SOJENJE

»Ne ga ubiti, le polomite mu noge«

Objavljeno 11. januar 2013 09.52 | Posodobljeno 11. januar 2013 09.52 | Piše: Aleksander Brudar

Policijska postaja Litija je problematična, pravi priča v zadevi umor Tineta Resnika.

Igor Bavdek želi enkrat za vselej razčistiti glede svojih upniško-dolžniških razmerij. Foto: Aleš Černivec

LJUBLJANA – Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje Igorju Bavdku in Dragu Šteru za umor Litijana Tineta Resnika. Kot izhaja iz obtožnice, naj bi Resnika umoril Bavdek, Šter pa naj bi bil domnevni naročnik. Na sodišču se niti tokrat ni pojavil brat pokojnega Emil Resnik, je pa zato da bi dodatno pojasnil povezave med Resnikom, Šterom in kriminalistom s Policijske postaje Litija Andrejem Bračičem in podrobnosti Šterove samoprijave glede zločina, še enkrat pričal nekdanji policist Mitja Vehovec. Povedal je, da ga je Bavdek v preteklosti dvakrat prosil za pomoč, vendar je to odklonil, ker je ocenil, da gre za neprimerne oziroma nezakonite stvari. Bavdek ga je tako prosil, ali lahko poizve, ali ga iščejo v schengenskem informacijskem sistemu, in drugič mu je vpričo Bavdkove žene na njunem domu povedal, da si je od Štera izposodil tri tisoč evrov za popravilo vozila, ki mu jih mora vrniti, ter ali mu lahko pomaga pri stvari, ki jo mora opraviti za Štera.

Glede Šterove samoprijave umora na policijo je Vehovec povedal, da je to informacijo prejel od več ljudi, tudi od policistov. »Povedali so, da je Šter prišel prijavit zadevo na Policijsko postajo Litija. Ob tem je bil nerazumljiv, tako da ga je dežurni policist komaj razumel, kaj hoče. Rekel naj bi, da prijavlja kaznivo dejanje umora določene osebe, da on tega ni storil, temveč je zgolj rekel, naj človeku samo polomijo noge,« je povedala priča.

Ob prijavi umora je bil nerazumljiv, tako da ga je dežurni policist komaj razumel, kaj hoče.

Najem dvomilijonskega kredita je bil onemogočen zaradi policistov

Glede povezav med Šterom, Resnikom in Bračičem pa je povedal, da so se ti ljudje seboj poznali in da so bili v določenih obdobjih prijatelji ali pa so se sprli. »Slišal sem, da so ti trije med seboj sodelovali, ne vem pa, na kakšen način. So se izjemno dobro poznali,« pravi Vehovec, ki na policiji ni več zaposlen od leta 2007, in dodaja, da je po njegovi oceni Policijska postaja Litija problematična. Na vprašanje Šterovega zagovornika, ali je bil kdaj skupaj z Bavdkom v predkazenskem postopku, je odgovoril, da na to težko odgovori, ampak glede na dokumentacijo, ki jo je takrat sestavila policija, bi, kot pravi, moral biti. Povedal je tudi, da Bavdka ne šteje za svojega prijatelja in da sta se velikokrat videvala na morju, ko je bil Bavdek lastnik dveh plovil, in to, kot pravi, je bila stvar, ki ju je družila.

»V nadaljevanju naju je družilo tudi to, da mi povrne 30.000 evrov, ki sem mu jih posodil,« je še povedal Vehovec in dodal, da s pričanjem ne želi ščititi Bavdka in obremenjevati Štera, ampak pove samo tisto, kar ve in kar je v resnici slišal. »In to dobro vesta tako Bavdek kot Šter.«

Sojenje se nadaljuje 24. januarja

Bavdek je nato povedal, da želi enkrat za vselej razčistiti glede svojih upniško-dolžniških razmerij. Pravi, da mu je priča posodila denar v dobri veri, da ga bo vrnil, in da je vedela, da je bil denar izposojen v zvezi z nekim poslom, in da jo je seznanil s tem, da je bil v igri kredit v vrednosti dveh milijonov evrov. Najem kredita je bil po njegovih besedah onemogočen zaradi posredovanja policistov. »Ves čas sem se trudil vrniti ta denar, kar sem večkrat poskušal tudi s posli,« pravi Bavdek in dodaja, da mu je uslužbenec policije, ki je tam še vedno zaposlen, dejal, da dokler bo on tam, Bavdek na območju Kranja ne bo dobil kredita. Vse njegove navedbe je potrdil tudi Vehovec, ki je nato ob odhodu iz dvorane Šterovemu zagovorniku, ki ga je pred tem spraševal, zakaj je dal odpoved na policiji, dejal: »Ven iz policije sem šel zaradi ženske, ker nikoli ni odprla ZKP (zakona o kazenskem postopku, op. a.).«

Sojenje se nadaljuje 24. januarja.

Deli s prijatelji