POLICIST IZSILJEVAL?

Ljubljanski podjetnik naj bi podkupil načelnika hvarske policije

Objavljeno 03. julij 2015 13.19 | Posodobljeno 03. julij 2015 13.21 | Piše: Tomica Šuljić

Ljubljanski podjetnik Iztok Šterbenc trdi, da je podkupil načelnika hvarske policije.

Na Hvaru naj bi policist izsiljeval slovenskega podjetnika. Foto: Boštjan Celec

HVAR, LJUBLJANA – Hvar je eden najbolj idiličnih otokov na Hrvaškem, mali raj. To so vedeli že stari Grki, ki so prvi ustanovili naselbine na najdaljšem in najbolj sončnem jadranskem otoku, od evropskounijskih časov pa je nabor obiskovalcev še širši. Hvar po navadi polni časopisne stolpce, ko ga obiščejo svetovne zvezde, kot so angleški princ Harry, Tom Cruise ali Michael Schumacher. Zdaj pa je v središču pozornosti afera, sredi katere se je znašel načelnik policijske postaje Hvar Ivko Gavranić, ki so ga v anonimni prijavi obtožili izsiljevanja ter zlorabe položaja, glavna žrtev pa je slovenski podjetnik Iztok Šterbenc.

Hotel ob policijski postaji

»Na Hrvaškem in na Hvaru živim malce dlje od dveh let,« je za Novice pojasnil Šterbenc, ki je imel pred šestimi leti v hvarskem kraju Jelsa apartma, nato pa se je odločil za večjo investicijo. V bližini hvarske policijske postaje se je odločil za gradnjo majhnega hotela, v katerem bi bilo šest apartmajev. Po lastnih navedbah je v projekt – končan naj bi bil konec letošnjega leta – investiral okoli dva milijona evrov, pohištvo zanj je pripeljal z Balija, zataknilo pa naj bi se pri policijskem šefu.

 

Kdo je Iztok Šterbenc

Za danes 47-letnega Iztoka Šterbenca je slovenska javnost prvič slišala ob igri catch the cash, ko je delal kot informator finančne igre, v kateri se je več Slovencev opeklo kot obogatelo. Sodišče je na koncu ugotovilo, da ni obogatel niti Šterbenc, a je moral plačati okoli 130.000 evrov davčnega dolga. Leta 2003 je – tokrat v vlogi borca proti korupciji v gradbeništvu – želel vložiti kazensko ovadbo na ljubljanski policijski postaji Center; začelo se je prerivanje s policisti, polomile so se šipe na vratih, skozi katera naj bi padla policist in Šterbenc, ta je končal v bolnišnici. Zadnji policijski zaznamki o njem so bili narejeni pred osmimi leti, ko je bil aretiran na ameriški Floridi zaradi motenja tuje posesti ter omamljenosti. 

Najprej naj bi Gavranić od Šterbenca hotel 100.000 evrov posojila, na kar naj bi mu Šterbenc odgovoril, da ni banka: »Govoril je, da ima dosti otrok, da odplačuje kredit v švicarskih frankih. Klical me je tridesetkrat. Dal sem mu 7500 evrov, naredil sem mu načrt za parcelo na Korčuli, ki jo je hotel prodati,« je Šterbenc o podkupovanju najprej razkril novinarki hrvaškega časopisa Jutarnji list.

Zaostrilo naj bi se aprila in maja, Šterbenc to obdobje opisuje kot nočno moro, po kateri se je odločil spregovoriti: »Poslal sem mu elektronsko sporočilo, da bom obvestil ministrstvo, kako Gavranić ščiti preprodajalce mamil in narkomane, pa me je prijavil za grožnje, zaradi česar so me aretirali,« pravi hvarski Slovenec. Drugih podrobnosti in izkušenj s šefom policije pa Šterbenc na naša dodatna vprašanja ni hotel pojasnjevati: »Povedal sem, kar sem imel, in nimam česa dodati.«

Splitsko-dalmatinska policijska uprava ima glede groženj in aretacije naslednje pojasnilo: »Šestega maja letos smo zaključili kriminalistično preiskavo 47-letnega slovenskega državljana zaradi suma kaznivega dejanja grožnje. Po preiskavi so ga privedli v pripor, proti njemu je bila vložena kazenska ovadba na državno tožilstvo.«

Gospod 10 odstotkov

Preiskave načelnika policije pa ni sprožil Šterbenc, ampak prijava, ki so jo na hrvaškem ministrstvu začeli podrobno preiskovati. Jelena Bikić iz vodstva hrvaške policije pojasnjuje: »Prejeli smo eno anonimno prijavo, v njej pa je bilo več različnih obtožb. Ena se nanaša na primer slovenskega podjetnika,« je potrdila. »Zdaj ugotavljamo utemeljenost prijav ter navedb in raziskujemo, kaj se je pravzaprav dogajalo.«

Ivko Gavranić je v policiji od leta 1989, boril se je tudi v domovinski vojni. Leta 2012 je bil med kandidati za hrvaško komisijo za preprečevanje konflikta interesov (nekaj podobnega je slovenska protikorupcijska komisija). Pojasnjeval je, da bi rad po 24 letih kariere v policiji delal za obče dobro, a v kandidaturi ni bil uspešen.

Šterbenc je še navedel, da ima Ivko Gavranić tudi vzdevek gospod 10 odstotkov pa tudi, da ni bil edini, ki je imel tovrstne izkušnje. Navedbe iz anonimke naj bi zajemale tudi druge hvarske obrtnike in gostince, s preiskovalci naj bi govorilo pet oseb. Nadaljevanje Gavranićeve poklicne poti je odvisno predvsem od izsledkov preiskave. Če bodo namreč ugotovili, da je prvi hvarski policist zlorabil položaj in dejansko izsiljeval ljudi za denar, se mu ne piše nič dobrega. Do takrat pa ostaja načelnik hvarske policije, Šterbenc pa ovaden za grožnje Gavraniću.

 

Deli s prijatelji