NEVARNI PETEK

Metelkova: žurerji, previdno, v pijačo podtikajo tekoči ekstazi!

Objavljeno 21. september 2014 17.32 | Posodobljeno 21. september 2014 17.33 | Piše: K. K.

Pazite nase in na svoje prijatelje, opozarjajo na facebooku nočnega kluba Gala Hala.

Koncert Ignite

LJUBLJANA – V ljubljanskem zabavišču Metelkova nekdo ogroža žurerje, beremo na facebooku nočnega kluba Gala Hala. V petek je nekdo gostu v pijačo podtaknil drogo GHB, ki ji pravijo tudi tekoči ekstazi, zaradi učinkov pa tudi 'posiljevalska droga'. Kot je razvidno iz objave na facebooku, se ni zgodilo prvič. Podatke o nepridipravih in žrtvah preverjamo tudi pri policiji.

 
 
Kaj je GHB?

Ne spletni strani DrogArt pojasnjujejo, da je GHB po učinkih nekoliko podoben MDMA, zato je njegovo ulično ime tekoči ekstazi. GHB je največkrat v tekoči obliki, brez vonja in rahlo slanega okusa. Lahko ga dobimo tudi v obliki prahu ali kapsul.

Učinki: GHB je po klasifikaciji sedativni hipnotik, razvili so ga kot uspavalno sredstvo. V manjših dozah povzroča evforični učinek, ki ga lahko primerjamo z alkoholom (sprostitev, sreča in družabnost), pri večjih dozah lahko uporabnik postane omotičen in zaspan. Včasih GHB povzroča bruhanje, mišične krče in izgubo zavesti. Učinki GHB navadno nastopijo 10 minut do ene ure po zaužitju. Glavni učinki trajajo okrog dveh do treh ur, vendar lahko GHB čutimo dalj časa (do enega dneva).

Vse o GHB po DrogArtu

Učinki GHB so močno odvisni od doze.

Manjša doza – 0,5 do 1,5 g: podobni učinkom dveh do treh doz alkohola.

Srednja doza – 1–2,5 g: povečani sprostitveni učinki, nekateri uporabniki poročajo o spremenjenem zaznavanju glasbe, povečani želji do pogovora in dobrem počutju, drugi pa ob tej dozi občutijo slabost in omotico.

Doze, manjše od 2 g: omotica, motnje ravnotežja, slabost in slabo počutje.
Predoziranje lahko nastopi od 2 g GHB naprej, odvisno od telesne mase in občutljivosti uporabnika. Pri predoziranju nastopi slabost in močna omotičnost in zaspanost, ki se lahko stopnjuje do izgube zavesti in kome. Stanje je lahko življenje ogrožajoče, saj ob globoki komi lahko pride do prenehanja dihanja ali bruhanja in aspiracije. Zato je izjemno pomembno, da v primeru globokega spanca, ki je posledica uporabe GHB, poskrbite za ustrezno zdravstveno oskrbo.

Doziranje

Prav zaradi videza (brezbarvna tekočina) je pravilno doziranje GHB nemogoče, če ne veš, v kakšni koncentraciji je snov v steklenički. Zato se je pred uporabo treba dobro pozanimati o količini droge, ki jo boš zaužil. V eni dozi je lahko zelo različna količina GHB, zato ni nujno, da bo enaka doza (npr. en poln zamašek steklenice) vedno učinkovala enako. Lahko bo enkrat ravno prav, drugič pa že odločno preveč in se bo pot na zabavo končala v bolnišnici.

Doza za enkratno uporabo je navadno 1 ml za 75 kg težkega uporabnika, vendar je doziranje močno odvisno od koncentracije GHB, telesne mase uporabnika, predhodno zaužite hrane itd.

Že rahlo povečanje doze ima lahko velik vpliv. Povečanje doze za 0,25 g lahko izkušnjo, značilno za manjše doze, spremeni v predoziranje.

Predoziranje

Človek, ki bo vzel GHB preveč, bo najbrž najprej bruhal ali mu bo slabo, potem pa bo zaspal ali padel v nezavest. Ko opaziš, da je človek nezavesten, je treba nujno poklicati rešilca. Pomembno je, da pri nezavestnem preveriš, ali diha. Če diha, ga daš v položaj za nezavestne (na bok), da se ne bi zadušil, če bi bruhal. Če ne diha, poskušaš najti nekoga, ki zna oživljati ali začneš oživljati sam. Ko pride reševalna ekipa, povej, kaj je prijatelj vzel in koliko. Če je na zabavi prisotna ekipa DrogArt, se čim prej obrni na nas.

Odvisnost

Odvisnostni potencial GHB ni natanko raziskan, nekateri uporabniki pa poročajo o močni psihični in fizični odvisnosti od te snovi.

Najnujnejši ukrepi

– NE mešaj GHB z alkoholom, saj je večina smrti zaradi GHB posledica te smrtne kombinacije. Ob tej kombinaciji lahko tudi ob manjših dozah GHB pride do zastoja dihanja in smrti. Lahko je usodno že eno malo pivo!
– NE vozi pod vplivom GHB. Ena doza GHB ima lahko takšne učinke kot 6 doz alkohola.
– NE uživaj GHB prepogosto. To lahko povzroči fizično odvisnost s hudimi odtegnitvenimi simptomi.
– GHB nikoli ne jemlji sam, vedno v družbi. Če vzameš GHB, naj prijatelji vedo za to, da bodo znali ob zapletih ukrepati in povedati, kaj si vzel in koliko si vzel.
– Vzemi majhno dozo. Nihče si ne želi celotne zabave prespati ali pa celo končati v bolnišnici.
– Pijača z GHB naj nikoli ne kroži med več uporabniki, vsak naj pije svojo pijačo s točno odmerjeno količino.
– Nikoli ne doziraj z zamaški, za doziranje so najbolj praktične injekcije prostornine 1 ml.
– Če hočeš še eno dozo (redoziranje), naj ta sledi v razmaku vsaj 1 ure. Doza naj bo 1 ml ali manj, saj tudi ob rahlem predoziranju (če npr. po pomoti vzameš dvojno dozo) lahko pride do nezavesti.
– Ker se pod vplivom GHB percepcija časa spremeni, je priporočljivo merjenje (zapisovanje) časa ali redoziranja ob polnih urah, da se ne predoziraš.

Mešanje

Izredno nevarno je mešanje GHB z drugimi depresorskimi drogami (alkohol, heroin, pomirjevala), saj se učinki seštevajo in v tej kombinaciji hitro lahko pride do zastoja dihanja in smrti.

Pravne posledice in testiranje

Gamahidroksibutirat (GHB) spada v prvo skupino razvrstitve PAS. S standardnimi testi GHB ne zaznajo, specifični testi pa prikažejo prisotnost GHB 12–24 ur po zaužitju.

Zaradi učinkov se GHB lahko uporablja kot tako imenovana 'posiljevalska droga'. GHB namreč povzroča izgubo zavesti in izgubo spomina, zato se žrtve, ki so jim GHB podtaknili v pijačo, dogodka ne spominjajo. Če obstaja sum, da ste bili žrtev posilstva pod vplivom prepovedanih drog, je nadvse pomembno, da dejanje čim prej prijavite. Le na ta način je namreč mogoče pravočasno zbrati dokaze, ki so potrebni za identifikacijo storilca.

 

Deli s prijatelji