KALVARIJA

Milanki po umoru sina vzeli še dom

Objavljeno 21. junij 2012 10.32 | Posodobljeno 21. junij 2012 10.33 | Piše: Vojko Zakrajšek

Mlakarjevo izselili iz podedovanega stanovanja v Ankaranu.

Petkova deložacija Milanke Mlakar (foto: Zdravko Primožič).

ANKARAN – Tragična zgodba družine Mlakar se vleče že dolgih 17 let, odkar so v še vedno nepojasnjenih okoliščinah umorili 33-letnega Milka Mlakarja. Policiji vse do danes ni uspelo razvozlati skrivnosti Milkovega umora, v tem času pa je njegova mati, zdaj 71-letna Milanka Mlakar, ki še upa na razkritje tega gnusnega zločina, preživljala svojo kalvarijo. Vseskozi si je prizadevala spodbuditi resnejšo preiskavo umora, ob tem pa sta ji zaradi zapuščinske zadeve grozila in z njo tudi fizično obračunavala nekdanja snaha oziroma njen drugi mož. Vzrok za to, da Milanka Mlakar po sinovi smrti ni mogla v miru žalovati, tiči tudi v nerazumljivi počasnosti zapuščinskega postopka, ki je na koncu te žalostne zgodbe zahteval še zadnjo žrtev – hudo bolno Milanko Mlakar.

Pred nekaj dnevi je morala zapustiti stanovanje v hiši v Ankaranu na Kocjančičevi 26. Bolno gospo so deložirali, kajti hišo, v kateri je pred 17 leti živela s sinom in snaho Danijelo, so pred meseci prodali na dražbi. S prodajo si je Banka Koper poplačala terjatev do prejšnje lastnice stanovanja, sicer tuje državljanke, ki je zaradi najema posojila leta 1994 Milku Mlakarju prodala s hipoteko obremenjeno stanovanje. A tega tedaj in še nekaj časa po Milkovi smrti ni vedel nihče. Nihče razen, tako je prepričan Milkov brat Ladislav, odvetnik Zdenko Fortunat, ki je v tistem času Milku urejal finančne in poslovne zadeve.

Umor in spor s snaho

Kot rečeno, žrtev neverjetno dolgotrajnega in nejasnega zapuščinskega postopka je zdaj pokojnikova mati, ki se je po dolgem prepričevanju morala izseliti iz stanovanja, zanjo pa so trenutno poskrbeli na centru za socialno delo. Poskrbeli so za začasno namestitev, toda že prihodnji dnevi so za Mlakarjevo polni negotovosti; ne ve, kakšna usoda jo čaka.

Do leta 1995, do sinovega skrivnostnega izginotja, je živela na naslovu Kocjančičeva 26 v Ankaranu. Milku je pri nakupu ankaranskega stanovanja in podjetja, ki je bilo v lasti tuje državljanke Olivere Burina, svetoval oziroma urejal zadeve njegov prijatelj Zdenko Fortunat (odvetnik, ki je bil pozneje po dolgotrajnem sodnem postopku zaradi goljufij, zlorabe položaja in ponarejanja listin obsojen na večletno kazen, op. p.). Ladislav Mlakar meni, da je Fortunat gotovo vedel, da je prejšnja lastnica vzela 20.000 takratnih nemških mark posojila pri koprski banki, vendar naj bi to Milku zamolčal. Šele po odkritju njegovega trupla je prišlo na dan, da naj bi bilo stanovanje obremenjeno s hipoteko. Milko je Oliveri Burina za podjetje in stanovanje plačal nekaj deset tisoč mark, mati Milanka pa je prodajalki dodala svoje beograjsko stanovanje.

Zapuščinski zapleti

V mesecih negotovosti, ki so sledili po Milkovem izginotju, preden so 27. junija 1995 pri Hrpeljah pod goro kamenja našli njegovo truplo, je bila mati pri starejšem sinu Ladislavu, medtem pa ji je njena ovdovela snaha Danijela Mlakar prepovedala vstop v stanovanje. V vratih je zamenjala ključavnice in do maja leta 2005 je Danijela, tedaj že na novo poročena Hot, sama razpolagala s stanovanjem, čeprav je bila mati kot dedinja polovice sinovega premoženja enako upravičena do uporabe. Takšno stanje je trajalo do leta 2006, ko je dokončno obveljal sodni sklep o dedovanju, ki je nepremičnino v Ankaranu enakovredno razdelil med Milkovo vdovo in mamo. Takrat si je Milanka izborila vstop v stanovanje, kjer je naletela na podnajemnika. Ko se je vendarle vselila, se je zgodil incident, ko jo je Danijelin mož Vejsil Hot nasilno zvlekel iz stanovanja in ji pri tem grozil.

Kmalu zatem se je Danijela znašla v priporu zaradi suma in pozneje zaradi obtožbe poskusa umora moža Vejsila. V začetku septembra 2006 se je namreč v koprski Žusterni zgodila sumljiva nesreča. Bilo je okoli 20.30 v Letoviški ulici, kjer skoraj ni prometa. Policisti so ugotovili, da je voznica Danijela Hot namenoma treščila v moža Vejsila, ta pa se je pri tem huje poškodoval. Nato je pobegnila s kraja dejanja in se čez nekaj ur sama oglasila na policijski postaji v Ljubljani ter povedala, da je zbežala pred nasilnim možem, pri tem pa ga je morda povozila.

Bolno gospo so deložirali, kajti hiša, v kateri je pred 17 leti živela s sinom Milkom in snaho Danijelo, je bila prodana na dražbi.

V svoji izpovedi je navedla, da je pred tem pobegnila v Srbijo, vendar jo je mož našel, jo prisilno zadrževal, pretepal in ji grozil, nato pa jo je pod prisilo pripeljal nazaj v Slovenijo. Takrat mu je poskušala ubežati in zgodila se je nesreča.

Toda policisti so ugotovili drugačna dejstva. Na ulici so na večji razdalji našli več krvavih madežev, prav tako sledi na vozilu, ki so kazale na to, da je šlo za namerno povoženje. Preiskovalni sodnik je na podlagi ugotovitev, da je šlo za poskus umora, odredil pripor. Po nekaj mesecih se je s plačilom 200.000 evrov varščine v gotovini rešila pripora. Danijeli Hot je sodišče marca 2011 izreklo dve leti in pol zapora, vendar primer še vedno ni pravnomočno končan.

Ponovno v stanovanju

Ko se je Hotova znašla v priporu, se je Milanka znova vselila v njuno solastniško stanovanje. Zoper snaho Danijelo je vložila tožbo z zahtevkom za povračilo uporabnine stanovanja za čas, ko je bil njej dostop prepovedan. Banka pa je seveda že pred tem terjala poplačilo starega dolga prejšnje lastnice, a zapuščinsko sodišče leta 1997 ni prisluhnilo predlogu, da bi pokojnikov brat kot skrbnik Milkovega podjetja tekoče urejal in v dogovoru z banko nekako razrešil zadevo s hipoteko; drugače povedano, Milkova mati in brat bi poskrbela za poplačilo. Sodišče na predlog ni niti odgovorilo. Zato tudi če bi hoteli, niso mogli poplačati starih dolgov, ker pač (še) niso imeli sklepa o dedovanju.

V Milankini tožbi zoper Danijelo pa je drugo sodišče pritrdilo tožiteljici (Milanki Mlakar) in nekdanja snaha bi po odločbi morala plačati okroglo 27.000 evrov kot obrabnino za stanovanje, v katero mati 11 let ni imela vstopa. Denarja ni videla nikoli. Sledile so pritožbe in vse skupaj se je zavleklo do junijskega dne 2012, ko je psihično strta in hudo bolna Milanka Mlakar ostala na cesti.

Umor Milka Mlakarja

Milko Mlakar, po poklicu pravnik, se je na Obali ukvarjal z denarnimi posli. Svoje prihranke, ki niso bili majhni, je plemenitil s posojanjem, upravljanje denarja, sklepanje posojilnih pogodb itd. pa je zaupal mladostnemu prijatelju, sošolcu in poročni priči, koprskemu odvetniku Zdenku Fortunatu. Slednji je tudi Milku omogočil nakup podjetja in stanovanja v Ankaranu. Fortunat je slovel kot specialist za prodajo nepremičnin. Milko mu je neizmerno zaupal. V Ankaranu je Milko živel z mlado ženo, Danijelo (dekliški priimek Mitrović) iz Beograda. V noči na 9. februar 1995 je izginil neznano kam. Konec junija istega leta so v Tubljah pri Hrpeljah pod kamenjem našli njegovo razpadajoče truplo. Mlakar je bil ustreljen, našli pa so ga s poveznjeno črno vrečo čez glavo. Od tedaj kriminalistična preiskava še kar traja.

Deli s prijatelji