V NULO

Na sodišče v torbici prinesla pet nožev, prej jih je nabrusila

Objavljeno 14. september 2017 23.43 | Posodobljeno 14. september 2017 23.44 | Piše: Gordana Stojiljković

Čeprav je vnos nevarnih predmetov v sodno palačo prepovedan, so pravosodni policisti pri obiskovalcih samo v aprilu in maju letos odkrili 129 takšnih predmetov. Gospa je na sodišče v torbici prinesla pet nožev, ki jih je prej nesla nabrusit.

Če gre za sojenja, ki predstavljajo varnostno tveganje, so varnostni ukrepi poostreni. Foto Jože Suhadolnik

Na ptujskem okrožnem sodišču so Aleksandru Anželju, ki je poskušal maja letos oborožen z nožem in ročajem sekire vstopiti v prostore ptujskih tožilcev, nedavno prisodili leto dni zapora in plačilo škode. Preverili smo, koliko strank na našem največjem sodišču v Ljubljani ne upošteva pravil in poskuša na sodišče prinesti predmete, ki niso dovoljeni. Samo v aprilu in maju so pravosodni policisti, ki po novem namesto varnostnikov skrbijo za varnost na sodišču na Tavčarjevi, odkrili 129 nevarnih oziroma prepovedanih predmetov.

Nož v nahrbtniku

Aleksander Anželj je hotel maja letos oborožen vstopiti v prostore ptujskih tožilcev, a mu uslužbenka ni hotela odpreti vrat. Obiskovalca je namreč poznala, saj je dva meseca prej s sekiro vstopil na ptujsko tožilstvo in grozil zaposlenim, da jih bo ubil. Ker je Anželj razgrajal in poškodoval steklena vrata tožilstva, je tožilka poklicala policijo, ta pa je v njegovem nahrbtniku odkrila nož in ročaj sekire. Nasilnež je seveda končal v priporu, tam je bil vse do izreka kazni, nanjo se bo sicer pritožil.

1029 poskusov vnosa nevarnih predmetov na sodišče so lani zaznali na območju Ljubljane.

»Včasih so ljudje na sodišča poskušali prinašati vse mogoče predmete, tudi po letu 2000, ko so na njih uvedli rentgen za predmete in detektorska vrata za obiskovalce. Ljudje, ki prihajajo z obrobja, so denimo v žepih imeli švicarske nože ali nožiče za obrezovanje sadja. Ena gospa je prišla na sodišče, v torbici pa je imela pet kuhinjskih nožev, ki jih je prej nesla nabrusit. Pri takšnih obiskovalcih ne kompliciramo, predmet deponiramo in ga ob odhodu vrnemo,« pojasnjuje legenda varnostnikov na Tavčarjevi Slavko Bajec, ki je bil od leta 2000 do aprila, ko so zadevo prevzeli pravosodni policisti, vodja varnostnikov sodišča na Tavčarjevi, sicer pa je zaposlen pri Sintalu (in še vedno vodja varnostnikov za devet objektov v Ljubljani). »Kar zadeva večje nože, obiskovalce opozorim, da je vnos prepovedan, oni pa jih običajno odnesejo v avto in pridejo nazaj,« pravi in dodaja, da moraš biti pri tem delu tudi malo psiholog in oceniti, ali gre za resno grožnjo ali le nepoznavanje pravil. Zadeve raje rešuje s pozitivnim pristopom kot s preveliko silo.

Včasih pokličejo policijo

Ker je vnos nevarnih predmetov v prostore sodne palače po sodnem redu prepovedan, smo na našem največjem sodišču na Tavčarjevi v Ljubljani, kjer domujeta tudi višje in vrhovno sodišče in kjer skozi varnostni pregled vstopa več kot 500 ljudi na dan, podrobneje preverili, koliko se obiskovalci držijo pravil.


Večje nože obiskovalci običajno odnesejo v avto in pridejo nazaj.

Na okrožnem sodišču v Ljubljani so skrb za varnost aprila letos prevzeli pravosodni policisti. Ti so samo v aprilu in maju pri varnostnih pregledih odkrili 129 nevarnih predmetov, kamor spadajo orožje, noži, izvijači, škarje, plinski razpršilci, klešče itd.

Manj nevarne predmete, kot so denimo škarjice ali pila za nohte, za čas, ko je človek na sodišču, deponirajo, če pa varnostniki ali pravosodni policisti najdejo kakšen kos orožja – in stranka nima dovoljenja za nošenje –, pokličejo policijo. Kot nam je pojasnila tiskovna predstavnica sodišča Mateja Jazbec, so imeli zadnji primer poskusa nedovoljenega vnosa orožja v sodno palačo leta 2015.
Podatki zadnjih petih let za sodišče na Tavčarjevi in z okrajnih sodišč na ljubljanskem območju kažejo, da število nevarnih predmetov, ki jih pristojni odkrijejo, narašča. Leta 2012 je nevarne predmete na sodišče na Tavčarjevo poskušalo vnesti 16 obiskovalcev, na vseh sodiščih v Ljubljani je bilo primerov 442, lani pa je število poskusov na Tavčarjevi naraslo na 351, vseh poskusov skupaj na območju Ljubljane pa je bilo 1029.       

Dodatni varnostni ukrepi

Varnostniki in pravosodni policisti niso prisotni le na vstopnih vratih na sodiščih, temveč izvajajo tudi fizično varovanje v primerih, ko so možni izredni dogodki. Na sodiščih se namreč incidenti dogajajo (verbalne grožnje, incidenti med strankami na hodnikih in v razpravnih dvoranah), vendar do zdaj, pojasnjuje Mateja Jazbec, niso prerasli v konkretno ogrožanje obiskovalcev in zaposlenih: »Kadar na sodišču ocenijo, da posamezne obravnave predstavljajo varnostno tveganje, se izvajajo dodatni ukrepi.« Priča smo bili poostrenemu varnostnemu nadzoru na sojenju v zadevi Patria, saj so se pred sodno palačo več mesecev zbirali podporniki Janeza Janše. V dvorani je poleg zainteresirane javnosti in 17 obdolženih ter celo več njihovih zagovornikov sojenje spremljalo tudi precej pravosodnih policistov (tudi po dva na enega obdolženega), ko je potekalo sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. »Kritično je bilo tudi na sojenju obdolženim za umor Zorice Škrbić, saj so bili tam tudi sorodniki žrtve, ki svojih čustev niso mogli zadržati. Pa primer Global ali sojenje Silvu Plutu,« se konkretnih primerov sojenj, ki bi lahko predstavljala večje tveganje, spominja Slavko Bajec.




S pištolo in kovčkom, polnim denarja

Pred leti so pri nekem moškem odkrili več kot 300 nabojev, se spominja Slavko Bajec. »Ko sem ga pobaral po orožnem listu in zakaj naboje nosi s seboj, mi je dejal, da je bil dan prej na strelišču in jih je ukradel. Takrat smo poklicali policijo in moškega do njihovega prihoda zadržali.« Ko še ni bilo rentgena, dodaja, so odkrili moškega, ki je imel v kovčku pištolo, seveda brez dovoljenja, poleg pa kup denarja. Tudi njega so zadržali do prihoda policistov. Če ima posameznik orožni list, orožje samo deponirajo za čas, ko je lastnik v sodni stavbi. Posebno neprijeten občutek je, dodaja Bajec, ko pridejo na sodišče ljudje v delovnih kombinezonih, saj so njihovi žepi običajno polni različnega orodja, zato je, opozarja, pomembno tudi, da pride človek na sodišče v primernih oblačilih.



 

Deli s prijatelji