VEČ KOT 10 CM

Nasmejani Afričan o rezanju vratu: Nisem kriv

Objavljeno 10. maj 2015 15.33 | Posodobljeno 10. maj 2015 15.33 | Piše: Aleš Andlovič
Ključne besede: Mor Sow

Senegalec Mor Sow ni priznal, da je februarja Mariborčanu Aljažu Žarnu prerezal vrat.

Obtoženi Mor Sow je iz Senegala, kjer je uradni jezik francoščina, a se zagovarja v italijanščini. Foto: Tadej Regent

MARIBOR – »Je kdo izmed vas sodni tolmač,« je pred razpravno dvorano mariborskega sodišča spraševala sodnica Danila Dobčnik Šošterič. Vsi prisotni so le skomignili z rameni, zatem pa je poklicala pravosodnega policista in mu, kot tudi zagovorniku in tožilcu, dejala: »Bomo začetek prestavili za dve uri.« Vzrok je bila odsotnost zapriseženega sodnega tolmača italijanskega jezika, ki ga ni bilo na spregled. »Italijanskega jezika?« so se čudili vsi vpleteni, a kmalu po premoru izvedeli, zakaj. Obtoženi Mor Sow sicer prihaja iz Senegala, kjer je uradni jezik francoščina, a se je med svojim prebivanjem v Rimu, kjer ima še danes začasno prebivališče, tako dobro naučil jezika zahodnih sosedov, da se je odločil braniti kar v italijanščini.

Oblečen v značilni afriški kombinezon z barvito kapo na glavi Mor Sow ni dajal vtisa, da bi šlo za človeka, ki bi mu bilo nasilje nekaj vsakodnevnega. Še fotoreporterjem, ki so iskali njegov obraz, se je celo prijazno nasmejal, zatem pa njegovi beli zobje vendarle niso več sijali v dvorani. O tem, da bi priznal krivdo, da je februarja Mariborčanu Aljažu Žarnu prerezal vrat, ni želel niti slišati. »Za primer priznanja krivde bi glede na vse okoliščine primera predlagal zaporno kazen sedem let in šest mesecev ter podaljšanje pripora,« je tolmačil tožilec Simon Grahornik. A dočakal je samo kratek odgovor: »Nisem kriv.«

Kaj se je 2. februarja letos nekaj minut pred polnočjo dogajalo pred priljubljenim lokalom Nova avenija na Kardeljevi cesti, še ni povsem jasno. Nedvomno se je 36-letni Mor Sow, oče dveh mladoletnih otrok, sprl s štiri leta mlajšim Mariborčanom. Kaj je botrovalo prepiru, je zavito v tančico skrivnosti, nedvomno pa je, da se gre le hitremu posredovanju zdravnikov mariborskega univerzitetnega kliničnega centra zahvaliti, da se ni končalo tragično. Sow je menda Mariborčanu prizadejal več kot 10 centimetrov dolgo ureznino.

Zatem je Mor Sow, ki je trgovec in izdelovalec lesenih izdelkov, pobegnil. Toda policisti so možakarja, ki je v domovini končal srednjo šolo za domačo umetnost, hitro izsledili v blokovskem naselju, kjer je živel z zunajzakonsko partnerico. Kot je včeraj razkril na sodišču, je v Sloveniji živel brez zaposlitve. Njegov zagovornik, odvetnik Davor Ozmec, je prepričan, da je bil spor med obtoženim in žrtvijo povezan s ksenofobnostjo in rasizmom. Zato je predlagal, naj sodni senat vpogleda v članek z naslovom Prijeta popackana z barvo, objavljen 6. februarja letos, ki govori o tem, da so policisti prijeli dva grafitarja, ki sta z rasističnimi napisi z barvnim sprejem počečkala fasado mariborske občine: »Nigeri vun in Smrt nigerom.«

Deli s prijatelji