TRIJE OBTOŽENCI

Melanija je izginila v Afriki

Objavljeno 26. september 2017 22.30 | Posodobljeno 26. september 2017 22.31 | Piše: Boštjan Celec

Nekdanji šef Vip varovanja Danijel Praštalo oproščen poskusa izsiljevanja. Kar 14 let so zaman iskali domnevno oškodovanko Melanijo Stropnik.

Stropnikova naj bi bila v Afriki in preprodajala zlato. FOTO: Zaslonska slika

LJUBLJANA – Končno si lahko oddahne nekdanji operativni šef Vip varovanja Danijel Praštalo, na okrožnem sodišču v Ljubljani so se namreč odločili končati bizaren sodni postopek, ki se kar 14 let ni premaknil z mrtve točke. Po tragediji pred ljubljanskim nočnim klubom Global (pred njim sta njegova varnostnika Sead Suljanović in David Bukovac do smrti pretepla Gorazda Čamernika), se je Praštalo odselil v Afriko, življenje pa naj bi mu tam grenila zgodba z ljubljanskega okrožnega sodišča.

Kot je maja letos na eni od znova neopravljenih glavnih obravnav vzrojil Praštalov odvetnik Milan Krstić, ima ta v kenijskem Nairobiju zaradi tega ogromno težav. Zaradi kazenskega postopka v Ljubljani naj bi bil omejen pri svojem delu osebnega varovanja diplomatskih predstavnikov, zaradi njega ne more potovati v vsako državo, propadel naj bi mu posel v ZDA, ima pa tudi nižjo plačo, in sicer 5000 evrov.

14 let je trajal postopek, ker oškodovanka ni dosegljiva.

Se bo tožilstvo pritožilo?

Krstić je zato prepričeval tožilko, naj vendarle umakne obtožnico, sicer »pa naj na naslednjo obravnavo pride generalni državni tožilec in nam pojasni smisel tega postopka. Nerazumljiva je trma tožilstva, da na vsak način vztraja pri njej.«

Zgodba govori o treh obtožencih (poleg Praštala sta bila to ravno Suljanović in nekdanji najemnik lokala Flex Aleksander Ajdišek) ter domnevni oškodovanki Melaniji Stropnik, ki je v tem lokalu skrbela za nabavo pijače in za sodelovanje z Vip varovanjem.

Leta 2003, potem ko se nekaj dni ni pojavila v službi, naj bi Ajdišek potrkal na vrata njenega stanovanja in jo vprašal, zakaj dolgujejo varnostni službi. Udaril naj bi jo in od nje naj bi zahteval, da dolg poravna iz svojega žepa, ta pa naj bi mu odvrnila, da ima na bančnem računu milijon tolarjev.

Ajdišek naj bi jo nato s Suljanovićem spravil v beemveja, za volanom katerega je sedel Praštalo. Odpeljali so se proti Velenju, iz mobilnega telefona pa naj bi ji vzeli sim-kartico, da ne bi mogla poklicati na pomoč. Ko so vstopili v poslovalnico NLB, je Stropnikovi uspelo na papir zapisati nekaj besed in ga izročiti uslužbenki. »Prosim, pokličite policijo, izsiljujejo me.«

Vložena je bila obtožnica zaradi poskusa izsiljevanja, toda kaj, ko sodni postopek ni mogel zares steči (obtoženi so sicer krivdo odločno zanikali), saj je oškodovanka že vse od omenjenega dogodka našim organom nedosegljiva. Za Stropnikovo, pri nas so ji medtem že tudi zastarali osebni dokumenti, za njo pa je v neki drugi zgodbi celo razpisana mednarodna tiralica, so se namreč izgubile vse sledi. Govorice so sicer bile, da je 57-letnica nekje v Afriki, kjer naj bi preprodajala zlato.

Potem ko je maja vse skupaj poskušala zbobnati predse nova sodnica v tem primeru Sinja Božičnik in Stropnikove znova ni bilo, morala pa bi torej priti kot oškodovanka in kronska priča tožilstva, je odvetnik Krstić prepričeval tožilko, naj vendarle umakne obtožbo, da se ta nesmiselni postopek konča. Gordijski vozel je pred kratkim naposled presekala sodnica in kar 14 let dolg kazenski postopek zaradi pomanjkanja dokazov zaključila z nepravnomočno oprostilno sodbo. Kdo ve, ali se bo tožilstvo pritožilo. 

 

Deli s prijatelji