NA SOJENJU

Ne priznava, da je sestro umoril iz maščevanja

Objavljeno 16. februar 2013 20.46 | Posodobljeno 16. februar 2013 20.46 | Piše: Aleksander Brudar

Jožef Peterlin trdi, da ni moril.

Sodnik je Peterlina pred začetkom naroka opozoril, naj obraza ne obrača stran od fotografov. Dejan Javornik/Delo

LJUBLJANA – Šestdesetletni Jožef Peterlin, ki mu tožilstvo očita, da je svojo sestro Antonijo Jenko umoril iz brezobzirnega maščevanja, na predobravnavnem naroku, ki je potekal na ljubljanskem okrožnem sodišču, krivde za očitano dejanje ni priznal. Že takoj na začetku ga je sodnik Zvjezdan Radonjić opozoril, naj obraza ne obrača stran od fotografov, njegov odvetnik Andrej Žabjek pa je sodišču predlagal, da se določi novega izvedenca psihiatrične stroke, saj se z mnenjem izvedenca Vanje F. Rejca, ne strinja.

Ni šlo za brezobzirno maščevanje

Po mnenju obrambe naj novi izvedenec pridobi izvide o Jožefovem zdravljenju v času pripora, saj je bil obtoženi v času storitve kaznivega dejanja neprišteven; svojega ravnanja ni imel v oblasti zaradi duševne bolezni, zaradi katere se ves čas zdravi. Tožilstvo je temu nasprotovalo, saj zgolj nestrinjanje z mnenjem izvedenca ni razlog, da se odredi novi, kar se tiče dopolnitev sodnega izvedenstva s podatki o zdravljenju v času pripora, po ta, tako tožilstvo, lahko pripravi predmetni sodni izvedenec. Kot je po naroku povedal Žabjek, želijo dokazati, da Peterlin dejanja ni zagrešil iz brezobzirnega maščevanja, ampak da so bila za spor kriva premastna rebrca. Glede na to, da se Peterlin že najmanj 10 let zdravi za shizofrenijo, v tem primeru ni šlo za bistveno zmanjšano prištevnost, ampak neprištevnost.

Umor Antonije Jenko je bil zadnji lani od trinajstih, ki so pretresli slovensko javnost

Peterlin je 3. novembra z 28,5 centimetra dolgim nožem večkrat zabodel Jenkovo, s katero je živel na Gmajnici 78 v Komendi blizu Kamnika. Povzročil ji je tako hude poškodbe, da je umrla. Tožilstvo in obramba imata različno razlago o tem, zakaj se je zločin zgodil. Po mnenju tožilstva se je Peterlin sestri maščeval, ker je zahtevala odprodajo njegove dvanajstine solastništva na premoženju, za 7. november pa je bila razpisana dražba na sodišču. Razvezani in brezposelni oče dveh otrok, ki se je po umoru z micro odpeljal v prestolnico in se predal na Policijski postaji Ljubljana Center, je v preiskavi odločno zanikal, da bi razlog za spor s sestro tičal v nepremičnini.

Povod je bil krof

Kot trdi Peterlin, se je takrat vse skupaj začelo s krofom, ki mu ga je sestra zjutraj prinesla v sobo in ga prosila, ali gre lahko v trgovino kupit rebrca ali mrežno pečenko. Ko se je vrnil iz trgovine, kjer je kupil rebrca, je odšel v svojo sobo. Iz nje ga ni bilo do 16. ure, ko ga je sestra povabila na jogurt. Ta je bila takrat slabe volje, je povedal, na njegovo vprašanje, ali so kriva rebrca, pa mu ni odgovorila. Zapletla sta se v prepir, sodu pa je izbil dno njen očitek, naj gre v norišnico, kjer je bil nazadnje eno leto prej, da je norec in naj zgine delat. Kot nam je uspelo izvedeti, Peterlin že 20 let ni zaposlen. Ves razburjen je vstal in odšel v svojo sobo, pograbil železno avtodvigalko in se vrnil v kuhinjo, kjer je sestra z nožem v roki kričala nanj: »Zgin', zgin', nor'c!« Kaj se je zgodilo potem, se Peterlin ne spomni, ve samo, da je se znašel znova v sobi, se preoblekel in umil, na policijo pa je odšel, ker je sestra ležala na tleh v mlaki krvi. Takrat je priznal, da se s sestro, ki je v hiši živela skupaj z možem, ni najbolje razumel; od njega za hrano in stanovanjske stroške ni zahtevala denarja, potem pa ga je naenkrat tožila za 5000 evrov, ki naj bi jih ji dolgoval. Zahtevala je, da se izseli iz hiše, saj naj bi hotela spet odpreti gostilno, ki jo je nekoč že imela.

Tožilstvo, ki seveda ne verjame Peterlinovi zgodbi o premastnih rebrcih in ki bo to dokazovalo tudi s spisi z okrajnega sodišča v Kamniku, »ki potrjujejo, da je vzrok za zločin tičal v želji po maščevanju zaradi prodaje deleža v družinskem imetju«, zanj zahteva 30 let zapora. Obramba vseskozi trdi, da ni šlo za umor, ampak kvečjemu za uboj na mah, za katerega je zagroženih do 10 let zapora. Sojenje se bo z glavno obravnavo začelo 26. februarja.

Deli s prijatelji