MORILEC

Morilca Feliksa izdala 
vreščeča prostitutka

Objavljeno 03. avgust 2013 10.00 | Posodobljeno 02. avgust 2013 21.26 | Piše: Boštjan Celec

V Avstriji aretiranega Slovenca Feliksa Plohla v Bihaću iščejo zaradi dvojnega umora.

Feliks Plohl in njegova Malekia, mladoporočenca v Ljubljani. Foto: Tomi Lombar, Delo

BIHAĆ – Iz bosanskih policijskih dokumentov razberemo, da je ena od oseb, ki jih ta država išče prek Interpola, Feliks Plohl, vzdevek Fela. Rojen je bil 7. decembra 1973 v Bihaću, je državljan Slovenije. Pred časom so na bihaškem občinskem sodišču izvedeli, da je živ in najverjetneje v Sloveniji. Za njim leta so leta 2010 razpisali mednarodno tiralico zaradi kaznivega dejanja, ki ga je storil na ozemlju Bosne in Hercegovine. Dvojni umor. Prosijo za njegovo prijetje in izročitev. Čeprav njegove fotografije nimajo, pozivajo vse, ki bi ga videli oziroma prepoznali, naj takoj obvestijo najbližjo policijsko postajo.

V torek so ga aretirali na Dunaju, njegova usoda je v rokah Avstrije, ki pa je po besedah tamkajšnjega policijskega predstavnika Thomasa Keiblingerja od Interpola že zahtevala kopijo mednarodnega pripornega naloga z opisom očitanega mu zločina.

Vrnil se je z avtomatom

Kaj in kdaj je zagrešil v Bosni, smo poskušali pobarati tiskovnega predstavnika bihaškega sodišča Erola Huskića. Očitno je ob omembi Feliksa Plohla tam zavladal manjši preplah, saj odziv tajnice po nekajkratnih klicih ni bil ravno običajen. »V zvezi s tem pa bi z vami rad govoril predsednik našega sodišča.«

Milan Marčetić ni skrival presenečenja nad informacijo, da je bil Plohl prijet, pozneje pa so nam bosanski novinarski kolegi povedali, da je bil celo precej besen nad pristojnimi organi, da je sedma sila za ta podatek izvedela pred njim, ki že skoraj 20 let čaka, da Plohla znova dobi v roke. »Še kako dobro se ga namreč spominjam. V tistih letih sem bil sodnik na bihaškem višjem sodišču in član senata, ki mu je sodil.«

Po besedah sodnika Marčetića se je zločin zgodil v davni silvestrski noči na 1. januar 1994. Plohl, ki je živel v Sloveniji, se je vrnil v rodno Bosno in sodeloval v vojni vihri. Skupaj z večjo skupino ljudi je silvestroval v bihaški Ulici Nijaza Salihodžića, v bližini džamije pa se je pijan sprl s tremi mladeniči. Zapretil je, da bo šel v hišo, v kateri je bival, se vrnil z orožjem in vse pobil. Niso ga jemali resno, morda so se mu celo posmehovali, a on je res odšel ... »Vrnil se je z avtomatsko puško,« se spominja sodnik Marčetić.

Zlatana Lonića je ustrelil v trebuh, komaj so mu rešili življenje. Mehmeda Kahrića, ki je po začetku streljanja poskušal pobegniti v bližnji lokal, je zadel v hrbet, tudi on je obležal hudo ranjen. Dve njegovi smrtni žrtvi pa nista bili iz skupine ljudi, s katerimi se je Plohl sprl: še mladoletnega Merlina Bratića je umoril, medtem ko se je ta nič hudega sluteč zabaval na dvorišču svojega doma, nedolžnega Huseina Mušanovića pa je doletela smrt, ker je povsem po naključju prekrižal pot oboroženemu slovenskemu državljanu.

»Spoznali smo ga za krivega dveh kvalificiranih oblik umora ter dveh poskusov umora,« nadaljuje sodnik. Junija 1995 so ga obsodili na (le) osem let zapora. »Tega se pa ne spominjam, zakaj samo na osem let. Toda če primerjam letnico rojstva in letnico zločina, bi rekel, da je bilo tako zaradi njegovih let,« sodnik Marčetić ugiba, da so slovenskemu državljanu prav zaradi njegove mladosti – ob zločinu je bil star šele 21 let – namenili posebno milost.

Že dva meseca po obsodbi so ga izpustili iz zapora. »Morate vedeti, da je bila vojna in smo zapornike izpuščali zaradi potrebe po vojakih, da branijo državo. Plohl se je s podpisom obvezal, da se bo po koncu vojne vrnil v zapor in kazen odslužil do konca, vendar so se nato za njim izgubile vse sledi,« pravi predsednik bihaškega občinskega sodišča in dodaja, da je Bosna tudi od Slovenije že zahtevala njegovo izročitev, a so pravila pač taka, da svojih državljanov tistim državam, s katerimi nimamo ustreznega sporazuma, ne izročamo, pa naj pri njih zagrešijo kar koli.

Razkrili so ga kriki prostitutke

Avstrijska občila medtem poročajo, da so Plohla v torek okrog pol devetih zvečer prijeli popolnoma po naključju v četrti Leopoldstadt pred dunajskim zabaviščnim parkom Prater. To območje je znano po tem, da ga ob večerih in nočeh zasedejo prodajalke ljubezni. Na pot iskanja strank se je v visokih petkah podala tudi 29-letna Nevena I.

Pristopil je moški, očitno sta se na hitro dogovorila ter se napotila proti javnemu stranišču ob enem od vhodov v Prater, potem pa se je vse skupaj v hipu odvilo popolnoma drugače, kot si je predstavljala prostitutka. Plohl jo je napadel in začel pretepati, ji ukradel ročno torbico ter začel bežati. Nevena se je pogumno zapodila za njim, njeno vreščanje pa sta slišala policista v civilu, se pridružila lovu, ga prijela in mu odvzela prostost.

Za bivanje pri severnih sosedih ni imel dovoljenja, a ker do zdaj z njim niso imeli opravka, ne vedo, koliko časa je živel pri njih. Pri sebi je imel slovenski potni list, za katerega so najprej ugotovili, da je pristen, ko pa so v policijske računalnike vtipkali njegovo ime in priimek, se jim je prikazal nujni podatek, da ga v Bosni iščejo zaradi umora.

Plohl bo za svoje dejanje na Pratru najprej najverjetneje odgovarjal pred avstrijskimi sodniki, šele nato se bo tamkajšnje pravosodje odločilo, ali ga bo posadilo na letalo za Sarajevo in ga bodo torej poti vodile na preostanek prestajanja kazni. Uradni Dunaj je že včeraj pričakoval vse potrebne podatke, da bi lahko sprožil ekstradicijski postopek, predsednik bihaškega sodišča Marčetić pa pripominja, da je vse, kar Avstrijci potrebujejo, že priloga Interpolove tiralice.

Se je poročil v Ljubljani?

Kam iz Bosne so vodile poti Feliksa Plohla, nam kajpak ne more biti znano. Svetovni splet ne pomaga, da bi izbrskali vsaj podatek, kdaj in kje je živel v Sloveniji. Kaj pa če se je po koncu vojne vihre preselil v ZDA in se tako poskušal izogniti bosanski roki pravice? V naših arhivih smo Feliksa Plohla vendarle našli: leta 2009 se je iz ZDA vrnil v Slovenijo le zato, da bi na Ljubljanskem gradu obljubil večno zvestobo Američanki Malekii, v katero se je na oni strani luže dobesedno zaletel, ko je stopila iz McDonalda. To je bila ljubezen na prvi pogled, sta zatrjevala 27-letnica in 35-letnik ter obljubila, da se bosta iz Amerike kmalu preselila na sončno stran Alp. Gre za istega Feliksa Plohla? Če je, kako se je potem znašel v Avstriji in kje je njegova žena? Zanimivo je, da so si naše fotografije ogledali tudi avstrijski policisti in potrdili, da gre za osebo, ki so ji v torek na Dunaju odvzeli prostost. 

 

Deli s prijatelji