UMOR

Na današnji dan pred 18 leti našli Mlakarjevo truplo

Objavljeno 27. junij 2013 13.15 | Posodobljeno 27. junij 2013 13.15 | Piše: Vojko Zakrajšek

Februarja 1995 je v Ankaranu nenadoma izginil 33-letni pravnik Milko Mlakar.

KOPER – Zgodba o nasilni smrti 33-letnega Milka Mlakarja, ki je odšel od doma v Ankaranu 9. februarja 1995, nekaj mesecev pozneje pa se je izkazalo, da je padel v morilsko past, je za večino že daljna preteklost, za slovenske kriminaliste pa ostaja nerešljiva uganka. Milko Mlakar je bil umorjen, njegovo truplo so našli šele dobre štiri mesece po skrivnostnem izginotju, in to pod kupom kamenja pri vasi Tublje pri Hrpeljah. Bil je ustreljen, čez glavo je imel poveznjeno plastično vrečko. Likvidacijo so tedaj razglasili za prvi mafijski umor pri nas.

V prvih letih se je z nepojasnjenim zločinom ukvarjala posebna delovna skupina koprskih kriminalistov, kar naj bi v očeh javnosti vzbudilo vtis, da policija nikakor ni dvignila rok od primera. Še mnogo pozneje so zagotavljali, da umor še vedno intenzivno preiskujejo. Res so v tem času nekajkrat ponovili proučevanje celotnega zapletenega morilskega klobčiča, a po 18 letih storilci in naročniki ostajajo neznani.

Nihče ne ve, kako resnično poteka preiskava, med katero se je nabralo za nekaj tisoč strani zapiskov, obvestil, indicev in sumov o storilcih. Pred časom naj bi se s primerom začela ukvarjati še ena posebna skupina za preiskovanje nepojasnjenih umorov.

Skrivnostni odhod

Milko Mlakar, po poklicu pravnik, se je po vrnitvi v Slovenijo leta 1993 (diplomiral je v Kragujevcu) na Obali ukvarjal z denarnimi posli. V Ankaranu je živel z mlado ženo Danijelo (dekliški priimek Mitrović) iz Beograda. Jeseni 1993 jo je pripeljal v Slovenijo, naslednje leto sta se poročila in kazalo je, da si bosta ustvarila prijeten dom. Na Obali je imel veliko znancev, med njimi je izstopal predvsem nekoč znani odvetnik Zdenko Fortunat (to je tisti odvetnik, ki je zaradi goljufij in zlorabe položaja prvi v Sloveniji ostal brez licence, pozneje pa je bil po maratonskem procesu pravnomočno obsojen na nekajletno zaporno kazen). Fortunat je Mlakarja, mladostnega prijatelja in sošolca, nekako uvajal v življenje v Sloveniji. Bil je tudi njegova poročna priča, ukvarjal pa se je tudi z dvomljivimi posli. Milko je na Obali prevzel podjetje Excluse, d. o. o., vse v zvezi z dokapitalizacijo pa je zanj urejal Fortunat. Poleg tega je ta nekoč ugledni odvetnik obračal in plemenitil tudi Milkove prihranke, ki jih ni bilo malo. Toda resnica o Fortunatovem početju je prišla na dan mnogo pozneje. Šele po nenadnem Mlakarjevem izginotju, še bolj pa po najdbi njegovega trupla so tudi kriminalisti malce podrobneje preverili ozadje Fortunatovega početja.

Milko je dan pred izginotjem, 8. februarja 1995, po telefonu govoril z bratom Ladislavom, ki je živel v Švici. Mesec prej, med njunim zadnjim srečanjem, sta govorila o finančnih malverzacijah Zdenka Fortunata in Milko je tedaj napovedal, da bo svoj denar potegnil iz velikega projekta Zeleni park. Ladislav je od začetka prepričan, da je nekdo na Obali izvedel za Milkovo odločitev in ga pospravil. »Milko je žrtev mafijskih botrov z Obale,« je trdil takrat in pri tem vztraja še danes.

Ostala so sumničenja, da je tudi Zdenko Fortunat pri izginotju odigral določeno vlogo.

Milko se je 9. februarja 1995 z najetim R4 odpeljal iz ankaranskega doma, potem ga ni videl nihče več. Truplo so po naključju našli šele 27. junija istega leta pri vasi Tublje pri Kozini.

Takrat je Ladislav povedal: »Obstajajo dokumenti o Milkovem in Fortunatovem sodelovanju v velikih denarnih poslih, toda po skrivnostnem Milkovem odhodu od doma 9. februarja je dolgoletni prijatelj skoraj zanikal njuno poznanstvo. Je pa Zdenko organiziral navidezno iskanje mojega brata s pomočjo najete zasebne detektivske agencije, hkrati je od prvega dne zavlačeval prijavo izginotja. Po izjavah Milkove žene Danijele, ki, mimogrede, tudi ni hitela s prijavo, je Zdenko tudi njo tolažil, da se bo Milko že od nekod prikazal.«

Ko so po šestih dneh (16. februarja) izginotje le prijavili policiji, so že naslednji dan na parkirišču za koprsko tržnico našli avto, s katerim se je Milko nekaj dni prej odpeljal od doma. Zasebni detektiv je izrecno poudaril, da je od začetka iskanja večkrat preverjal tudi na tem parkirišču, vendar, res čudno, vozila ni bilo tam. In istega dne kot avto so pred Fortunatovo odvetniško pisarno našli Milkovo mednarodno vozniško dovoljenje. Kazalo je, da bo iskanje kmalu obrodilo sadove.

Zvrstilo se je nekaj informativnih pogovorov na policiji, toda Milkova žena, Fortunat in prijatelji pogrešanega niso vedeli nič; policija se je znašla pred uganko. Kje iskati odraslega človeka, ki je preprosto izpuhtel? Ladislav ni omahoval, takoj je jasno izrazil sum, da se je Milku zgodilo nekaj strašnega. Tudi na pogovorih s policijo ni skrival svojih sumov, obtožil je Fortunata in Milkovo ženo Danijelo, ki naj bi, o tem je prepričan še danes, vedela mnogo več, kot sta povedala.

Milkov brat danes o preiskavi

»V vseh teh letih se s ključnimi igralci ni zgodilo nič, če izvzamemo obsodbo Zdenka Fortunata zaradi goljufij. Še vedno mislim, da tako kot Danijela Hot marsikaj ve o Milkovem izginotju in smrti. Ne nazadnje sta se takrat oba znašla v preiskavi. Sprašujem se, kdo preprečuje razkritje ozadja. So zadaj lokalni veljaki, politika? Če se vrnemo 18, 20 let nazaj, so se na Obali dogajale čudne (nezakonite) stvari v zvezi z nepremičninskimi posli. Prepričan sem, da je šlo za velike denarje, in ena od posledic je bil Milkov umor. In prepričan sem, da bo nekoč prišlo na dan, mora priti, se bo že kje zalomilo.«

Ladislav Mlakar je potrdil, da še sodeluje s kriminalisti. Pred dvema letoma je novi skupini preiskovalcev izročil bratova oblačila, ki jih je nosil v času umora. Ista oblačila, ki so mu jih koprski kriminalisti po prvih preiskavah vrnili – in to oprana. »Že takrat sem se čudil, da je forenzik oblačila opral, ko je preiskava še potekala, in nikoli se ne ve, kdaj lahko pride prav kakšna morebitna nova sled; kot da ne bi vedeli, da gre tehnika preiskovalnih metod naprej. Če bi, na primer, našli samo en las, bi z današnjo tehnologijo lahko prišli do novih sledi. Še nekaj bi dodal: Milkovega stanovanja v Ankaranu kljub našim vabilom nikoli niso detajlno pregledali, čeprav obstaja možnost, da je bil likvidiran že doma.« 

Deli s prijatelji