NEOMIKANO

Na Novi Zelandiji
 je razsul hotel

Objavljeno 22. junij 2013 13.11 | Posodobljeno 22. junij 2013 13.11 | Piše: Aleksander Brudar

Našemu 24-letnemu gasterbajterju so zaupali vodenje butičnega hotela.

PICTON – Ne zgodi se prav pogosto, da se na novozelandskih spletnih straneh pojavi Slovenec, ki je v deželi tam spodaj naredil zelo slab vtis na tamkajšnje prebivalce. Govor je o 24-letniku, ki se je oktobra lani odpravil novim izzivom naproti na Novo Zelandijo, a pri tem je očitno pozabil, da je treba govoriti resnico in spoštovati tujo lastnino. Očitno je bil prepričan, da lahko z dotedanjimi izkušnjami v gostinstvu nadaljuje uspešno pot tudi v tujini. Kot nam je uspelo izvedeti, je bil pred odhodom na Novo Zelandijo približno eno leto in pol najemnik znane gostilne na sončni strani Alp. Med njegovim vodenjem je imela sicer veliko gostov, a za njen potop naj bi bila kriva njegova neresnost. Čeprav ima fant očitno gostinsko žilico, je gostilno sredi lanskega leta zaprl in začel iskati nove poslovne priložnosti v tujini. Kmalu se je povezal z lastnico butičnega in znanega hotela Escape to Picton v obmorskem kraju Picton na Novi Zelandiji in ob njeni pomoč prišel do delovnega vizuma in zaposlitve.

Na teden 300 evrov

Lastnica hotela Juliearna Kavanagh nam je povedala, da je našega gasterbajterja zaposlila oktobra lani in da je v hotelu delal vse do 21. maja letos. »Lahko vam povem, da je prejemal plačo, ki je bila višja od minimalne plače in od povprečja v Pictonu,« je povedala in pojasnila, da je bil tistih šest mesecev zelo priden delavec in da so mu od vsega začetka zaupali. Na teden naj bi zaslužil tudi 300 evrov, kar je za tiste kraje veliko, v brezplačno uporabo pa je dobil tudi avtomobil BMW in 12 evrov na teden za bencin. Vse skupaj pa se je zalomilo, ko so mu 15. aprila, ko se je lastnica odpravila na dopust, zaupali, naj skoraj mesec dni skrbi izključno za nastanitev gostov. Za Slovenca se je tedaj očitno začelo bolj dolgočasno obdobje, saj je, kot pišejo novozelandski mediji, iz dolgčasa spil za skoraj 1100 evrov alkoholnih pijač. »Brez naše vednosti je pil alkohol, ki je bil last hotela, in ugotovili smo, da je vseskozi lagal,« pravi Kavanaghova. Bil je namreč tako premeten, da je po uporabi steklenic nanje namestil originalne zamaške in tako poskušal zakriti svoje početje. Poleg tega je brez dovoljenja uporabljal hotelsko sobo, za katero mora gost odšteti 210 evrov na noč. Medtem ko je nelegalno prebival v hotelu, je v koš vrgel drago posteljnino, da mu je ne bi bilo treba oprati, uporabljen pribor pa je skril v omarico, v kateri je bila knjiga za goste. »Uporabljal je tudi hrano, ki je bila namenjena hotelskim gostom,« pravi lastnica in dodaja, da ni izpolnil niti vseh zadolžitev, ki so mu bile zaupane, lagal je glede podatkov, ki jih je vnesel v računalnik, in ni upošteval njenih navodil, naj za vsak nakup shrani račun – tako še zdaj ne vedo natančno, koliko jih je bilo, vedo le za izdatek v višini 83 evrov za hrano, a računa za to nimajo.

V kuhinjo treščila bomba

Po njenem prihodu z dopusta je bila še huje videti hotelska kuhinja, bilo je, kot da bi vanjo treščila bomba: »Ob vrnitvi sem bila šokirana, ko sem videla, da je bil moj hotel s petimi zvezdicami v grozljivem stanju. Ne morem verjeti, da je skril kozarce v pečico, kozarci in večina krožnikov so bili umazani.« Celo v smetnjakih, ki so bili polni pločevink in steklenic, so našli uporabljene skodelice. »Zelo smo razočarani nad fantom in njegovimi izjavami na sodišču, češ da mu je bilo dolgčas, saj smo mu vseskozi zaupali. To na vse Slovence meče zelo slabo luč. Radi smo ga imeli in mu zaupali, da je bil del našega malega podjetja, zdaj pa smo zelo prizadeti,« še pravi sogovornica in sklene, da nikoli več ne bodo zaposlovali Slovencev, čeprav se zavedajo, da ne gre vseh metati v isti koš.

Ukradel tudi pito

Slovenski delavec v tujini je v preiskavi dejal, da je vse skupaj delal iz samega dolgčasa in da je spil le za 240–300 evrov alkoholnih pijač. Po poročanju tamkajšnjih medijev je še dejal, da je bil takrat lačen in da dva meseca ni dobil plačila za svoje delo. Štiriindvajsetletnik je iz trgovine ukradel tudi tri evre vredno pito. Sodnik, ki ga je kaznoval z 270 evri in s tremi evri, za kolikor je oškodoval trgovino, ter z 80 urami družbenokoristnega dela, je povedal, da je bila kraja alkohola resno kaznivo dejanje, saj je izkoristil zaupanje lastnikov hotela.

Deli s prijatelji