BLIŠČ IN BEDA

Na županova vrata potrkali kriminalisti

Objavljeno 29. julij 2016 13.14 | Posodobljeno 29. julij 2016 13.14 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Policijska preiskava zaradi gradnje Lesnopredelovalnega centra Puščava.

Maketa Lesnopredelovalnega centra Puščava: kam je šel ves denar, ki ga je občina dobila iz evropskih skladov, se sprašujejo zaskrbljeni občani. Foto: Arhiv občine Šentrupert

ŠENTRUPERT – Občina Šentrupert, ustanovljena pred desetletjem, ki jo ves čas vodi župan Rupert Gole, je v slovenskem prostoru veljala za svetal zgled uspešnosti. A pred kakšnima dvema letoma je začel blišč bledeti. Da v občini ni vse tako, kot bi moralo biti, so dali jasno vedeti tudi trije občinski svetniki – Matjaž Štrukelj, Božidar Tratar in Alojz Gregorčič, ki so pred letom in pol podali pisne izjave o odstopu. Zadnji je med razlogi omenil netransparentnost pri oblikovanju občinskih podjetij, predvsem v povezavi z nastajajočim lesnopredelovalnim centrom, zaradi katerega bi v občino kapnila dobra dva milijona evropskega nepovratnega denarja. Prav zaradi tega centra so včeraj na vrata občine potrkali kriminalisti.

Kot je dejala tiskovna predstavnica Policijske uprave Novo mesto Alenka Drenik, so kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto na podlagi sodne odredbe včeraj opravili hišne preiskave stanovanjskih in poslovnih prostorov na desetih lokacijah na območju Policijske uprave Novo mesto. »V hišnih preiskavah sodeluje trideset kriminalistov in policistov Policijske uprave Novo mesto,« je povedala. Aktivnosti so usmerjene v zbiranje obvestil in dokazov za utemeljitev sumov kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, oškodovanja javnih sredstev, goljufije na škodo Evropske skupnosti, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Kriminalisti so predkazenski postopek začeli leta 2015, in sicer na podlagi usmeritev in navodil Okrožnega državnega tožilstva Novo mesto.

Na eni strani hvale in lastna promocija, v dolini
pa nimamo kaj pokazati. 

Blišč in beda

Na hišno preiskavo so se odzvali tudi z občine Šentrupert, kjer so pojasnili, da so se včeraj kriminalisti zglasili na občini in zasegli dokumentacijo, povezano z gradnjo Lesnopredelovalnega centra Puščava (LPC). Nosilec LPC Puščava je podjetje Ahouse, ki je od občine pridobilo stavbno pravico. Več bo znanega v prihodnjih dneh, smo pa za komentar poklicali zdaj že bivšega občinskega svetnika Alojza Gregorčiča, ki je tudi v Civilni iniciativi občanov občine Šentrupert, ki je sredi aprila pripravila zbor občanov, zahtevo za sklic pa je podpisalo skoraj 500 občanov in občank. Več kot 200 ljudi se je takrat zbralo, od prvega moža občine, ki je pred občani dejal, da je v besedilu predloga za sklic zbora veliko neresnic, podtikanja in zavajajočih podatkov, pa so zahtevali pojasnila na številna odprta vprašanja. Tudi na to, kam je šel ves denar, ki ga je občina dobila iz evropskih skladov.

»Župan se hvali, da je občina v vseh teh letih dobila 10 milijonov nepovratnih sredstev, kar je ogromno denarja glede na to, da je letni proračun občine težak med 3 in 3,5 milijona evrov. Na eni strani torej hvale in lastna promocija, v dolini pa nimamo kaj pokazati. Prejšnjo občino Trebnje, katere del smo bili, smo kritizirali, a dejstvo je, da smo prej, ko smo bili še krajevna skupnost, naredili prav toliko kot zdaj. Med ljudmi je zaznati vse več nezadovoljstva, žal tudi apatičnosti. Občina je premajhna, da bi lahko kaj skrili in delali mimo zakonov, zato domnevam, da se pod drobnogledom kriminalistov ne bo znašel le Lesnopredelovalni center Puščava,« je opozoril Gregorčič in dogajanje v občini strnil v tri besede: blišč in beda.

Deli s prijatelji