ŠKANDAL

Na odprtje konzulata so povabili pedofila

Objavljeno 13. marec 2014 13.52 | Posodobljeno 13. marec 2014 13.52 | Piše: Aleksander Brudar

Obsojeni pedofil Nicholas Oman s svojo prisotnostjo šokiral Slovence v Avstraliji.

Nicholas Oman je bil v Avstraliji obsojen zaradi pedofilije. Foto: Vojko Zakrajšek

CANBERRA – Člani slovenske izseljenske skupnosti v Avstraliji, natančneje v zvezni državi Victorii, so bili pred dnevi, ko je tamkajšnje slovensko veleposlaništvo slovesno odpiralo konzulat v Melbournu, zgroženi, ko so med povabljenci zagledali razvpitega Slovenca Nicholasa Omana. »Člani Slovenske skupnosti v Victorii smo bili zgroženi in prizadeti, da so Nicholasa Alexandra Omana, obsojenega pedofila, ki je tudi vpisan v register oseb, ki so zagrešile dejanja proti spolni nedotakljivosti, 7. marca s slovenske ambasade v Canberri povabili na uradno odprtje slovenskega konzulata v Melbournu. Oman je iskan tudi v nekaterih drugih državah, na primer v Italiji, Avstriji, Nemčiji in Sloveniji,« je v protestnem pismu zapisala priznana predstavnica Slovencev v Avstraliji in dobitnica najvišjega avstralskega priznanja Draga Gelt. Dodala je, da ji je dal novoimenovani konzul Derry Maddison jasno vedeti, da ni sodeloval pri pripravi seznama povabljencev na prireditev. Tega je tako, kot pravi, pripravila slovenska ambasada v Canberri in ga je potrdil tamkajšnji ambasador Milana Balažica. Poudarila je, da se je tako zgodovinski dogodek, ki bi moral biti pospremljen z veseljem in radostjo, spremenil v velik škandal. »Odločitev slovenske ambasade v Canberri, da na prireditev povabi osebo, ki jo iščejo tuje države, in obsojenega pedofila, je zares škandalozna,« nadaljuje Geltova in dodaja, da je to žaljivo tudi do vseh tistih, ki v družbi opozarjajo na problem pedofilije in ki poskušajo otroke zaščititi pred spolnimi prestopniki.

Oman je bil leta 2006 v Avstraliji zaradi pedofilije obsojen na šest let zapora. Nekdanji častni konzul Liberije v Sloveniji je na svojih poslovnih potovanjih v Liberijo in na Tajsko v obdobju med oktobrom 1999 in decembrom 2001 snemal nespodobna dejanja z deklico, ki je bila takrat stara šele pet let. Tako je menda posnel prizor, kako omenjeno deklico pod prho umiva. V stik s punčko je prišel, ko je med enim svojih potovanj v Afriko, kamor je odšel kot svetovalec liberijske vlade, spoznal dekličino mater in se z njo zapletel v razmerje. Pokazalo se je, da je Oman nekoliko pozneje med službenim potovanjem na Tajsko dokumentiral tudi spolni odnos s še eno deklico, mlajšo od 16 let. Dejanje je sicer priznal, vendar je v svoj zagovor dejal, da se mu je deklica »ponudila sama«.

Od Balažica zahtevajo pojasnila

Po prepričanju Geltove Omanova prisotnost na slovesnosti meče slabo luč tudi na tamkajšnjo slovensko skupnost, ki ima v Avstraliji velik ugled in ki se je zelo dobro integrirala v multikulturno avstralsko družbo. Prepričana je, da je Balažic s tem zlorabil njihovo zaupanje in ravnal v nasprotju pravil protokola glede tega, koga se lahko povabi na takšen dogodek. »V slovenski skupnosti v Avstraliji je veliko naših članov, ki bi si veliko bolj zaslužili, da bi prejeli vabilo na tak dogodek. Namesto tega pa je slovensko veleposlaništvo dalo prednost obsojenemu pedofilu pred tamkajšnjimi Slovenci, ki so v vseh teh letih vložili velik napor v promoviranje slovenske kulture in jezika v Avstraliji, da ne pozabimo tistih, ki so pomagali pri ustanavljanju te skupnosti zadnjih 60 let,« je zapisala. Za slovensko skupnost v Avstraliji ob tem ostaja neznanka, zakaj je bil na dogodek povabljen ravno Oman, in sprašujejo se, ali želi s tem slovenska ambasada v Canberri tamkajšnjo slovensko skupnost in njeno vodstvo narediti neumno in nekompetentno. »Slovenski ambasador v Avstraliji, dr. Milan Balažic, ne bo komentiral ali podal pojasnil glede Omanove prisotnosti na prireditvi in zakaj se je znašel na seznamu gostov!« poudarja Geltova in zaključuje, da od Balažica zahtevajo konkretne odgovore in spoštovanje, »ki si ga kot člani slovenske skupnosti v Avstraliji zaslužimo«.

Pripeljal zastarele plinske maske

Slovenec, rojen v Podkorenu na Gorenjskem, je pred pobegom v tujino na začetku tega stoletja polnil časopisne stolpce z različnimi nezakonitimi dejanji. Med drugim je menda kmalu po osamosvojitvi dobavljal avtomatske puške za notranje ministrstvo. V Slovenijo je pripeljal tudi veliko pošiljko že zastarelih ruskih plinskih mask, za katere je želel od države izterjati kar devet milijonov dolarjev. Slovencem oziroma Blejčanom je najbolj ostal v spominu po obljubah, da bo obnovil več let razpadajočo Riklijevo vilo ob nabrežju Blejskega jezera. Zaradi njegove nepremičnine Grimšče pri Bledu je dobil tudi vzdevek blejski graščak. Leta 2001 je bil v Sloveniji zaradi utaje davkov in pranja denarja skupaj s pomočniki uradno obtožen, a postopek proti njemu nikoli ni doživel epiloga, saj je pobegnil v Avstralijo, kjer si je našel novo domovanje. Za Omanom so sicer Italijani leta 1996 zaradi trgovine z orožjem in z osmijem razpisali mednarodno tiralico. Trdil je, da je vse skupaj navadna burka, in res so tiralico kmalu umaknili, kmalu je sledilo tudi zavrženje kazenske ovadbe v zvezi z odkritjem orožarske pošiljke na letališču Brnik. Naj spomnimo, da je takrat tožilstvo ovadilo tudi Janeza Janšo, Igorja Bavčarja, Ludvika Zvonarja z obrambnega in Francija Kosija z notranjega ministrstva. Vse ovadbe, razen za Kosija, so bile pozneje zavržene.

Ministrstvo za zunanje zadeve je na objavljen članek poslalo spodnji popravek:

»Ministrstvo za zunanje zadeve je Veleposlaništvo RS v Canberri prosilo za pojasnilo o povabljenih na svečano odprtje slovenskega konzulata v Melbournu.

V petek, 7. marca 2014, je veleposlanik dr. Milan Balažic v družbi z novim častnim konzulom g. Derryjem Maddisonom, članom Sveta Vlade RS za Slovence po svetu g. Petrom Mandeljem, bivšim častnim generalnim konzulom v Sydneyu g. Alfredom Brežnikom in predstojnikom Versko-kulturnega središča Kew, patrom Cirilom Božičem, pripravil slovesno otvoritev konzulata v Melbournu. Slovenska skupnost v Viktoriji je po dolgoletnih prizadevanjih prvič v zgodovini dobila konzulat, ki bo poleg nudenja konzularnih uslug pripomogel tudi pri ohranjanju slovenske identitete v okvirih široke avstralske multikulturnosti. Temu bodo sledile otvoritve novih slovenskih konzulatov v Avstraliji -  v Sydneyu, Adelaidu, Brisbanu in Perthu.

Za prireditev, ki je potekala v prostorih konzulata, je bilo poslanih 121 vabil. Nicholasu Omanu ni bilo poslano vabilo na otvoritev, pač pa je bila povabljena njegova hčerka Patricia Oman, prodorna mlada pravnica in predstavnica mlajše generacije Slovenk in Slovencev v Viktoriji. Povabljena na prireditev ni prišla, se je pa namesto nje pojavil njen oče.«

 

Deli s prijatelji