LE VAJA

Med ranjenimi tudi 
dva okužena z ebolo

Objavljeno 13. oktober 2014 15.31 | Posodobljeno 13. oktober 2014 15.31 | Piše: Špela Ankele

Bujno domišljijo so imeli organizatorji pri snovanju tokratne množične vaje.

Foto: Evgen Žižek, PGD Cerklje

KRANJ – V soboto je iz neznanih vzrokov na območje Štefanje Gore strmoglavilo letalo z 52 potniki na krovu. K sreči je šlo le za enodnevno kombinirano vajo, a so vsi sodelujoči, gasilci, policisti, medicinci, člani civilne zaščite, radioameterji, gorski reševalci, vodniki reševalnih psov, pripadniki Rdečega križa, zaposleni na centrih za socialni delo in vsi drugi, ki bi jih bilo treba aktivirati ob morebitnih množičnih nesrečah, resno vzeli poziv ob 9.54, ko so odhiteli na težko dostopen kraj nesreče. Tam jih je pričakalo pravo razdejanje, ogenj, dim, poškodovani in prestrašeni potniki, osebe, ukleščene v trupu letala, trupla ter kosi letala, razmetani po območju. Za nameček je iz razbitin iztekalo gorivo in pomenilo nevarnost onesnaženja virov pitne vode. Poleg tega je bila med ranjenimi še oseba, pri kateri je obstajala možnost okužbe z ebolo.

Takole so si zamislili snovalci vaje: nekaj pred deseto dopoldansko uro je na območju Štefanje Gore, nedaleč proč od smučišča Krvavec, na tla zgrmelo potniško letalo. Kakšno je letalo in koliko potnikov ima na krovu, v prvih minutah kajpak ni bilo znano, je bilo pa lepo videti, da so vlogo leteče jeklene ptice v duhu varčevanja tokrat zaupali odsluženim kombijem in razbitim avtomobilom. Strmoglavljeno letalo, ki naj bi ga bil po nekaterih podatkih pilotiral kapitan sila nenavadnega imena, Janez Slovenc, je razpadlo na več kosov in ti so se raztrosili nekaj sto metrov naokoli. Med razbitine je bilo posejanih več deset ranjenih, ki so jih odigrali lokalni prebivalci. Nekateri med njimi bi s prepričljivo igro presneto dobro izmučili člane prostovoljnih gasilskih društev, saj so panične »potnice« tekale med ruševinami in na lastno pest iskale pogrešane, še eden od »potnikov«, ki je bil prav po gorenjsko krepak vaški možak, pa se je poskušal na vsak način preriniti do razbitin, zato sta bila potrebna dva, trije gasilci, preden so ga ukrotili.

Tako gasilci kot tudi vsi drugi sodelujoči so morali tokrat krepko zavihati rokave. Pet ur so na zahtevnem gozdnatem terenu »reševali« navidezne ponesrečene, med katere se je – na voljo snovalcev vaje – pomešal bruhajoči potnik, morda dva, po vsej verjetnosti okužena z nevarno prenosljivo boleznijo. Pa ne samo sum, da je med potniki okužen z ebolo, tudi večje število namišljenih ranjencev je do vratu zaposlilo številno zdravniško ekipo, ki jo je tokrat vodil Miha Gašperin iz Zdravstvenega doma Bled.

Kot bi šlo zares in s povsem resnim obrazom je radovednim novinarjem sredi vaje poročal, da so zdravniške ekipe oskrbele 34 poškodovancev, med katerimi jih je šest imelo hude telesne poškodbe: »Sumimo, da imata dva potnika ebolo. Oba smo že prepeljali na infekcijsko kliniko. Naše ekipe so imele težave z zaščitnimi sredstvi, saj bi morali imeti dvojne rokavice, zaščitne maske in halje oziroma obleke, a vsega tega nismo imeli.« Nato je glavni zdravnik kar sredi stavka pobegnil od mikrofonov urejat podrobnosti s pristankom vojaškega plovila.

Pri tej obsežni vaji je sodelovalo več kot štiristo ljudi, je povedal Jernej Hudohmet, poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko: »O tem, kako uspešna je bila vaja, še ne moremo govoriti, prav tako ne o prednostih ali pomanjkljivostih, ki so se razkrile na vaji, saj je ta potekala na različnih krajih. Tako bo končna analiza vaje znana sredi novembra. To, kar vidimo na Štefanji Gori, je le delček današnjih aktivnosti, saj v ozadju potekajo še dogovarjanja z drugimi vpletenimi ekipami, na teren pa se bodo med drugim odpravile še ekipe centrov za socialno delo. Te bodo na pomoč priskočile tudi namišljenim svojcem ponesrečencev, ki se bodo napotili na kraj nesreče.«

Tokrat so pri vaji prvič uporabili pomoč brezpilotnega zrakoplova, ki je brenčal nad prizoriščem vaje in v štab pošiljal neposredno sliko, je povedal Hudouhmet. Kot je še dejal, bodo organizatorji za vajo porabili vsaj 5200 evrov, čemur bo treba prišteti še druge stroške in predvsem znesek, ki so ga za tokratno vajo porabili zdravstveni delavci.

Dodajmo, da so pred osmimi leti na Brniku vadili, kako bi reševali iz strmoglavljenega letala. Lani so preizkušali, kako bi se odzvali, če bi gorelo v karavanškem predoru, še pred tem je podobno obsežna vaja zavzela predor Ljubelj. A scenarij zadnje v nizu vaj je bil tako srhljiv, krvav in poln neprijetnih elementov presenečenja, da je v marsičem spominjal na nočno moro vseh uvodoma naštetih.

Deli s prijatelji