NA SODIŠČU

»Moje telo je bilo tam, a glava je bila drugje«

Objavljeno 12. september 2013 21.34 | Posodobljeno 12. september 2013 21.36 | Piše: Špela Ankele

Lović: Zaužil sem toliko tablet, da nisem vedel, kaj se z mano dogaja.

Nermin Lović je včeraj znova stopil v kranjsko palačo pravice. Foto: Špela Ankele

KRANJ – Včeraj točno opoldne sta pravosodna policista v kranjsko sodno palačo pospremila 39-letnega Nermina Lovića. Na zapestju je imel lisice, na obrazu sprva zamišljen pogled, ki se je ob šklocanju novinarskih fotoaparatov nekoliko zjasnil. Jeseničan je v gorenjsko metropolo prišel, ker ga obtožnica bremeni, da je letos poleti v enem dnevu oropal dve denarni ustanovi na zgornjem Gorenjskem.

Spomnimo: ko sta se okrog vročega junijskega poldneva zvrstila dva ropa, so bili gorenjski policisti brž na nogah. Kako tudi ne, saj je predrznež najprej udaril v Lescah, kjer je oropal pošto. Le dobre pol ure zatem so možje v modrem dobili novo sporočilo o podobnem kaznivem dejanju. Tarča drugega ropa je bila jeseniška poslovalnica Gorenjske banke. Policisti, ki so jeseniško območje pregledovali tudi iz zraka, so storilcu stopili na prste še isto popoldne. Nermina Lovića so le nekaj ur po ropu banke prijeli v središču Jesenic, in to čisto blizu poštne stavbe. Ko je videl, da mu policisti dihajo za vrat, se je menda zaman poskušal skriti med tam parkirane avtomobile.

Lović, ki je priprt od junija, je na predobravnavnem naroku včeraj podal nevsakdanji odgovor na vprašanje, ali je storil očitano kaznivo dejanje. Sodnici Andrijani Ahačič je sprva pojasnil: »Očitno je, da sem kriv. Zaužil sem toliko tablet, da nisem vedel, kaj se sploh z mano dogaja.« Nato je misel zasukal v drugo smer. Kaznivega dejanja ni priznal, rekoč: »Moje telo je bilo tam, glava pa ne. Jaz s svojo glavo nisem bil tam.« Če bi krivdo priznal, bi tožilka Tanja Frank Eler predlagala šest let in deset mesecev zapora, kar pa se je obrambi zdelo preveč. Zagovornik  Dušan Csipö je opozoril, da je tožilstvo obtožbo spisalo, kot da je bil obtoženi polno prišteven, čeprav naj bi izvedensko mnenje pripovedovalo o tem, da je bilo dejanje storjeno med bistveno zmanjšano prištevnostjo. »To pa bi moralo odsevati v kazni, ki jo ob priznanju krivde predlaga tožilstvo,« je opozoril odvetnik Csipö.

O Jeseničanu, ki je zajeten del življenja preživel za zapahi, smo na teh straneh poročali že pred junijskima ropoma. Nazadnje pred tremi leti, ko so ga, podobno kot včeraj, v kranjsko sodno palačo pospremili pravosodni policisti. A namesto obravnave se je na sodišču odvila pravcata drama, kajti Lović naj bi med potjo z Doba v Kranj pojedel okoli sto pomirjevalnih tablet. Še preden so v sodni dvorani prebrali obtožnico, povezano s preprodajo mamil, so Jeseničana prevzeli reševalci. Zaradi dveh zaporednih ropov, ki sta se to poletje v slabi uri zvrstila v Lescah in na Jesenicah, bodo Loviću začeli soditi 23. septembra.

Deli s prijatelji