SLUŽBENI PSI

Med najboljšimi policisti so policijski psi

Objavljeno 10. maj 2015 23.30 | Posodobljeno 10. maj 2015 23.30 | Piše: Iztok Umer

Koprska policijska postaja vodnikov službenih psov praznuje 10-letnico.

Namesto policistov je kosmatinec umiril osumljenca, ki se ni hotel legitimirati.

KOPER – Hudomušneži pravijo, da je koprska policijska postaja vodnikov službenih psov najboljša policijska enota v Sloveniji, saj je edina, ki je prejela viktorja. Ne filmskega ali televizijskega, temveč so za šefa postaje dobili Viktorja Zinreiha, izkušenega mačka, ki je bil svoje čase šerif izolske splošne policijske postaje. Junija bo postaja, ki ima sedež v Moretinih pri Ankaranu, praznovala 10-letnico. Enota šteje 15 vodnikov in 16 izurjenih policijskih psov, v soboto so se predstavili na igrišču osnovne šole Antona Ukmarja na Markovcu nad Koprom in z enournim programom navdušili številne obiskovalce.

Komandir postaje vodnikov službenih psov Viktor Zinreih je dejal, da je prednost v tem, da sodelujejo z drugimi postajami pod streho koprske policijske uprave. Službene pse uporabljajo pri odkrivanju mamil, iskanju kriminalcev, pogrešanih oseb, pri zagotavljanju javnega reda in miru, varovanju športnih in drugih prireditev ter vsakodnevnih obhodih policijskih patrulj po naseljih.

Največ belgijskih ovčarjev

Med šestnajstimi psi koprske postaje je največ belgijskih ovčarjev, sledijo nemški ovčarji in druge pasme, imajo tudi čistokrvnega križanca. Koprska policijska uprava in njihova postaja vodnikov službenih psov slovi po največjem številu odkritih mamil v Sloveniji. Mamil, ki so jih mednarodni tihotapci med deklariranimi stvarmi skrili v kontejnerje, ki so s tovornimi ladjami pripluli v koprsko pristanišče, ali so jih prevažali v tovornjakih in osebnih avtomobilih oziroma jih skrivali na domu. Med temi psi velja omeniti nekatere prave legende, kot je kratkodlaka foksterierka Megi, nemška kratkodlaka ptičarka Bri, nemška ptičkarka weimaraner Brina, nemška ovčarka Dora, belgijski ovčar Vang in mešanka Speedy. Med najboljšimi vodniki psov, izurjenih za odkrivanje mamil, je policist Renato Pušnik, ki je razložil, da je zmotno mišljenje, da pse za odkrivanje drog omamljajo z mamili, s čimer bi jim ostrili voh za odkrivanje. »Gre za povsem drugi trening in urjenje. Psa navajamo le na vonj posebnih vrst prepovedanih drog. Trening je naporen in dolgotrajen. Če bi ga omamljali, bi tvegali tudi, da bi ga predozirali in bi poginil,« je pojasnil Pušnik in dodal, da zanj delo s psom pomeni nekakšen antistresni program in ga ne bi zamenjal z nobenim drugim.

Sicer ima vsak službeni pes za seboj leto dni dresure v pasji šoli pri Ljubljani. »Zbiramo le zdrave živali v polni kondiciji. Vse se začne z izbiro, tudi vodniki morajo opraviti sedemmesečni tečaj, vodnik in pes pa morata vsako leto potrditi licenco. Kot povsod v Sloveniji policijske pse tudi na koprski postaji hranimo z briketi in konzervami. Dežurni vodnik mora poskrbeti za pravilno prehrano, pospraviti in očistiti mora tudi pesjake. Službena doba policijskega psa se giblje tja do dvanajstega leta, zaradi zdravstvenih težav, predvsem gre za okvare na kosteh, moramo marsikaterega predčasno upokojiti. Po navadi ga k sebi vzame kar vodnik, sicer vodniki priporočajo kakšnega svojega prijatelja, za katerega vedo, da bodo znali s psom pravilno ravnati, le redkokdaj ga prodamo kakšni varnostni službi. Naš namen ni služiti z odsluženimi psi, bistveno vodilo je, da štirinožec ob upokojitvi pride v prave roke,« je pojasnil pomočnik komandirja koprske policijske postaje vodnikov psov Denis Rok.

Deli s prijatelji