ZUNAJ

Naročnik Resnikovega umora je na prostosti

Objavljeno 05. maj 2012 12.48 | Posodobljeno 05. maj 2012 12.49 | Piše: Tomica Šuljić

Draga Štera, domnevnega naročnika zločina, izpustili iz hišnega pripora.

Sojenje se začne v petek v Ljubljani. Foto: S. N.

LITIJA – »Litija je šokirana, ker vsi vedo, da je Drago Šter oziroma Begić naročil umor Tineta Resnika, zdaj pa je spet med nami,« pravi pisanje iz anonimne ovojnice, ki je priromala v uredništvo Slovenskih novic. V kuverti z litijskim poštnim žigom je pisanje precej obtožujoče: recimo, da naj bi Šteru oziroma Begiću pomagal prijatelj v uniformi. »Bračič se je zavzel zanj, da se je tudi v času pripora nemoteno gibal. Šterovega vikenda se policaji niso dotaknili, niso opravili hišne preiskave,« pravi nekdo. Nato sklene jezno in razočarano hkrati: »Vsi smo zgroženi. Kaj mislijo sodniki in država? Sram me je žvet u taki držav!«

Nekatere navedbe preprosto niso utemeljene in poznavalci menijo, da gre za pisanje (ne)koga, ki ga je tako ali drugače prizadela Resnikova smrt. Denimo policija je obiskala in preiskala vikend. »V zvezi s preiskavo umora v Litiji so kriminalisti Policijske uprave Ljubljana zbrali vsa potrebna obvestila ter opravili več preiskovalnih dejanj, med drugimi tudi več hišnih preiskav,« pravi Maja Ciperle Adlešič z ljubljanske policijske uprave.

Vikend 
v gozdu

Policija je – po naših informacijah – preiskala Šterov vikend, ki stoji zgolj nekaj kilometrov od kraja, kjer je preminil Tine Resnik. Vikend ima (tako kot jeseni) zagrnjena okna, prostor deluje očiščeno; novost je pes, ki nas pozdravi z lajanjem in renčanjem. Takoj se pojavi vprašanje, ali je tudi ta štirinožec povezan z Resnikom in njegovimi pasjimi boji. Sicer pa ta borbeno razpoložena mrcina deluje kot edino živo bitje na ogromni posesti, za katero je veliko teniško igrišče. Za zidovi Šterovega vikenda naj bi se po lokalnih pripovedih in legendah dogajalo marsikaj nečednega, nemara tudi nezakonitega – a pravih, uradnih podatkov ni.

Navzven deluje kot velika družinska hiša

Tam pa so kriminalisti opravili tudi več postopkov, ki naj bi pripomogli, da so za naročnika umora osumili Draga Štera oziroma Begića, kot ga kličejo (nekateri) lokalci. Po pričevanju enega izmed njih je več tamkajšnjih fantov, ki so se pisali na -ić, spremenilo priimke tako, da so jih prevzeli od svojih žena. Po privedbi k preiskovalnemu sodniku je ta za 47-letnega Štera odredil hišni pripor, za Igorja Bavdka, osumljenega izvršitve umora, pa pripor.

Bavdek naj bi Tineta Resnika pričakal na njegovem posestvu na Tepah in v bežečo žrtev izstrelil najmanj šest krogel iz pištole kalibra 7,62 milimetra. Policisti so tulce našli nekaj deset metrov stran na travniku, kjer je Resnik umrl. Našli so tudi pištolo, a policisti zaradi interesa preiskave ne želijo razkriti kraja najdbe. Tako naročniku umora kakor tudi osumljenemu morilcu zdaj grozi najmanj 15 let zapora.

Kot smo izvedeli, je sodnija nedavno odpravila hišni pripor Šteru in ta je zadihal kanček svobodneje kot pretekle mesece. Očitno so bile pritožbe na izrečeni ukrep hišnega pripora učinkovite. Tako bo Šter začetek sojenja pričakal na prostosti in se bo prosto gibal po Litiji ter na svojem vikendu nedaleč od Tep. A na sojenje ne bo več dolgo čakal, saj je prva obravnava razpisana pod opravilno številko III K 55040/2011 prihajajoči petek na ljubljanskem okrožnem sodišču.

Še en policist

Bavdek je nekdanji policist in očitno naj ne bi bil edini od Šterovih prijateljev z uradne strani zakona. A navedbe, ki se dotikajo domnevnega Šterovega policijskega prijatelja Bračiča, molijo drugam – k pasjim bojem.

Umor je preiskovala ljubljanska policija, pasje boje pa litijska. In med možmi postave, ki so raziskovali to plat Resnikove zapuščine (ki je nedavno prinesla kazenske ovadbe za šest ljudi, o čemer smo poročali v Slovenskih novicah), je bil tudi Bračič. Nikakor pa ta ni mogel vplivati na ukrep hišnega pripora, ki so ga izrekli Šteru – sankcijo namreč izreka sodnija, ne policija. Sicer se Andreja Bračiča lokalci spomnijo kot enega izmed tistih policistov, ki so premikastili protestnike proti vrnitvi romske družine Strojan v Ambrus.

Bračič bi sicer lahko pomagal Šteru le tako, da bi zamižal na eno oko ali obe, če bi ga nemara ujel pri kateri prepovedani raboti. Ali če bi ga moral obiti, ko je še imel hišni pripor. Zdaj se to zdi precej oddaljena težava; za Štera in Bavdka se bo začelo sojenje, na katerem ju obtožujejo naročila umora ter umora Tineta Resnika. Nemara se bo razkrilo marsikaj, kar bo morda pojasnilo, zakaj so se prijateljski odnosi, ki sta jih gojila Resnik in Šter, tolikanj sfižili, da so postali sovraštvo. Sovraštvo do smrti, prežeto z grožnjami. V petek lahko pričakujemo začetek sodniškega razpleta litijskega klobčiča zapletenih medčloveških razmerij s tragičnim koncem.

Deli s prijatelji