ZAPLETENO

Na sodišču o zdrahah, povezanih z gozdovi

Objavljeno 13. oktober 2014 11.51 | Posodobljeno 13. oktober 2014 11.51 | Piše: Špela Ankele

Je bila dedinja zavedena, ko je podpisovala pogodbo o prenosu lastništva?

Odvetnik Bojan Grubar na sodišču zastopa dedinjo Elizabeto Ortner Born. Foto: Špela Ankele

KRANJ – Že na četrtkovi uvodni obravnavi je bilo nedvoumno nakazano, da se bo na začetku prihodnjega leta pred sodnikom gospodarskega oddelka kranjskega okrožnega sodišča Aleksandrom Urankarjem začela odmotavati precej zapletena zgodba. Sodišče bo poskušalo ugotoviti, ali je pogodba o prenosu lastniškega deleža družbe Born, d. o. o., nična. Kot je bilo slišati v sodni dvorani, naj bi bila Elizabeta Ortner Born zavedena, ko je pred nekaj leti večinski delež v že omenjenem podjetju (kot je bilo razbrati v sodni dvorani, gre za prepis gozdov, vrednih 4,5 milijona evrov) prenesla na Martina Šetinca, nekdanjega direktorja družbe, in na podjetje Tari.

Zgodba se je začela nekako pred desetletjem, ko je bilo ustanovljeno podjetje Born, d. o. o. Vodil ga je Martin Šetinc, v podjetje pa je bila kot soustanoviteljica vključena denacionalizacijska upravičenka Elizabeta Ortner Born, danes stara 90 let. Leta 2009 je v podjetje vložila v denacionalizaciji vrnjene gozdove v okolici Tržiča in njen delež se je povečal na skoraj 80 odstotkov. Nato pa je, kot smo že poročali, Elizabeta Ortner Born po podpisu dveh pogodb izgubila večinski delež v podjetju. V njenih rokah je ostalo zgolj nekaj več kot 19 odstotkov podjetja Born, d. o. o. Že predlani smo zapisali, da naj bi se bil tedaj lastniški delež Martina Šetinca s skoraj 13 povečal na skoraj 49 odstotkov, delež podjetja Tari pa je z dobrih osmih odstotkov poskočil na 32 odstotkov.

Bojan Grubar, ki na sodišču zastopa Elizabeto Ortner Born, je zato prepričan, da je bila dedinja zavedena, ko je podpisovala pogodbe, misleč, da se bo tako izognila pastem davčne zakonodaje. Podpisovanje spornih pogodb je Ortner Bornovo izrinilo iz družbe, je poudaril odvetnik Bojan Grubar in dodal, da je njegova stranka s podpisovanjem spornih pogodb ostala brez 700 hektarjev gozda, vrednega vsaj 4,5 milijona evrov. S sumljivimi menjavami poslovnih deležev v podjetju Born, d. o. o., so se poleti lani ukvarjali tudi gorenjski policisti, ki so junija lani opravili hišno preiskavo v prostorih podjetja. Kot je znano, kriminalistična preiskava še ni končana. Sojenje se bo nadaljevalo v drugi polovici februarja, ko bodo na sodišče vabili tudi Elizabeto Ortner Born. Kot je včeraj dejal njen odvetnik, bo znala povedati marsikaj tudi o tem, da je v ozadju podpisovanja spornih pogodb celo odvisnost, »zaljubljenost« v Martina Šetinca, direktorja družbe Born, d. o. o. 

Deli s prijatelji