PREPOVED PRIBLIŽEVANJA

Nasilni 44-letnik: grdo ravnal s partnerico, kršil obveznosti do otroka

Objavljeno 27. avgust 2013 14.43 | Posodobljeno 27. avgust 2013 14.45 | Piše: A. L.

O nezakonitem ravnanju so policisti obvestili tudi pristojno državno tožilko in preiskovalno sodnico ter center za socialno delo.

Nasilnež je bil pod vplivom alkohola. Fotografija je simbolična

RADOVLJICA – Radovljiški policisti so v ponedeljek okoli 19. ure v okolici Radovljice obravnavali 44-letnega nasilneža, ki je nezakonito ravnal s tem, da je v družinski skupnosti s partnerico grdo ravnal, z nasilnim vedenjem pa je kršil tudi svoje dolžnosti do mladoletne osebe. Policisti so z zbiranjem obvestil na kraju ugotovili, da je moški nasilen že dlje časa in da je že bil obravnavan zaradi nasilja v družini. V preteklosti mu je že bila izrečena tudi prepoved približevanja. Približevanje partnerici in otroku so mu policisti prepovedali tudi tokrat, saj je v njegovem ravnanju podan utemeljen sum, da je storil kaznivo dejanje z znaki nasilja, in so obstajali razlogi za sum, da bo ogrozil življenje, osebno varnost ali svobodo partnerice in otroka.

O nezakonitem ravnanju so policisti obvestili tudi pristojno državno tožilko in preiskovalno sodnico ter center za socialno delo, so sporočili iz PU Kranj.


Do pet let zapora

Kdor v družinski skupnosti z drugim grdo ravna, ga pretepa ali drugače boleče ali ponižujoče ravna, ga z grožnjo z neposrednim napadom na življenje ali telo preganja iz skupnega prebivališča ali mu omejuje svobodo gibanja, ga zalezuje, ga prisiljuje k delu ali opuščanju dela ali ga kako drugače z nasilnim omejevanjem njegovih enakih pravic spravlja v skupnosti v podrejen položaj, se kaznuje z zaporom do petih let. 

Starši, skrbnik, rejnik ali druga oseba, ki sili mladoletno osebo k pretiranemu delu ali k delu, ki ni primerno njeni starosti ali k opuščanju dela, ali jo iz koristoljubnosti navaja k beračenju ali drugim dejanjem, ki so škodljiva za njen razvoj, ali z njo surovo ravna ali jo trpinči, se kaznuje z zaporom do petih let. 

Kdaj prepoved približevanja?

Prepoved približevanja policija izreče, da zagotovi varnost oškodovancu in prepreči nadaljnje izvajanje nasilja, zajema pa določitev razdalje do kraja, ki je kršitelj ne sme namerno preseči (razdalja do 200 metrov glede na kraj, kjer je oškodovanec) in prepoved nadlegovanja oškodovanca po komunikacijskih sredstvih. Kot kraj prepovedi približevanja se določi kraj, kjer žrtev stanuje, dela, se izobražuje, je v varstvu ali se vsakodnevno giblje. 

Prepoved približevanja določenemu kraju oziroma osebi odredi policist tako, da kršitelju, na katerega se ukrep nanaša in je osumljen storitve kaznivega dejanja ali je storil prekršek z elementi nasilja, v policijskem postopku z njim takoj izreče ustno odredbo, naknadno pa v roku iz zakona vroči še pisno odredbo. Ob izreku ukrepa mora kršitelj takoj zapustiti kraj bivanja, policistom pa izročiti tudi ključe prebivališča, v katerem živi skupaj z oškodovancem. Ob neupoštevanju odredbe policisti kršitelja odstranijo s kraja. 

Policija lahko kadar koli opravi nadzor nad spoštovanjem pravil o izrečenem ukrepu prepovedi približevanja. Ob morebitnih kršitvah tega ukrepa policist izreče globo do 800 evrov. Policisti smejo kršitelja, ki kljub izrečeni globi zaradi kršitve prepovedi približevanja ponovno krši odrejeno prepoved, tudi pridržati.

 

Deli s prijatelji