TRIJE MRTVI

»Na žalost se lahko ponovi še kakšno tako dejanje«

Objavljeno 24. oktober 2013 21.20 | Posodobljeno 25. oktober 2013 00.50 | Piše: Mo. S.

V Mariboru se je malo po poldnevu zgodil grozljiv dogodek.

MARIBOR – Malo pred poldnevom so v Mariboru odjeknili streli, pod katerimi so umrli trije ljudje. Kot smo že poročali, je šlo za Abedina Shalo, lastnika podjetja Fossor, njegovega 28-letnega sina in Milivoja Čuka, tistega, ki je pištolo sprožil.

Očitno so bili v ozadju neporavnani računi oziroma izterjava dolga, a kot so za Svet na Kanalu A povedali nekateri delavci omenjenega podjetja, je bil njihov direktor pošten človek, ki je delavcem vse poplačal, »če ne drugače, pa na roke«. Neuradno si je morilec po strelskem obračunu sodil še sam, šlo pa naj bi za nekdanjega delovodjo, ki je bil dalj časa bolniško odsoten.

Nekaj 10.000 evrov?

Direktor uprave kriminalistične policije Marjan Fank je za Odmeve povedal, da ugotovitve kažejo, da je šlo za dolg v višini nekaj deset tisoč evrov, kar pa še ni potrjeno. Potrdil pa je, da je bil motiv za grozljivo dejanje zagotovo to dolžniško razmerje.

Statistika

V Sloveniji je policija v lanskem letu obravnavala 44 ubojev, umorov in poskusov teh kaznivih dejanj. V letošnjem letu je bilo takšnih primerov doslej 20. STA

Ni vsega kriva le kriza

Kot je za STA povedal Dragan Petrovec z Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, je v ozadju tragičnega dogodka individualna stiska, krivde pa ne gre pripisati zgolj hudi gospodarski krizi v regiji. »Nikakor ne smemo zanikati hudih družbenih razmer. Istočasno pa tako redki incidenti ne potrjujejo povezanosti in neke možnosti napovedovanja takih pojavov,« je povedal in dodal, da ima Slovenija v primerjavi z drugimi državami izredno nizko število umorov.

Še kaj podobnega lahko pričakujemo

Psiholog Peter Umek s Fakultete za varnostne vede pa je za Svet na Kanalu A povedal, da so se s kolegi že pred tremi leti pogovarjali o tem, da bo prej ali slej prišlo do kakšne take tragedije oziroma, da bodo na udari zlasti tisti z dolgovi, in tisti, ki morajo preživljati svoje družine.

Brezizhodne situacije, iz katere ljudje ne vidijo rešitve, se dogajajo vsak dan, v času krize, ki svojega konca še ne kaže, pa se to dogaja še pogosteje. »Na žalost se lahko ponovi še kakšno tako dejanje,« je pesimistično sklenil Umek.

Deli s prijatelji