ŽELJE

Morilec si želi Božička za očeta

Objavljeno 09. februar 2015 15.20 | Posodobljeno 09. februar 2015 15.21 | Piše: Aleš Andlovič

Srbi obsojenega morilca Radovana Joksića ne želijo niti za dan izpustiti iz države.

Aleksandra Žlendra so pred dvema letoma prijeli v Bistrici ob Dravi. Foto: Tadej Regent

MARIBOR – Srbi v zadevi trojnega umora sredi Beograda izpred dvaindvajsetih let ne kažejo prevelike želje, da bi sodelovali s slovenskimi sodnimi organi. Sodnici Tanji Rot navkljub vsem naprezanjem ne uspe, da bi kronske priče v zadevi zoper danes 41-letnega Aleksandra Žlendra pripeljala pred mariborsko sodišče. In srbski organi so povsem nekooperativni. »Odgovor so posredovali šele po našem ukrepanju pri srbskem ministsrtvu za pravosodje,« je pojasnila Rotova. Nato pa prebrala, da je višje sodišče v Beogradu zavrnilo predlog mariborskega sodišča, da bi Radovana Joksića iz srbskega zapora pripeljali na zaslišanje v Slovenijo. Tukaj bi moral pričati proti domnevnemu organizatorju trojnega umora Aleksandru Žlendru, ki so ga pred dvema letoma prijeli v Bistrici ob Dravi.

Zločin sredi Beograda se je zgodil davnega 1993. leta, ko naj bi takrat 24-letni Radovan Joksić s škorpijonom v stanovanju v Fruškogorski ulici umoril 37-letnega podjetnika Nebojšo Salatića, njegovo 23-letno dekle Slavico Kovačević in njenega 17-letnega nečaka Milana Graoranova. Motiv za zločin naj bi bile govorice, da ima podjetnik, sicer lastnik veleblagovnice na največjem beograjskem Bulevarju Revolucije, 200.000 nemških mark. To se je izkazalo za neresnično, saj so napadalci našli le 400 mark, 150 dolarjev, nekaj kosov zlatnine in dve usnjeni jakni. Srbski kriminalisti so trojni umor razvozljali šele po treh letih, ko naj bi se Joksić v enem od gostinskih lokalov hvalil, da je sodeloval pri zločinu. Obsodili so ga na 40 let zapora, Aleksandra Žlendra pa po 18 letih odkrili v Sloveniji. Ker ima slovensko državljanstvo, ga Slovenija ni izročila Srbom, ampak so se odločili, da mu sodijo v deželi na sončni strani Alp.

Sodnica Tanja Rot je Žlendru navrgla, da je, če lahko sam pridobi dokumente, dezertiral iz jugoslovanske vojske in se že pred trojnim umorom umaknil v Slovenijo. Pri tem je obtoženega pobarala, če bi mu lahko pomagal njegov oče. »Kako naj ima moj oče dostop do arhiva JNA, ko pa tudi vam nočejo dati podatkov. Če bi imel dostop, bi me razbremenil in bi bil pravi božiček,« je z nasmehom na obrazu razložil Žlender. Ker so se tudi vse srbske priče iz različnih razlogov (ali pomanjkanje denarja za pot v Slovenijo ali bolezen) opravičile, je sodnica za sredino aprila napovedala videokonferenco, na kateri naj bi zaslišali kopico srbskih prič.

Deli s prijatelji