POSLEDICE

Našel strelivo, čaka ga kazen

Objavljeno 17. maj 2015 22.41 | Posodobljeno 17. maj 2015 22.42 | Piše: Oste Bakal

Janezu Križetu so z nekdanje policije med odpadnim materialom pripeljali strelivo.

Policisti ugovarjajo, da naj bi jim sam rekel, da ima naboje že dlje ter da gradbišča sploh ni omenjal. Foto: Oste Bakal

GORNJA RADGONA – Ptujska Cesta je naselje ob regionalni cesti Radgona–Ptuj, ki premore okrog 240 duš. Eden od njih je 79-letni samotar Janez Križe, ki živi sam v grabi, obkrožen z velikim gozdom, ob lepem potočku. Še pred nekaj leti je imel številno družino, potem samo še ženo, pred časom pa je ostal brez vseh, saj so ga vsi zapustili. Bojda se s čudakom, kot ga mnogi imenujejo, ni dalo živeti, čeprav Janez vztraja, da že ni tako. Sreče pa res nima, tale Janez, drži se ga smola, in če je denimo pričakoval pohvalo, ker naj bi naznanil odkritje nevarnih predmetov (nabojev), je dočakal drastično policijsko globo. Kje pa naj vzame socialni problem 1150 evrov za plačilo globe? A je tako ali tako prepričan, da bo odločba prekrškovnega organa Policijske uprave Murska Sobota razveljavljena, saj je vložil zahtevo za sodno varstvo zakonitosti.

Še Bild iz leta 1934 je našel

Vse skupaj se je začelo konec februarja, ko je znanec z gradbišča v Radencih, kjer izvajajo sanacijo starejše stavbe, v kateri je bila med drugim nekoč policijska postaja, Križetu pripeljal nekaj prikolic odpadnega materiala, s katerim je želel nekoliko izravnati teren v bližini gozda. Čeprav Janez nima roke, rad poskrbi za okolico svojega doma in tudi njegov vrt je lahko vzor marsikomu.

Tako je začel ravnati teren, med odpadom našel celo časopisne izrezke iz nemškega Bilda iz časov pred drugo svetovno vojno ter celo stara nosila za ranjence, past pa se je skrivala v vojaškem strelivu oziroma kakih desetih nabojih različnih kalibrov. Pravi, da je takoj poklical policijo, sporočil, kaj je našel, ter zaprosil, naj pridejo po te naboje. Nekaj dni pozneje sta res prišla dva policista. »Niti najmanjših težav ni bilo. Sestavila sta zaznamek in jih odpeljala. Opozoril sem torej na naboje, izročil sem jih policistu, potem pa postopek proti meni, odločba... Krivično, nečloveško in nepošteno. Naboji so bili v odpadnem materialu, kar lahko potrdi tudi gradbinec, ki je vse skupaj pripeljal in sem ga predlagal za pričo na sodišču. Kot dokaz imam pri sebi časopis iz leta 1934, ki je bil prav tako med odpadnim materialom. Ne morem verjeti, da so na policiji vse skupaj obrnili proti meni.«

Nad globo 1150 evrov kajpak ni niti najmanj navdušen. »Policisti me kaznujejo zaradi nabojev, ki so bili prav policijski in so jih oni pozabili na nekdanji policijski postaji,« de. Če mu s pritožbo ne uspe, ne ve, kaj naj. Od dobrih 400 evrov pokojnine z dodatkom zaradi telesne okvare mu veliko pobere že nekaj izvršb, pa plačevanje preživnine nekdanji ženi. Ostane mu nekaj deset evrov za preostale reči, nadaljuje oče dveh otrok, ki ju ima v okolici rodnih Dolenjskih Toplic. Pozneje je v Ljubljani spoznal Štajerko, preselila sta se v bližino Gornje Radgone, od tod ima še štiri otroke in okrog 15 vnukov. Življenje naj bi minevalo v znamenju velikih odrekanj, nikoli niso šli na dopust, morja skorajda niso videli, a nekoč je imel vsaj družino ter polna hlev in shrambo. Delal je pri Marlesu, kjer mu je leta 1981 žaga odrezala desnico, šest let je bil na bolniški, potem so ga invalidsko upokojili.

Ob številnih tekočih sodnih postopkih in mediacijah, največ proti družinskim članom (fizični napadi, preživnina, razveljavitev darilne pogodbe), pa se je zdaj podal še v boj proti policiji. Prepričan je, da bo zmagovalec on, saj je vendarle vsakomur jasno, da ni kriv in da bi namesto kazni moral prejeti pohvalo.

Izročil jih je res sam

Tako torej pravi Janez Križe. Policija pa drugače. Suzana Rauš, predstavnica za odnose z javnostmi pri PU Murska Sobota, pojasnjuje, da je »vodja policijskega okoliša PP Gornja Radgona pri zbiranju obvestil na terenu prišel do podatka, da naj bi občan nelegalno posedoval strelivo. Na njegov dom sta odšla vodja policijskega okoliša in policist kriminalist ter se z njim o tem pogovorila.«

Med pogovorom je občan – policisti v javnosti pač ne razpolagajo z imeni in priimki – policistoma izročil 12 nabojev različnih kalibrov, »in sicer prepovedano strelivo (kategorija A) in strelivo, za katero je potrebno predhodno dovoljenje (kategorija B). Vse strelivo mu je bilo zaseženo in je bil zoper njega uveden hitri postopek z izdajo odločbe. Izrečeno mu je bilo za 1000 evrov globe, in sicer 500 zaradi kršitve določb 4. točke 1. odstavka 81. člena in 500 zaradi kršitve določb 19. točke 1. odstavka 81. člena zakona o orožju. Prav tako mu je bila v skladu z določbami zakona o sodnih taksah izrečena sodna taksa v znesku 150 evrov.«

Na soboški policijski upravi vztrajajo, da občan posesti nabojev ni prijavil sam, ampak da so jih do njega pripeljale informacije s terena. Jim jih je pa res sam izročil. »Prav tako občan v svoji izjavi, ki jo je 25. marca podal na zapisnik, ni navedel, da naj bi bili naboji skupaj z zemljo na njegovo parcelo pripeljani iz gradbišča oziroma kraja, kjer poteka rekonstrukcija nekdanjega policijskega objekta. Občan je v tej izjavi povedal, da naboje že dlje poseduje, od kod pa jih ima, se ne spominja,« v odgovoru na novinarsko vprašanje še zapiše Rauševa.

Deli s prijatelji