NAPAD

Na klopci bi jo bomba najbrž ubila

Objavljeno 30. marec 2015 22.57 | Posodobljeno 30. marec 2015 22.57 | Piše: Aleksander Brudar

Matevž Zajc, ki je vrgel ročno bombo na dvorišče nekdanje tožilke, krivde ne prizna.

Matevž Zajc pravi, da pri njegovem dejanju ne gre za poskus uboja. Foto: Roman Šipić/Delo

LJUBLJANA – Matevž Zajc, ki je po prepričanju tožilstva 15. septembra lani ob pol enajstih zvečer na dvorišče hiše upokojene vodje skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Jožice Boljte Brus vrgel ročno bombo ter povzročil za nekaj tisoč evrov škode, je, glede na zagovor na ljubljanskem okrožnem sodišču, še vedno prepričan, da mu tožilstvo očita nekaj, česar ni storil. Pred sodnico Dejano Fekonja je prebral svoj pisni zagovor, v katerem priznava, da je po naročilu nekega Mileta (po besedah Zajčeve zagovornice Irene Ferme se piše Andrić) na dvorišče vrgel ročno bombo M52 jugoslovanske izdelave in da je hotel nekdanjo tožilko le prestrašiti, nikakor pa ji ni hotel streči po življenju. Še najmanj, kot pravi, da bi hotel ogrožati člane njene družine in bližnje sosede.

Opozoril je, da sploh ni vedel, da v hiši živi Boljte Brusova in da je to izvedel šele naslednji dan iz medijev, ko se je tudi zavedal, kaj je storil. Dejanje obžaluje in ga ne bo več ponovil. Po njegovem mnenju so očitki tožilstva o poskusu uboja Boljte Brusove, povzročitve splošne nevarnosti ter nedovoljene proizvodnje orožja ali eksploziva in prometa z njim neupravičeni in bi, kot je povedal, morali njegova dejanja šteti kot prekršek zoper varnost javnega reda in miru ter zakona o orožju.

Pričakoval učinek petarde

V preiskavi je 28-letni Zajc povedal, da se je tri dni pred dogodkom vrnil iz zapora, kjer je prestal 11-mesečno kazen zaradi povzročitve telesne poškodbe. Tistega petka se je lotil pospravljanja ute, v kateri je njegov pokojni oče hranil kramo, in naletel na sedem bomb ter pištolo. Odločil se je, da bo vse skupaj odnesel na bolšji sejem, saj je vedel, da bo tam srečal Mileta, ki prodaja orožje. Ta mu je v zameno za bombe in pištolo izročil 580 evrov (40 evrov za eno bombo in 300 evrov za pištolo) ter mu med pogovorom začel ponujati službo na Žalah, a le če z eksplozivnim sredstvom prestraši zanj neznano žensko na fotografiji. Vrnil mu je dve bombi in mu, kot je v zagovoru povedal obtoženi, dejal, naj se ničesar ne boji, saj da gre za »otroške bombe«.

V ponedeljek okoli 22. ure se je z eno bombo v žepu odpravil do ograje Brusovih, a slednje ni aktiviral, saj je menil, da zaradi dotrajanosti ne bo eksplodirala. Vrgel jo je v travo in se vrnil domov po drugo. Nazaj je prišel čez pol ure, pogledal skozi špranjo v ograji, da bi se prepričal, da zunaj ni nikogar, aktiviral bombo in jo vrgel kakšnih 20 centimetrov čez ograjo. »Pok me je presenetil. Pričakoval sem učinek manjše petarde,« je včeraj povedal v zagovoru.

Če ne bi bilo hladno ...

Kakor koli: Zajc se odgovornosti za svoja dejanja ne more več izogniti, še manj nekdanji tožilki in njeni družini, ki jim je lanski septembrski dogodek spremenil življenje. »Nekaj časa sem se bala usesti v avto, saj se sprašuješ, kaj pa če bo kakšna bomba,« pravi Boljte Brusova, ki je prepričana, da je bilo to naročeno in da je, tako kot njena družina, zaskrbljena, da bi se kaj podobnega ponovilo.

V svoji karieri, ki je trajala od marca 1981 do oktobra 2011, kot nadaljuje, se nikoli v nobeni zadevi ni srečala niti z obtoženim Zajcem niti domnevnim naročnikom Miletom. Glede obtoženega je v bližnji trgovini slišala, da sta njegov oče in brat storila samomor in da naj bi se ga bala celo njegova mama.

Tistega večera je šla okoli 22.30 v vetrolov pokadit cigareto, luč pa je gorela v predprostoru oziroma hodniku, ki vodi tudi do vetrolova. Nato je »naenkrat počilo«. Ali je že kadila oziroma prižgala cigareto, se ne spomni. »Povedali so mi, da sem verjetno morala imeti odprta usta, saj bi bile posledice poka za bobniče hujše,« je opomnila. »V ušesu mi je zašumelo in še pol ure mi je šumelo,« se je spominjala in dodala, da je bilo zaradi eksplozije razsuto zadnje steklo na njenem peugeotu, razbito je bilo steklo od vrat v dnevni sobi, naslednji dan so lahko videli, kako se je od 11 do 13 drobcev bombe razletelo po fasadi hiše, pri čemer sta bila dva zelo blizu kraja, kjer naj bi ob kajenju, če ne bi bilo hladno, tako kot običajno sedela na klopci. »Če bi sedela, se danes tukaj ne bi pogovarjali,« je še povedala nekdanja tožilka.

Po njenih besedah se je luč videla iz Arničeve ulice in iz kraja, kjer je bila najdena bomba. Da bi sodišče to vprašanje razčistilo, saj Zajc trdi, da pred hišo ni videl nikogar, bo v tem primeru opravilo rekonstrukcijo dogodka. 

Deli s prijatelji