PRAZNIH ROK

Kršil pravice delavcev

Objavljeno 19. marec 2013 21.48 | Posodobljeno 19. marec 2013 21.48 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Božičnikovi delavci so ostali brez regresov in jubilejnih nagrad. Ni plačeval niti prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Nekdanji Božičnikovi delavci čakajo na razplet sojenja. Foto: Nada Černič Cvetanovski

KRŠKO – Kadar na okrajnem sodišču poteka sojenje proti Ferdinandu Božičniku s Senovega, nekdanjemu uspešnemu mizarju, malo sodno dvorano napolnijo tudi njegovi opeharjeni delavci. Predani so bili podjetju Mizarstvo Božičnik, v katerem so delali tudi po 20 let, potem pa so ostali na cesti. Družba je šla v stečaj, ostali so brez dveh plač, ki so jih Božičnikovi v zadnjem obdobju delovanja izplačevali z zamikom, niso dobili regresov in jubilejnih nagrad. Najbolj pa so bili šokirani, ko so izvedeli, da delodajalec zanje približno tri leta ni plačeval prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Božičnik se je zato znašel na zatožni klopi, ker naj bi kršil temeljne pravice delavcev. Na krškem sodišču je »nastopal že pred leti zaradi domnevne poslovne goljufije, bil najprej na prvostopenjskem sodišču pogojno obsojen, nato pa po pritožbi na višje sodišče oproščen«.

Na tokratnem naroku je glavna beseda pripadla Smiljani Božičnik, ki je bila v podjetju desna roka očeta Ferdinanda, zdaj pa ima svoje podjetje Biro Betri, ki se ukvarja z enako dejavnostjo kot nekoč Mizarstvo Božičnik, le na drugi lokaciji. Mizarstvo Božičnik je šlo namreč v stečaj, prav tako druga njihova firma Profur, vse premoženje pa se zdaj prodaja na dražbi.

»Vem, da delavcem niso bile izplačane vse plače in za daljše obdobje tudi prispevki ne, a mi smo se trudili, da bi jih poplačali, saj so delavci čutili pripadnost firmi,« je povedala Božičnikova. Poudarila je, da je za izplačilo zadnjih plač, ki so jih delavci dobili januarja 2009, izplačane pa so bile za november, prodala svojo parcelo, čeprav tega ni bila dolžna storiti. Božičnikova je vzrok za propad podjetja naprtila krizi v branži, ki se je po njenem začela leta 2008. Naredili so finančni načrt reorganizacije, pogovarjali so se z banko za kredit, z očetom sta – po njenih besedah – hodila na davčno upravo in na ministrstvo za finance, da bi pokrili neplačane prispevke za delavce, ki o tem, da jim Božičnikovi ne plačujejo prispevkov za pokojnino, niso imeli pojma. »Na začetku delavcev nismo seznanjali o tem, na koncu pa,« je povedala Božičnikova.

»Mi nismo imeli pojma, da nam ne plačujejo, to nam je povedal stečajni upravitelj Kos,« je jezen nekdanji delavec Alojz Drenovec, prepričan, da za propad firme ni bila kriva kriza. »Še včeraj smo normalno delali, potem so prišli in rekli, da lahko gremo. Pogledal sem naokrog in videl same solze,« nadaljuje Drenovec, ki je premlad za penzijo, za službo pa prestar. Po njegovem prepričanju je delo bilo, samo »Božičnikovi so kar naprej odpirali nove firme. Enkrat sem dobil plačo iz Mizarstva Božičnik, enkrat iz Profurja, enkrat pa celo od nekod iz Nemčije,« pripoveduje Drenovec, prepričan, da imajo Božičnikovi poleg premoženja na Senovem, ki je padlo v stečajno maso, dovolj premičnega in nepremičnega premoženja, da jim ne bi bilo treba krasti delavcem. »To, da so nam tajili in kradli, to jim najbolj zamerim,« je ogorčen Drenovec.

Sojenje se bo nadaljevalo aprila.

Deli s prijatelji