SPORNO

Na sodišče zaradi najema stavbe NPU

Objavljeno 04. september 2013 15.40 | Posodobljeno 04. september 2013 15.42 | Piše: Mitja Felc

Nekdanji sekretar Lah zanika, da bi favoriziral stavbo na Dimičevi.

Damjan Lah. Foto: Mavricij Pivk

LJUBLJANA – Brez omahovanja je Damjan Lah, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ), zanikal očitke tožilstva, da je pri spornem najemu stavbe na Dimičevi 16 v Ljubljani, kjer so svojčas domovali slovenski efbiajevci, ravnal nezakonito. Najem stavbe je dlje dvigal prah zaradi očitkov o prijateljskih povezavah takratne notranje ministrice Katarine Kresal in njenega partnerja, odvetnika Mira Senice, z najemodajalcem Ram Investom, katerega lastnik je Igor Pogačar.

Kriminalisti so septembra 2011 izvedli več hišnih preiskav zaradi suma nezakonitosti pri najemu stavbe za potrebe Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) na Dimičevi. Lah, ki je kot državni sekretar na MNZ vodil postopek najema stavbe NPU, je postal edini osumljenec, tožilstvo pa je po končani preiskavi podalo obtožni predlog zaradi zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Očitajo mu pridobitev nepremoženjske koristi, za kar je zagrožena kazen do enega leta zapora.

Po zanikanju krivde je Lahov zagovornik Mitja Pavčič navedel vrsto prič, ki bi po njegovi oceni dokazale, da očitanega kaznivega dejanja ni storil. Med drugim je predlagal zaslišanje Katarine Kresal, Mira Senice in Igorja Pogačarja, ki bodo lahko potrdili, da niso z njim ne v zasebnem ne v poslovnem odnosu, zato ni imel nobene potrebe, da bi favoriziral najem stavbe na Dimičevi ne na Litostrojski.

Kot pričo bodo vabili tudi bivšo notranjo ministrico Katarino Kresal

Odvetnik Pavčič bi rad, da nekatere priče jasno orišejo uradni položaj generalnega sekretarja, delovnega mesta, ki ga je takrat opravljal obdolženi. »To je potrebno, da se razjasni, kakšne so sploh pristojnosti generalnega sekretarja in kaj pravzaprav dela,« je pojasnil in dodal, da se strinja tudi z že predlaganimi pričami tožilstva.

Okrožna državna tožilka je nasprotovala dokaznemu predlogu, da bi nekatere priče lahko potrdile, da je bila Dimičeva glede na zahteve edina mogoča lokacija, saj da se v tem postopku tega ne ugotavlja, temveč je po mnenju tožilstva obdolženi favoriziral Dimičevo. Pavčič je sodišču še predlagal, naj sodišče od MNZ pridobi celotno dokumentacijo o pogajanju za najem in odpoved pogodbe za Litostrojsko.

Sporni posel Ram Investa z MNZ je zmotil tudi Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in računsko sodišče. To je MNZ v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavbe NPU izdalo negativno mnenje, dan pozneje pa so s protikorupcijske komisije sporočili, da ravnanje uradnih oseb na MNZ pri najemu prostorov za NPU ustreza definiciji korupcije. Zaradi načelnega mnenja KPK je nekdanja predsednica LDS Kresalova odstopila s položaja ministrice za notranje zadeve, a napovedala, da bo uporabila vsa pravna sredstva, da bi dokazala svojo nedolžnost oziroma, kot se je tedaj izrazila, da se lahko tudi institucije, kot sta računsko sodišče in protikorupcijska komisija, motijo.

Tako obramba kot tožilstvo si želita, da bi kazenski postopek potekal karseda tekoče, zato je ljubljanska okrajna sodnica Tanja Lombar Jenko ob koncu predobravnavnega naroka za oktober in november že razpisala glavne obravnave. Najprej bo na vrsti zagovor obdolženega, nato pa bodo zaslišali vrsto prič.

Deli s prijatelji