednem ovinku na nasprotnem pasu trčil v Lenarta, ki mu je takrat pravilno pripeljal nasproti, se še danes dobro spominja Lenartova mama Karmen. Na kraj nesreče je prišla potem, ko ji je hčerka povedala, da se je nekdo s skuterjem ponesrečil na Ljubljanski cesti, in ker se jima Lenart ni več javil po telefonu, ves čas slutila najhujše. »Videla sem, kako je preko vozišča stal policijski avto in da je bilo polno ljudi. Policista, ki je prepovedoval prehod na kraj nesreče, sem vprašala, ali se je ponesrečil moj sin, saj sem ga pričakovala, da pride domov,« se spominja in nato nadaljuje, da so ji domačini povedali, da je Zagorc po nesreči klical svojo ženo in da ji je menda poskušal podtakniti nesrečo.

Zagorc se je v čustvenem govoru Lenartovi mami še enkrat opravičil in dejal, da mu je žal, da je v pismu napisal, da se ne počuti krivega, kar je verjetno storil v strahu. Povedal je še, da se je družini poskušal opravičiti že na policijski postaji, a da sta takrat Lenartova mama in sestra opravičilo odklanjali. Kot pravi, mu je takrat Nastja rekla, da je morilec.

»Zelo mi je hudo, ker mi Lenartova mama ne želi odpustiti,« je še enkrat poudaril in dodal, da mu je nesreča uničila življenje in da v mestu zato ne more več živeti. Zatrdil je, da po nesreči nikoli več ni sedel za volan in da to priseže pri hčerki. Glede očitkov o arogantnosti pa je povedal, da se mu je policist med zaslišanjem na novomeški policijski postaji opravičil zaradi takšnih govoric in rekel, da se takrat ni obnašal arogantno. To policistovo opravičilo sta potrdila višji državni tožilec in Zagorčev zagovornik, ki sta bila takrat navzoča na zaslišanju. Lenartova mama je ob tem še naprej vztrajala, da ji je o Zagorčevi aroganci na kraju nesreče govoril policist, a ne ta, ki ga omenja Zagorc, ter da ji je policist takrat tudi rekel, naj njegovega opravičila ne pričakuje. »Njegovo opravičilo se mi ni zdelo pristno. Videti je bilo, kot da skrbi samo za svojo rit. Ker če bi mislil zares, bi na predobravnavnem naroku priznal krivdo in sprejel kazen,« je še sklenila Lenartova mama.

Je kokain dobil prek energijske pijače?

Zagorc, ki na predobravnavnem naroku krivde ni priznal, saj se ni strinjal s ponudbo tožilca Bojana Avbarja o osemletnem življenju za rešetkami, je obtožen storitve kaznivega dejanja nevarne vožnje v cestnem prometu, ki predvideva do 12 let zapora. Že v preiskavi, kot je bilo mogoče včeraj slišati na sodišču, je obžaloval nesrečo in zatrdil, da je bil po nesreči v šoku. Povedal je še, da od nesreče ni spil niti kapljice alkohola in da ga je zaradi slabih izkušenj z njim zasovražil. »Mojega očeta je pri 52 letih ubil voznik pod vplivom alkohola. Ne vem, kako se je lahko tudi meni to zgodilo?« se je vprašal.

Včeraj je namreč sodna izvedenka Alenka Kuštrin Samba povedala, da je Zagorc vozil pod vplivom alkohola (0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka oziroma je imel v krvi 1,09 g/kg alkohola), kar pomeni, da je bil popolnoma nesposoben za vožnjo. Čeprav je bil v urinu najden tudi kokain, pa krvna preiskava čiste substance kokaina v krvi ni zaznala. »Na podlagi rezultata analize ni mogoče trditi, da je obtoženi vozil pod vplivom kokaina,« je razložila Kuštrin Sambova in dodala, da lahko zmanjšano psihofizično sposobnost zanesljivo pripišejo le ocenjeni koncentraciji alkohola v krvi. Zagorčev odvetnik Rituper je ob tem odprl vprašanje, ali bi lahko njegov klient kokain v telo vnesel s pitjem energijskih pijač, ki vsebujejo liste koke, ter pri tem navajal primere iz Nemčije. Izvedenka je odgovorila, da je v listih koke tako majhna količina kokaina, da je njihov vpliv na vrednost kokaina v telesu zanemarljiv, ter dodala, da bi bilo treba pri tem vedeti, »o kakšnih koncentracijah govorimo«.

Vozil najmanj 80 km/h

Sodni izvedenec za raziskave prometnih nezgod Iztok Ciglarič je, kot smo izvedeli, v svojem mnenju ugotovil, da je tistega večera Zagorc vozil najmanj 80 kilometrov na uro, Krevs pa najmanj 45 kilometrov na uro. Ker je izvedenec med sojenjem umrl in ker samo mnenje ni popolno, se je sodišče odločilo, da bo pri drugem izvedencu naročilo novo mnenje. Hkrati bo moral svoje mnenje izdelati tudi izvedenec psihiatrične stroke, saj Zagorc trdi, da ima zaradi nesreče travme in tudi zaradi zahteve tožilstva glede varnostnega ukrepa odvzema vozniškega dovoljenja. Sojenje je tako prestavljeno za nedoločen čas. Zagovornik Rituper se je vprašal, ali bi lahko njegov klient kokain v telo vnesel s pitjem energijskih pijač, ki vsebujejo liste koke.

Deli s prijatelji