HEKERJI

Najprej dostop 
pa izsiljevanje

Objavljeno 01. julij 2013 11.57 | Posodobljeno 01. julij 2013 11.57 | Piše: Aleksander Brudar

Tudi Slovenci tarča mednarodnih računalniških goljufov.

Žiga Böhm pravi, da so klicatelji zelo potrpežljivi. (Foto: Marko Feist/Novice)

LJUBLJANA – Tako imenovana nigerijska prevarantska elektronska pisma, iz katerih posameznik presenečeno izve, da je v tujini na loteriji zadel veliko denarja in da ga do njega loči samo en preprost korak – posredovanje osebnih podatkov s številko bančnega računa –, so v zadnjih letih očitno dobila zanimivo nadgradnjo. Nepridipravi iz tujine se zdaj na nas obračajo kar direktno, s telefonskim klicem. V zadnjih dveh mesecih je precej Slovencev prejelo klic z nenavadne telefonske številke in klicatelj jih v angleškem jeziku obvesti, da jim bo pomagal pri tehničnih težavah računalnika. »V mojem primeru so se predstavili, da so strokovnjaki Microsoftove tehnične pomoči in da so na mojem računalniku zaznali varnostne težave in okužbe. Zelo dobro so vedeli, koga so klicali, to je bila številka moje mame, ki je objavljena na spletu,« začne pripovedovati IT-svetovalec z Vsevedi.net Žiga Böhm iz Ljubljane. Zanj takšne goljufije (v tujini znane kot Ammyy scam) sicer niso nič novega, saj o njih že več let poročajo predvsem iz angleško govorečih držav, se mu je pa zdelo zanimivo, da so se goljufi odločili, da bodo poskušali srečo tudi pri nas. Odločil se je, da bo lažno sledil navodilom klicatelja in se predstavljal kot uporabnik iz pekla. »Hotel sem videti, kako daleč so pripravljeni iti. So izjemno potrpežljivi. Ko sem pokazal, da sodelujemo z njimi, me je čez deset minut prevezal k drugemu svetovalcu, ki pa je precej bolje govoril angleško,« se spominja in pripomni, da delujejo zelo prepričljivo. Nevedni uporabnik tako z njihovo pomočjo počasi na računalnik naloži tudi poseben, sicer popolnoma legalen program, ki omogoča upravljanje računalnika na daljavo, in se ulovi v njihovo past.

Enemu so zaklenili računalnik in od njega izsili 95 evrov

»Iz lastnega računalnika te lahko zaklenejo ali pa preiščejo gesla, da potem z njimi odprejo bančni račun. Stvar domišljije je, kako potem prodajajo računalnik; lahko ga prodajaš, da deluje kot zombi, ki pošilja nezaželeno elektronsko pošto, lahko sodeluje v napadih na kakšne vojaške ali industrijske informacijske sisteme,« našteva. Ker bodo vse to počeli seveda iz vašega računalnika, se lahko znajdete celo v primežu policije, lahko pa postanete žrtev izsiljevanja; ponudijo vam denimo možnost, da vam za določeni znesek zagotavljajo letno vzdrževanje računalnika. Kot pravi Böhm, so v nekaterih primerih iz tujine zahtevali tudi 500 dolarjev. »Zaklenejo te iz računalnika in grozijo, da ti zaklenejo datoteke, da te bodo čisto onemogočili, da ti bodo vse zbrisali,« opozarja sogovornik, ki je po 45 minutah pogovora goljufe opozoril, naj ne kličejo več na številko njegovih staršev in da bo o vsem skupaj obvestil policijo. »Zelo dinamični so in zelo hitro reagirajo, da jim ne pobegneš,« še pravi in vsem, ki bi dobili takšen klic, svetuje, da se z njimi ne ukvarjajte, saj nekdo, ki ti ponuja nekaj, česar nikoli nisi naročil, zagotovo nima dobrih namenov. Da precej ljudi nasede na takšne klice, je po mnenju Böhma razlog v tem, da so klicatelji na pol psihologi, na pol manipulatorji. »Imajo obrazec, po katerem se ravnajo, da zadržijo človeka, da gre po njihovi poti,« pravi in pojasni: »Ljudje drugače reagirajo, če je nekaj naslovljeno na njih osebno, kot če je nekaj generičnega. Verjetno jim je to v pomoč, saj vedo ime in priimek klicanega, in v večini primerov se to ujema.«

Nepridipravi, ki po podatkih Si-certa (centra za posredovanje pri internetnih incidentih) kličejo iz Tajske (mednarodna klicna številka je +66) ali Maroka (+212), lahko pa tudi iz drugih številk, imajo pri klicih na slovenske telefonske številke precej sreče, da naplahtajo naročnike, čeprav ves pogovor poteka v angleščini. Goljufi so po njihovih podatkih na takšen način najmanj enemu Slovencu zaklenili računalnik in od njega zahtevali 95 evrov. Tadej Hren iz Si-certa sicer pravi, da se je na njih obrnilo že okoli 20 uporabnikov, več tovrstnih prijav so zabeležili tudi na Telekomu Slovenije. »Ne nasedajte, saj gre za goljufijo, v kateri goljufi od uporabnikov na različne načine poskušajo prejeti plačilo za neko storitev, ki bo omogočala nadaljnje delo z računalnikom,« opozarjajo na Telekomu. Prvi val klicev se je začel konec maja, drugi večji pa po 20. juniju, razlaga Hren. »Prejšnji četrtek so spet začeli. Moja žena je dobila klic in tako rekoč vsak dan dobivamo obvestila, da jih kličejo,« pravi in dodaja, da so nekoliko na boljšem predvsem tisti, ki ne znajo angleščine. Lastniki računalnikov se ob tem ne zavedajo dobro niti tega, da vam lahko nepridipravi tako ukradejo celo identiteto. »Sicer še nismo videli, da bi si kopirali kakšne datoteke in da bi to imeli za krajo identitete, je pa vprašanje – če daš kreditno kartico in svoje podatke, ali bodo oni vzeli samo 95 evrov ali bodo naredili še kaj več. Če je kdo že dal te podatke, naj gre takoj na banko in prekliče kartico,« opozarja Hren.

Deli s prijatelji