KOROŠKA DEKLICA

Munc se bo pogajal,
 ne ve, ali bo priznal

Objavljeno 30. avgust 2013 13.22 | Posodobljeno 30. avgust 2013 13.22 | Piše: Primož Škerl

Preložen je predobravnavni narok za Matica in Jernejo Munc, Merkačevo in Kakerja.

Jerneja in Matic Munc včeraj na slovenjgraškem sodišču. Foto: Tadej Regent, Delo

SLOVENJ GRADEC – Primer koroške deklice počasi le dobiva sodni epilog. Včeraj bi slovenjgraško okrožno sodišče sicer moralo opraviti preloženi predobravnavni narok za zakonca Matica in Jernejo Munc, Natalijo Merkač in Zvonka Kakerja, vendar sta se v sodni dvorani pojavila samo Munčeva. Spomnimo, da je Zlatka Kaker, Klarina babica, prejšnji mesec že priznala krivdo in se pogodila s tožilstvom za devet mesecev hišnega pripora, s tem pa je preostale obtožene potisnila v težji položaj, in kaj malo je verjetno, da se jim bo uspelo ubraniti vseh očitkov. Sodnica Valerija Matvos Jeromel je ob soglasju tožilstva in obrambe tudi drugi narok zaprla za javnost, sklicujoč se na varovanje zasebnosti deklice in njene družine. Zasedanje je končala v slabe pol ure. Proces se vsebinsko ni premaknil, so se pa dogovorili za preložitev še za en mesec. V tem obdobju se bosta poskušala Matic in Jerneja Munc pogoditi s tožilstvom. Ali to pomeni, da sta pripravljena priznati krivdo? Tožilka Branka Čas je bila jasna: »Pogajanja z zakoncema v smeri sklenitve sporazuma že tečejo. Zvonko Kaker, dekličin dedek, je zdaj del postopka, saj je sodišče njegov primer združilo s preostalimi.«

Strinja se z zaščito otrokove integritete

Matic Munc je namigovanja o priznanju krivdne odgovornosti kategorično zavrnil in pojasnil, da so zdaj odprte prav vse možnosti. »Vzeli smo si čas za pogajanja. Leto in pol se nismo nič pogovarjali. Nihče ne ve, kaj vse sva z ženo ta čas preživela. Bil sem v priporu, govorilo se je, da sem vzel ne vem koliko denarja. Težko bi vam povedal, kako zdaj živim.« Prvoobtoženi je včeraj sicer nameraval sklicati novinarje kar v Ljubljani in jim povedati kaj več o svojih tegobah, predvsem pa o pogledih in stališčih glede obtožb, a po prihodu iz dvorane si je premislil in spregovoril kar pred koroško palačo pravice. »Ne morem vam povedati, ali bom krivdo priznal. Boštjana Kakerja je ista sodnica že obsodila, in vse gre v to smer. Zakaj se potem sploh pogajam? V vsakem primeru nas bo doletelo zlo. Izbrali bomo manjše. Živimo v Sloveniji in je pač tako,« ni bil ravno optimističen Munc, ki ga za kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe lahko doleti tudi petletna zaporna kazen.

O aktualnih okoliščinah pa: »Nikogar več ne zanima, kaj je s tem otrokom in kako živi. In, ne nazadnje, nikogar sploh ne zanima, kako živimo mi. Zadnja štiri leta pred dogodkom smo prek posvetovalnice vse organe doma in v tujini opozarjali in obveščali, pa nihče ni ničesar storil. Zakaj bi zdaj naenkrat padel komet in bi se kaj zgodilo? Zatrjevali smo, da ta otrok ne sme biti tam, kjer je danes.« Deklico so takoj po lanskem odkritju vrnili materi, ki Klarinim stikom z očetom ni nasprotovala, a odkar oče Boštjan Kaker prestaja nekaj manj kot triletno zaporno kazen, ga hči ni videla, saj da obsojeni za to niti ni izkazal interesa. »Ne gre za skrivanje deklice, kakor navaja obtožnica. Vse odločitve smo sprejemali skupaj z družino Kaker in njenim soglasjem,« doda Munc. Njegove navedbe se tukaj razlikujejo od očetovih, ta je namreč na sojenju dejal, da ni vedel, kje je njegova Klara, niti je ni videl.

Munc je na vprašanje, zakaj soglaša z izključitvijo javnosti s sojenja, ko pa se je ob minulih dogodkih vendarle precej obračal na medije, odgovoril, da nič ne prikriva, da pa se strinja z zaščito otrokove integritete, in spomnil, da tolikokrat omenjeni sum glede spolne zlorabe ni bil nikoli preiskan. V Slovenj Gradec spet ni prišla Natalija Merkač, sodelavka Munčeve svetovalnice Akcija! – po besedah Munca imajo z njo stike in je po vsej verjetnosti doma.


Pogoste prijave staršev

Kriminalisti so koroško deklico na osnovi prijave marca lani po enem letu iskanja izsledili v Ljubljani, ob njej je bila babica Zlatka Kaker. Policija je opravila več kakor 300 razgovorov in poizvedb ter šest hišnih preiskav, za pomoč so poprosili tudi hrvaške, italijanske in avstrijske varnostne organe. Celjski kriminalisti so takrat pojasnili, da so osumljenci delovali kot prava kriminalna združba, bili so dobro organizirani, skoraj do zadnjega je vso logistično podporo financiral dekličin oče Boštjan Kaker. Munca in preostale so kmalu strpali v pripor. Povedali so še, da pogosto zaznavajo primere, ko eden od staršev zaradi pretirane skrbi, nerazumevanja z nekdanjim partnerjem ali v želji po onemogočanju stikov poda prijavo. Te so v primeru koroške deklice policistom na mizo padale z obeh strani. Starši se takrat bržčas niti ne zavedajo, kakšne trajne posledice bo čutil otrok. 

 

Deli s prijatelji