VANDALIZEM

Mularija uničila znamenito kapelico

Objavljeno 23. avgust 2012 10.26 | Posodobljeno 23. avgust 2012 10.26 | Piše: Boštjan Fon

V Naklem ne vedo, kako se spopasti z mladino, ki ponoči popiva in razbija.

Le kateri vrag jih je popadel? Foto: Boštjan Fon

NAKLO – Nasproti doma starejših občanov v Naklem stoji Jagovščevo znamenje v obliki kapelice, ki je tu že več kot stoletje in pol. Zavetje daje kipu Fernanda de Bulhõesa, bolj znanega kot svetega Antona Padovanskega, ki v naročju drži otroka.

»Moja stara mama Barbara Voglar je to znamenje urejevala več kot pet desetletij, tudi še danes zanj skrbi moja družina, saj se za dnevno urejenost potrudi moja teta Lojzka Voglar,« je povedal Jože Mohorič, stoječ ob znamenju, na katero so se ponoči spravili vandali: »Občina ima na skrbi večja popravila, saj je vsa znamenja in spomenike leta 1994 vzela v skrb in zaščito ter obnovo.« Potem zmaje z glavo: »Večkrat je bila narejena kakšna manjša škoda na tem znamenju, tokrat pa je šlo čez vse meje razumnega. Kar pri srcu me boli, ko vidim, kaj so naredili s kapelico, ki je bila popolnoma obnovljena pred desetimi leti.«

»Popolna norost«

»Lojzka Voglar je bila opozorjena, da je na kapelici nekaj nenavadnega, poklical jo je eden od oskrbovancev doma starostnikov,« je povedal župan Naklega Marko Mravlja: »Ob kapelici je počivališče za starejše, dve klopi sta tam, ki jih predvsem poleti v večernem in nočnem času izkorišča mladina. Enkrat so bile v kapelici razmetane rože, tole, kar pa se je dogajalo danes ponoči, je pa popolna norost,« pravi Mohoričev iz Voglarjevega roda: »Otroci so tako zbegani v današnjem času, vsak jih pumpa s svoje strani in ne vedo, kaj je prav in kaj narobe. Saj smo kot mladi tudi mi delali traparije, nikoli pa nismo delali škode.«

»Občina bi morala razpisati nagrado in tako pridobiti informacijo o tem, kdo je to storil. Skupina mladih, ki hodi po Naklem, samo še išče traparije. Policaji bi jih morali, ko se začenjajo zbirati, pohopsati in jih odpeljati na kakšen razgovor, a kaj ko v sedanjem liberalnem času to ni več mogoče,« pravi župan, ki je urgiral na policiji v Kranju in obljubili so mu, da bodo bolj pozorni na Naklo.

Kar 20.000 evrov za popravilo

Dejansko so razmere v Naklem precej zoprne, ne le zaradi vandalskega izpada na cerkvenem znamenju. Vsak teden med vikendom nepridipravi zvrnejo deset ali več obcestnih znakov. Deset tisoč evrov gre vsako leto le za popravilo prevrnjenih znakov: »Za ta denar bi lahko ustvarili eno novo zaposlitev. Na krožišču z avtoceste smo postavili debla na saneh, ki simbolizirajo gozdarsko panogo v Naklem. Nekdo je šel in z motorno žago prežagal hlode na pol. Štiri je prežagal, pri petem mu je zaprlo motorno žago. Ha, zanimivo, ko je neznanec žagal hlode, je spodaj podstavil podlogo in odpadno žaganje odnesel s seboj, torej je temeljito počistil za seboj. Samo še kdo naj vrže kanto bencina na to, pa bo škoda popolna,« pove Mravlja in nadaljuje: »Tudi drugi župani se pritožujejo nad objestnostjo mladeži, to res ne pelje nikamor,« pove župan. In še: v noči na nedeljo je nekdo pripeljal dva kubika blata na konec ceste iz Podbrezij proti Bistrici dober kilometer iz centra Nakla. Zgodila se je prometna nesreča, saj se je ena od prebivalk zaletela vanj.

Preveč liberalna družba?

»Naklo v tem hipu sploh ni tako zaspana vas in dopustniški čas se ne pozna. Ne verjamem, da je za vse težave in objestnost kriv samo močan vpliv lune,« ob kapelici, ki je potrebna strokovne obnove zaradi nekaj minut nerazsodnosti, modruje župan Mravlja: »Mladina nima pravih ciljev. Satanizma zganjati na takem objektu se ne spodobi. Družba je preveč liberalna, nihče jim ne upa nič več. Policisti sploh ne upajo na teren s pendrekom. Saj mladi vse lahko naredijo, ker so prepričani, da jim mi nihče nič ne more... To nas ne bo daleč pripeljalo,« je hud župan, ki pravi, da od zadnjih dogodkov ni nič naperjenega proti njemu kot prvemu možu občine kot znak nestrinjanja z lokalno politiko: »Gre za navadno objestnost.«

Škode na objektu kapelice naj bi bilo po prvih nestrokovnih ocenah za okoli 20.000 evrov ali celo več. Potrebna bo obnova fresk in s sprejem pomazanega kipca, ki je v kapelici že od prvega dne, ko je bila postavljena, torej iz sredina 19. stoletja. »Ta strošek bo padel na občino. Škoda, res škoda za tako neumnost,« smo še slišali v Naklem.

Videl jo je sam papež

Kapelica Antona Padovanskega ali Jagovščeva kapelica stoji na koncu ulice Krakovo na robu Naklega ob avtocesti pri nadvozu za Strahinj. Postavljena naj bi bila okoli leta 1850, kdo jo je postavil, nikjer v dostopnih zgodovinskih virih ni zapisano. Leta 2002 jo je na novo poslikala akademska slikarka Maša Bersan Mašuk iz Rusije. Slike predstavljajo svetega Frančiška Asiškega, ljubljanskega nadškofa Antona Vovka, svetega Jakoba starejšega, nadangela Mihaela in Jezusa, ki izroča ključe apostolu Petru z ozadjem, na katerem sta naslikana vas Naklo in papamobil, saj se je leta 1996 mimo te kapelice proti Brezjam peljal papež Wojtyla.

Deli s prijatelji