TOŽBA

Križaj za 220.000 evrov toži občino

Objavljeno 18. april 2014 13.33 | Posodobljeno 18. april 2014 13.33 | Piše: Špela Ankele

Pred skoraj štirimi leti so ogromne skale poškodovale smučarjevo posest.

Bojan Križaj. Foto: Ljubo Vukelič

KRANJ –  Včeraj bi morala na kranjskem sodišču mnenje soočiti legendarni smučar Bojan Križaj in občina Tržič. Zadeva sega v leto 2010, ko se je iznad Križajeve hiše utrgala večja skalna gmota, po dostopnih podatkih težka 125 ton. Med valjenjem po strmini se je razdrobila na šest delov in se odkotalila na Križajevo posest ter poškodovala pomožni objekt, ograjo, vhodna vrtna vrata, dovozno cesto in parkirišče. Glavna obravnava se včeraj ni začela – po neuradnih podatkih zato, ker je za preložitev zaradi zdravstvenih razlogov zaprosila tožeča stran, kajti Križaj menda okreva po nedavni operaciji.

Kljub temu je že znano, da je tožba, ki jo je vložil zoper tržiško občino, težka okoli 220.000 evrov. Trdi, da je zaradi kotalečih se skal nastalo za skoraj 143.000 evrov škode, nam je pojasnil direktor tržiške občinske uprave Drago Zadnikar, in dodal, da je znanemu Tržičanu zavarovalnica krila večino, razliko, torej okoli 30.000 evrov, pa zdaj zahteva od Občine Tržič. »Križaj tudi trdi, da je nujna takojšnja sanacija območja s skalnimi gmotami, za katero trdi, da je v lasti občine. Skupna ocena nujnih sanacijskih del pa znaša 190.000 evrov. V tožbi zahteva, da Občina Tržič izvede sanacijske ukrepe za odstranitev škodne nevarnosti,« je še pojasnil Zadnikar.

Direktor tržiške občinske uprave je dodal, da so se z nekdanjim vrhunskim smučarjem želeli dogovoriti, a zaman: »Mediacija ni uspela. Pogovore po vsebini je s Križajem imel župan, stališča sta zbližala, poravnave pa do zdaj ni bilo.« Na tržiški občini menijo, da je tožba »neutemeljena. Ugovarjamo pasivno legitimacijo, saj za tovrstne škode odgovarja in jih plačuje država. Občina za naravne nesreče ne odgovarja.«

Križaj od občine pričakuje plačilo dela škode in še sanacijo nevarne brežine

Po dostopnih podatkih je tržiška občina v zadnjem obdobju v najnujnejšo sanacijo sporne brežine nad območjem, ki ga domačini imenujejo Maršalat, vložila 20.000 evrov, saj so med drugim posekali manjše rastje, razbili skale, ki so ostale po skalnem podoru, očistili labilne skalne bloke in poravnali območje. Hkrati so, je pojasnil direktor tržiške občinske uprave, ministrstvo za okolje in prostor zaprosili za sofinanciranje posledic skalnega podora, a »pozitivnega odgovora ministrstva nismo dobili, niti drugih informacij, kljub urgenci in prošnji za sestanek v zvezi z možnostjo sofinanciranja sanacije predmetnega skalnega podora«. Ali torej še danes obstaja nevarnost proženja skal na območju, ki se pne nad hišo Bojana Križaja? Na tržiški občini so nam potrdili, da »nevarnost še vedno obstaja, po letu 2010 pa na tem območju nismo opazili podobnega primera proženja skal«. Bojana Križaja in predstavnike tržiške občine, ki mnenj ta teden niso soočili, na kranjskem sodišču pričakujejo v prvi polovici junija.

Deli s prijatelji