ZA ZAPORNIŠKIMI ZIDOVI

Med tistimi, ki bi jih ubil, tudi ljubljanski župan?

Objavljeno 08. april 2016 23.13 | Posodobljeno 08. april 2016 23.12 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Saga o domnevnem naročilu štirikratnega umora se bliža koncu, sodba konec meseca.

Davor Fendre je že osem mesecev v priporu. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – Gre zgolj za besedo proti besedi, a v zraku visi grožnja z visoko zaporno kaznijo. Deset let je v primeru priznanja sprva predlagala tožilka novomeškega tožilstva. Ker gre torej le za obtožbe, brez materialnih dokazov, petčlanski senat novomeškega okrožnega sodišča toliko bolj skrbno in obširno tehta izjave in okoliščine, ki bi morda Davorja Fendreta iz Šentjurja pri Celju res vodile k tako krutemu zločinu, kot mu ga očita obtožnica: sojetnika Jožefa Kovača naj bi napeljeval k štirikratnemu umoru, ta naj bi po Fendretovem naročilu segel po življenju bivši partnerici, njenim staršem in partneričinemu otroku iz pretekle zveze.

Kdo je torej Fendre, ki je moral biti za zapahi zaradi nasilja, in kdo je Kovač, ki je bil zaradi umora podjetnika Milana Tilija novembra 1999 obsojen na najvišjo možno kazen pri nas – na 30 let zapora, so že orisale številne priče, tudi izvedenec psihiater, je pa celoten postopek pokazal, da se za zidovi našega največjega zapora dogaja marsikaj in da se strasti med obsojenci razvnamejo zaradi malenkosti, ki se nam na prostosti zdijo nepomembne. In tudi to je očitno, da se za zapahi tkejo takšna in drugačna »prijateljstva« in hude zarote.

Poiskal jih bo in umoril

Je možno, da je Kovačeva prijava na policijo nastala zaradi maščevanja? Na slednje namiguje tudi pisec anonimnega pisma, ki je prišlo tako na sodišče kot tožilstvo in do obeh Fendretovih odvetnikov pa tudi na naše uredništvo. Avtor obširnega zapisa je bivši obsojenec, ki hudičevo dobro pozna dogajanje v zaporu na Dobu, očitno je kazen odslužil v istem bloku, kjer sta bila Kovač in Fendre.

Za slednjega nima veliko žal besed, se je pa razpisal o Kovaču. »Tega poznam že 25 let, in sicer še iz časov, ko se je ukvarjal s prostitucijo in prodajo belega blaga sredi Ljubljane, najprej v Šiški v Mercatorjevem hotelu in nato v najetem gostišču Jelen. Kovač Jožef je oseba, ki se ne more sprijazniti s tem, kar je naredil. A ne toliko s tem, kar je naredil, kot s tem, kako neumno je to naredil, da so mu prišli na sled, seveda za to krivi vse druge akterje, s katerimi je bil obsojen (Vojska, Kos in Makuc). Gre za človeka, ki si vse zapisuje v svojo črno knjigo, vse tiste, ki mu niso sledili ali ki so se mu zamerili. V knjigo so zapisani tisti, ki jih bo po prestani kazni, kot pravi, poiskal in umoril, v isti knjigi naj bi bilo ime ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ker naj bi bila prav zaradi njega prekinjena pogodba o najemu prostorov v hotelu...« je med drugim zapisano v anonimki, njen avtor pa je bil seznanjen tudi s soočenjem med Kovačem in bivšim kriminalistom Vladanom Obrenovićem, ki je bil zaprt zaradi prodaje drog in uradnih informacij kriminalnim združbam.

image

Soočenje je bilo v ponedeljek, Obrenović pa ni potrdil Kovačevih zatrjevanj, da naj bi se Fendre tudi pri Obrenoviću zanimal za nakup pištole z dušilcem. Obrenović je tokrat potrdil, da je, ko je bil že na prostosti, kriminalistu Juriču resda povedal, da Fendre išče možnost nabave pištole. »Fendre mi ni nikoli tega dejal, to sem prijavil kriminalistu, da bi se Fendretu maščeval, da mu malo ponagajam. Sem pač izkoristil sistem,« je dejal Obrenović, ki se zaveda, da je takšno dejanje opredeljeno tudi v kazenskem zakoniku kot kriva ovadba. »A nekdo me pač mora preganjati,« je pripomnil.

Kovač: Nisem morilec!

Kovač nad Obrenovićevo spremenjeno izjavo ni bil presenečen. »To sem pričakoval. Da naj tako priča, ga je nagovoril Stanko Vindiš. Obrenović mi je točno rekel, da ga je Fendre spraševal o pištoli, milijonprocenten sem, da nisem narobe razumel,« je dejal Kovač, ki si je tudi tokrat znova vzel čas za obširne samogovore, mimo teme, zaradi katere so ga pripeljali z Doba.

»Nikoli se nisem ukvarjal s kriminalom. Zaprt sem brez enega dokaza in moja zadeva je zdaj na ustavnem sodišču zaradi kršenja človekovih pravic. Verjamem v ustavne sodnike. Šestnajst let sem že zaprt, mene so naredili za morilca, čeprav to nisem,« je zatrdil Kovač, ki je več mesecev razmišljal in odlašal, ali naj prijavi Fendreta, ko ga je nagovarjal k umoru. »Vsako leto je umorjenih štiri ali pet partneric in žena, potem pa mediji policijo sprašujejo, ali so dobili kakšno prijavo. Posvetoval sem se, ali naj zadevo prijavim, pa so mi svetovali, naj jo pošljem na policijo anonimno. A stojim za vsako svojo besedo, zato sem se pod prijavo podpisal. Moram pa zato hoditi po sodiščih, vlačijo me tudi po časopisih, in marsikdo se bo vprašal, ali bi nasilje prijavil ali ne. Sicer pa osebno proti Fendretu nimam nič,« je zatrdil Kovač, ki je nekaj pisem poslal tudi Obrenoviću. Ne le zato, ali ga lahko kot pričo predlaga na sodišču, da bi potrdil, da se je Fendre pri njem zanimal za nakup orožja, ampak po mnenju obrambe tudi zato, da bi vplival na Obrenovićevo pričanje. Kovač namreč v pismu Obrenovića seznanja z govoricami iz zapora, da naj bi Vindiš obiskal Obrenovića v Kopru in naj bi ga za nagrado prepričeval, naj zanika Kovačevo izjavo, da je Obrenovića Fendre nagovarjal za nakup pištole. »S tem bi Fendreta rešili pred obsodbo, Kovača pa prikazali kot neverodostojno pričo ter da si je celotno zadevo izmislil,« je v pismu Obrenoviću med drugim zapisal Kovač.

Obrenović Kovaču ni odgovoril, ali ga je Vindiš obiskal in mu ponujal nagrado, zato je Kovač Obrenoviću še zapisal: »Če ta teza drži, da si podlegel zahtevi Vindiša in si za ponujeno nagrado pripravljen prodati svojo dušo hudiču, zanikati torej eno bistvenih resnic, in kot dejstvo, da si meni govoril v zvezi z nakupom pištole, za katero te je Fendre nagovarjal, boš nekoč obžaloval.« 

Konec meseca pa vendarle lahko pričakujemo sodbo. Bo torej Fendre po več kot osmih mesecih odšel na prostost kot nedolžen ali bo moral v zapor?

Deli s prijatelji