SMRT 18-LETNIKA

Ne more mu odpustiti, da ji je pijan ubil sina

Objavljeno 10. junij 2015 19.56 | Posodobljeno 10. junij 2015 19.56 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Zlatko Zagorc zaradi povzročitve prometne nesreče obsojen na 6 let in 7 mesecev zapora.

Zlatko Zagorc v sodni dvorani Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – »Tri hude kršitve cestnoprometnih predpisov ste storili naklepno: peljali ste pod vplivom alkohola, prehitro, hkrati pa ste brezobzirno in predrzno, ne da bi zmanjšali hitrost, zapeljali v nepregledni ovinek, kjer je nasproti pravilno s skuterjem pripeljal Lenart Krevs,« je sodbo v imenu ljudstva, ki 40-letnega Novomeščana Zlatka Zagorca za 6 let in 7 mesecev pošilja v zapor, obrazložila sodnica novomeškega okrožnega sodišča Mojca Hode. In pojasnila, da mu senat ne očita naklepa do smrti voznika skuterja, ampak do kršitve cestnoprometnih predpisov. Zaradi zavestne malomarnosti in velike lahkomiselnosti je s svojo vožnjo ogrožal udeležence, verjetno že vse od Ljubljane, od koder se je tistega večera vračal v domače Novo mesto. Navedla je še, da je imel Zagorc v krvi najmanj 0,86 promila alkohola, na cesti, kjer je naselje in je zato hitrost omejena na 50 km/h, pa je vozil vsaj s hitrostjo 91,5 km/h. Zagorc bo moral, če bo sodba obveljala, nositi tudi stroške kazenskega postopka, kaznovan pa bo tudi z dveletno prepovedjo vožnje vozil B-kategorije.

Ne bo si oprostil

»Bolj kot zapor bo zame največja kazen zavedanje, da mi družina Krevs verjetno nikoli ne bo oprostila povzročitve te prometne nesreče. Druga največja kazen bo to, ker ne vem, ali mi bo to oprostila moja družina. Pa tudi to je kazen, da ne vem, ali bom lahko kdaj oprostil sebi. Kar sem storil, je svinjarija na kvadrat,« je v zaključni besedi hlipaje dejal Zlatko Zagorc, ki je pred dobrima dvema letoma povzročil hudo prometno nesrečo, v kateri je umrl komaj 18-letni Lenart Krevs. Nesrečo, ki je uničila dve družini, najprej družino Krevsovih, ki jim je tako nenadno iztrgala ljubega sina, polnega načrtov za prihodnost, pa tudi družino Zlatka Zagorca.

Okoliščine nesreče so jasne: prehitra vožnja, ki je po mnenju enega od izvedencev dr. Ivana Prebila celo več kot dvakrat višja od dovoljene, alkohol za volanom, ki je prav tako daleč nad dovoljeno mejo, in dejstvo, da je voznik osebnega avtomobila BMW X6 sekal nepregledni ovinek. Mimo vsega tega tričlanski senat seveda ni mogel iti, sploh ob podatku, da Lenart Krevs, ki se je usodnega 30. aprila 2013 s svojim skuterjem ob 20.45 peljal po svojem pasu, ni imel niti najmanjše možnosti preprečiti nesrečo.

Zagorc se je tistega večera peljal po Ljubljanski cesti od Karteljevega proti Veliki Bučni vasi, Lenart pa v nasprotni smeri, a njegovo življenje se je tistega večera končalo le lučaj od njegovega doma. »Če je za volanom pijan voznik, ki vozi po nasprotnem pasu, pa še dvakrat hitrejši je od omejitev, je le vprašanje, kdaj se bo zgodila nesreča. In le vprašanje je, kdo se bo v tistem trenutku znašel na nepravem kraju. Vsak od nas bi bil lahko zdaj pokojni Lenart, če bi se takrat znašel tam,« je izpostavil odvetnik družine Krevs Franc Rojko in dodal, da je višji državni tožilec Bojan Avbar resda predlagal visoko kazen, tudi tokrat je namreč vztrajal pri 8-letni zaporni kazni, a ta da je pravična in v okviru zakonodaje. »Z upoštevanjem tega predloga boste dali javnosti jasno sporočilo, da za takšna dejanja ni oproščanja, opravičila ne obžalovanja,« je dodal.

Zlatko Zagorc na predobravnavnem naroku krivde za nesrečo ni priznal, dejal je celo, da je tistega večera Lenart pripeljal po nasprotnem pasu. V nadaljevanju sojenja je krivdo prevzel nase, včeraj pa je tudi pojasnil, zakaj jo je sprva zanikal: »Najtežje se je bilo soočiti z resnico, in beg pred resnico je bil najlažji, da sem se torej pretvarjal, da za nesrečo nisem kriv. Takrat sem bil star 38 let in moral bi se zavedati, da s tem, ko vozim pijan, delam veliko neumnost. A tega se nisem zavedal.« In dodal je še, da sicer ni nevaren ali predrzen voznik, ni delal prometnih prekrškov in nima niti kazenskih točk.

Trije izvedenci, tri hitrosti

Nesrečo je pod drobnogled najprej vzel izvedenec Iztok Ciglerič, a je umrl, ob prebiranju njegovega poročila pa se je postavilo kar nekaj dilem, ki jih je hotelo sodišče razčistiti, zato je angažiralo novega izvedenca. Če je Ciglerič izračunal, da je imel Zagorc v času trka hitrost najmanj 80 km/h, pa je dr. Ivan Prebil prišel do precej višje hitrosti, najmanj 102 km/h. Mnenje je po naročilu Zagorca izdelal tudi izvedenec Ivan Kambič in izračunal hitrost 91 km/h. Na zadnji obravnavi je Zagorčev odvetnik Dejan Rituper predlagal novega izvedenca, a je senat predlog zavrnil. Dejstvo je namreč, da so vsi trije podali identične zaključke o vzrokih prometne nesreče, razlike v izračunu hitrosti so nastale le zaradi uporabe različnih pojemkov, in niti novi izvedenec kakšnih drugačnih zaključkov ne bi mogel dati. Sta pa bila Zagorc in Rituper kritična do mnenja dr. Ivana Prebila, ki da je podal površno mnenje z več napakami. A sodnica Hodetova je takšne ocene zavrnila: »Pri takšnih ugotovitvah je res težko s 100-odstotno gotovostjo reči, da ima prav le en izvedenec. Vedno obstaja možnost, da je bila hitrost nekoliko drugačna.«

Preteklost 
ga ni izučila

Zagorc ima slabe izkušnje z alkoholom. Njegovega očeta je povozil pijan voznik, tudi partnerica je bila zelo hudo poškodovana v nesreči, v kateri je umrl voznik. Zdaj je tudi sam povzročil smrtno nesrečo. »S tem bom moral živeti vse življenje, se pa dve leti trudim, da se spremenim in postanem drug človek,« je dejal Zagorc. Z Lenartovo smrtjo pa se nikoli ne bodo sprijaznili Krevsovi: »Za takšno dejanje nobena kazen ni dovolj visoka,« je po sodbi dejala Lenartova mama Karmen Krevs, ki ima občutek, da Zagorcu nikoli ne bo oprostila, da je za volan sedel pijan in ubil njenega sina. »Oprostila bi mu, če bi čutila, da je iskren, a tega občutka do zdaj nisem imela,« je dodala.

Deli s prijatelji