HUDA PROMETNA NESREČA

Kriv za smrt prijateljev treščil v sodišče in umrl

Objavljeno 16. oktober 2013 10.48 | Posodobljeno 16. oktober 2013 10.48 | Piše: Oste Bakal

Iztok Zver se je s svojim nissanom zaletel v poslopje v Murski Soboti.

MURSKA SOBOTA – Tako rekoč sredi Murske Sobote, pri hotelu Diana, se je v ponedeljek nekaj minut po 20. uri pripetila huda prometna nesreča, v kateri je ena oseba izgubila življenje. Policisti so ugotovili, da je voznik nissana almere, po naših zanesljivih podatkih gre za 32-letnega Iztoka Zvera iz Turnišča, vozil po Slovenski ulici in v križišču s Slomškovo zaradi neprilagojene hitrosti zapeljal naravnost ter čelno trčil v stavbo okrožnega sodišča.

Iz pločevine so ga izrezali murskosoboški gasilci, ki so hkrati poskrbeli, da vozilo ne bi zagorelo. O nesreči sta bila obveščena tudi preiskovalni sodnik in okrožni državni tožilec, ki pa nista prišla na kraj dogodka. Stanislav Jug, dežurni preiskovalni sodnik okrožnega sodišča v Murski Soboti, nam je namreč povedal, da je šlo za samopoškodbo in tukaj delo lahko končajo policijski preiskovalci. Dodal je tudi, da ne more potrditi, ali se je v tem primeru zgodil samomor ali je bila zgolj nesreča, čeprav obstajajo indici, da se je fant odločil sam končati življenje. Nadaljnja preiskava in preverjanje podatkov pa naj bi razkrila vzrok za še eno smrt na pomurskih prometnicah.

Kriv za smrt prijateljev

Zver je sicer javnosti znan, saj je pred dobrimi petimi leti, januarja 2007, na cesti med Gančani in Bogojino povzročil hudo prometno nesrečo, v kateri sta umrla njegova prijatelja, sam pa se je hudo poškodoval, ostal je tudi brez noge. Za povzročitev smrti dveh oseb iz malomarnosti, ko je vozil veliko prehitro in pod močnim vplivom alkohola, je bil Zver obsojen na 200 ur družbenokoristnega dela, ki ga je pozneje menda opravil v društvu Z glavo na zabavo. Tam je predvsem mladim svetoval, naj ne pijejo alkohola, ko vozijo ...

V ponedeljek, 8. januarja 2007, okrog 18.20 je takrat 25-letni voznik beemveja v bližini križišča za naselje Ivanci, kjer cesto z obeh strani obdaja gozd, v blagem levem ovinku zaradi neprilagojene hitrosti na vlažnem in spolzkem vozišču izgubil nadzor nad avtom. Ta je bočno drsel več metrov, nato ga je zaneslo s ceste v drevo. Sopotnika, 18-letni Denis Karoli, ki ga je ob trku vrglo iz vozila, in 28-letni Aleksander Kuzmič, sta bila takoj mrtva. Zverovo življenje je nekaj časa viselo na nitki, zdravniki so mu morali odrezati levo nogo nad kolenom. Nihče ni bil pripet z varnostnim pasom. Dve leti pozneje, 10. novembra 2009, se je z izrekom sodbe pred senatom okrožnega sodišča v Murski Soboti, ki mu je predsedovala sodnica Natalija Pavlič Goldinskij, končala glavna obravnava proti takrat 27-letnemu Zveru. Ta je vseskozi vztrajal, da ni pil opojnih pijač, toda testi so pokazali, da je imel v krvi najmanj 0,85 promila alkohola, po mokri in spolzki cesti pa je peljal s hitrostjo 131,57 km/h.

Ni se zagovarjal, ni odgovarjal

Sodišče je Zveru, ki je na zadnjo obravnavo prvič prišel brez bergel in ki je bil že od 8. januarja 2007 v bolniškem staležu in prejemal minimalni osebni dohodek, po uradni dolžnosti zagotovilo zagovornika, ki je obvezen pri zagroženi kazni nad pet let zapora. Državni tožilec Drago Farič je predlagal brezpogojno dveletno zaporno kazen in prepoved vožnje osebnega vozila za osem mesecev. Zagovornik obtoženega, odvetnik Boris Štefanec, pa je dejal, da vse le ni dokazano, še zlasti tehnična brezhibnost Zverovega vozila, zato je sodišče prosil, naj upošteva vse olajšave ter novo zakonodajo, po kateri je sodbo do dveh let zapora mogoče spremeniti v družbenokoristno delo.

In sodišče je takrat prvič uporabilo to novelo kazenskega zakonika. Zveru so sicer prisodili dve leti zapora, toda le, če ne bo opravil 200 ur (torej pet tednov) dela v splošno korist. To je, roko na srce, presenetilo večino takrat prisotnih v sodni dvorani, med katerimi so bili tudi svojci obeh pokojnih. Sodnica je razložila, da gre za malomarnost, in ne za naklep, kar pomeni, da je po novi zakonodaji pravici zadoščeno. Poleg tega je sodišče sklenilo, da mu ne bo treba plačati nobenih sodnih stroškov ter odvetnika, ker je to pokril državni proračun. Tožilec, ki ni mogel nič spremeniti pri noveli zakona, in kajpak tudi zagovornik sta se odpovedala pritožbi.

Iztok Zver, ki se sicer na dolgotrajnem in dragem sojenju ni hotel ne zagovarjati ne odgovarjati na vprašanja strank, je vztrajal pri svojem zagovoru v preiskavi, kjer je med drugim povedal, da se je po vrnitvi iz službe ustavil v gostinskem lokalu, kjer sta ga znanca prepričala, naj ju odpelje v Moravske Toplice. Onadva naj bi izbrala pot, ki je sam ni dobro poznal. V usodnem trenutku naj bi Denis vrgel njegov mobilni telefon pod noge, ko pa ga je poskušal pobrati, je izgubil oblast nad vozilom, od takrat pa se ničesar več ne spominja.

Tudi Jože Grah z avtom v sodišče

Murskosoboška stavba, ki je bila pred slabim desetletjem še policijska postaja, zdaj pa je del tamkajšnjega sodišča, ni bila usodna samo za Zvera. V letu, ko je ta povzročil nesrečo, je 21. avgusta 2007 okoli 23. ure 33-letni Jožef Grah iz Gradu na Goričkem, ki je začasno bival v Lemerju v občini Puconci, s svojim fordom mondeo treščil v isti zid. Tudi on je vozil po Slovenski ulici, umrl pa je med prevozom v murskosoboško bolnišnico. Po zbiranju dodatnih pojasnil o nesreči so možje postave ugotovili, da je naredil samomor.

Deli s prijatelji