ZAROTA?

Litijskemu notarju zastrupljajo vodo?

Objavljeno 12. september 2016 21.38 | Posodobljeno 12. september 2016 21.39 | Piše: Tomica Šuljić

Nove razsežnosti spora med litijskim notarjem Mirom Bregarjem in sosedi. Notar zanika napad na Štefko, Marijo in 35-letnika ter razkriva svojo plat.

Notar Miro Bregar je s hčerko pojasnil njuno dojemanje spora s sosedi.

BITIČE NAD LITIJO – V Slovenskih novicah smo že pisali o dogodkih na Bitičah nad Litijo, ki so se odvijali zadnjo avgustovsko soboto: po policijskem poročilu so jih okoli 6. ure zvečer obvestili o kršitvi javnega reda in miru v okolici Litije, »in sicer na travniku, kjer je 58-letni kršitelj opravljal košnjo trave,« je poročala Maja Ciperle Adlešič z ljubljanske policijske uprave. »Ugotovljeno je bilo, da je 58-letnik fizično obračunal z 59-letno oškodovanko, ki se je mimo peljala na mopedu (na svojo parcelo). Klice na pomoč je slišala 62-letna oškodovanka, ki je prišla na kraj dogodka, kjer je nato 58-letnik fizično obračunal še z njo. Dogodek je poskušal razjasniti 35-letni oškodovanec, sorodnik 59-letne oškodovanke, ki ga je 58-letnik prav tako udaril v predel glave,« pravi poročilo. Devetinpetdesetletno Štefko Štrus in 62-letno Marijo Bregar so zaradi poškodb z rešilcem odpeljali v ljubljanski klinični center. 
Ob našem prvem obisku vasi je 35-letni oškodovanec A. Š. izjavil, da je njega, njegovo mamo Štefko ter sosedo Marijo napadel sosed Miro Bregar, litijski notar. Ta je zanikal, da bi napadel ženski, vendar o dogodku z nami ni hotel govoriti. Po objavi članka pa se je odločil, da tudi razkrije svojo resnico.

Gnojnico boste pili

Miro Bregar pravi, da je z Bitič kot mlad odšel študirat v Ljubljano, v Litiji pa si je nato ustvaril družino: »Živeli smo v blokovskem stanovanju, bratje in sestre so šli po svetu, jaz pa sem leta 1991 začel delati temelje za hišo – brez denarja, s sodniško plačo, sedem let je trajalo.« Pojasni še, kako je k izviru, ki leži pod njegovo hišo, hodil polnit cisterno vode: »Ob petih zjutraj sem jo pripravil zidarjem, nato pa šel v službo na trboveljsko sodišče. To hišo sem prigaral, brez vode, zdaj pa imam tole od teh sosedov …« grenko sklene. Izvir vode je po Bregarjevem mnenju tudi izvir težav.

Težave so se začele pred približno 13 leti, ko sta kanila s Štefkinim možem Rudolfom Štrusem zamenjati dve parceli: »Bila sva dogovorjena, da menjava. Pa so rekli 'ne bomo menjali, gnojnico boste pili'. In takrat so začeli nagajati. Najprej sem dobil pošto, da moram vse podreti, ker nimam soglasja soseda,« pravi Bregar. 
Sosed Rudolf Štrus jim je – glede na odvetniški dopis – namreč leta 2003 očital, da so napeljali vodovod in elektriko, ne da bi za traso vodovoda pridobili sosedovo soglasje ali mnenje; kanalizacijski odtok teče po Štrusovi zemlji, je takrat zapisal Štrusov zagovornik ter Bregarjevim očital še nasipavanje smeti na sosedovo parcelo.

Za vodno zajetje ima Bregar vodno dovoljenje ministrstva, vendar trdi, da mu sosedje nenehno pošiljajo inšpekcije. »Miru ni, zadnji višek pa je, ko je sosed šel pod mojo hišo zlit vsebino greznice. Prej, ko so imeli živino, so vozili gnojnico dva- do trikrat nad moj izvir vode, zdaj pa nimajo živine pa iz greznice vozijo,« pravi ter doda, da se mu je hči dan pred srečanjem s sosedama zjokala, da je zbolel njegov vnuk. Mirjam Bregar, ki je trenutno noseča in je mati dveh Mirovih vnukov, potrdi očetovo zgodbo: »Brat Tilen Bregar je videl Rudija Štrusa, da poliva vsebino greznice nad naš izvir vode. Starejši, šestletni sin je takoj dobil drisko, naslednji dan sem šla na policijo, da gredo v akcijo, ker je voda zastrupljena.«

Nisem fizično obračunaval!

Vzorce vode so poslali v analizo, v laboratoriju pa so vzorce vzeli tudi šestletniku, navaja Mirjam: »Vodo smo nehali piti. Nato smo dobili izvid, da je tako oporečna, da ni niti za umivanje zob in niti za tuširanje, ker bi lahko bile posledice zelo hude.« 
Otroku je šlo stanje sprva na bolje, nato naj bi se poslabšalo, »tisto soboto je imel najmanj sedemkrat drisko«. Nadaljuje njen oče: »Koliko časa sem se stran obračal! Izogibam se jih na vse možne načine, ampak da doživljam take stvari. S tema dvema fantoma se veliko družimo,« reče in na mobilnem telefonu pokaže slike vnukov.

»Ne kriv ne dolžen sem šel v soboto ne kot notar, ampak kot dedek dveh majhnih fantkov, povedat sosedi, naj neha zlivati greznico,« svoje videnje dogodka poda Bregar. Kategorično trdi: »Z ženskama nisem fizično obračunaval. Bil sem kazenski sodnik, civilni sodnik, predsednik sodišča tukaj, odvetnik. Še na nikogar nisem roke dvignil, tudi na te ženske ne.« Po dogodku, pravi, je čakal policiste doma: »Tudi moja žena je poklicala policijo, pa jih ni bilo k moji hiši. Šele zdaj sem dobil vabilo za policijo,« sklene. Na litijsko policijsko postajo ga kličejo, ker ga sumijo kaznivih dejanj lahke telesne poškodbe in nasilništva.

No, navedbe Bregarjevih o vodi potrjuje rezultat nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kjer so zapisali, da vzorca vode nista varna: »Bakterije Escherichia coli v velikem številu najdemo v fecesu ljudi in živali, zato je dober indikator onesnaženja pitne vode s fekalijami. Ker v vodnem okolju preživi le kratek čas, nam prisotnost teh bakterij v pitni vodi govori o nedavnem, svežem onesnaženju s fekalijami,« pravi predstojnica centra za analize Marija Lušicky.

Zaradi zastrupitve vode je Mirjam podala kazensko ovadbo zoper soseda Rudija Štrusa že 25. avgusta letos, dva dni po zlitju: »Posledice so, to imamo črno na belem, zagrožena kazen za zastrupitev pa je do osem let zapora,« kategorično de pravnica Mirjam. Vse ovadbe in sumi zagotovo niso izboljšali sosedskih odnosov na Bitičah, litijska policija pa mora ugotoviti, kdo je kaj dejansko naredil, ter ovaditi odgovorne. In edina gotovost do zdaj je, da bo imela o istem dogodku popolnoma različna pričanja udeleženih. 

Deli s prijatelji