PREISKAVA

Kriminalisti preiskujejo stečajnega upravitelja Goršeta

Objavljeno 13. februar 2013 13.12 | Posodobljeno 13. februar 2013 15.21 | Piše: T. L.

Že od zjutraj potekajo na območju več policijskih uprav hišne preiskave pri več pravnih in fizičnih osebah.

Policija storilca še išče. Fotografija je simbolična.

KOPER – Koprski kriminalisti in policisti na domu stečajnega upravitelja Braneta Goršeta, ki je že v sodnem postopku, opravljajo hišno preiskavo, za zdaj pa ni znano, s katerim primerom je preiskava povezana, vendar pa gre najverjetneje za katero od obalnih podjetij, poroča portal 24ur.com. Neuradno bi lahko bila povezana s stečajem družbe Hidro Koper. Gorše je že ves čas z njimi, so pa policisti okoli 9.30 odpeljali njegovo ženo in jo uro in pol pozneje pripeljali nazaj. Malo pred 12. uro so policisti odpeljali še Goršeta. Spletne Finance poročajo, da preiskave med drugim potekajo na Goršetovem domu v Rožni dolini, nato pa naj bi se preiskava nadaljevala na sedežu njegove odvetniške družbe na Viču.

Pridržali sedem osumljencev

Kot so pred nekaj minutami sporočili iz koprske policijske uprave, so koprski kriminalisti na podlagi 157. člena ZKP zgodaj zjutraj pridržali sedem osumljencev, in sicer: 53-letnega Ljubljančana in njegovo 50-letno soprogo, 54-letno Domžalčanko, 47-letnega Vrhničana, 36-letnega Ljubljančana in dva državljana Srbije, 47-letnega moškega in njegovo 46-letno zunajzakonsko partnerico, oba stanujoča na območju Ljubljane.

Akcija bo trajala do poznega večera

V sklopu obsežne kriminalistične preiskave koprski kriminalisti s pomočjo kolegov ljubljanske, mariborske in novogoriške policijske uprave na območju PU Koper, PU Nova Gorica, PU Ljubljana ter PU Maribor zbirajo tudi obvestila in dokaze pri večjem števil pravnih in fizičnih oseb v zvezi s preiskovanimi kaznivimi dejanji. V današnji kriminalistični akciji sodeluje skupno 81 kriminalistov in policistov. Pričakujejo, da bodo zaradi večjega števila osumljenih oseb in večjega števila izvedenih hišnih preiskav ter zbiranj obvestil in drugih dokazov današnjega dne policijske dejavnosti trajale do poznih večernih ur.

Razširili preiskavo in krog osumljencev

Iz koprske policijske uprave so danes sporočili, da so preiskave plod večmesečne kriminalistične preiskave koprskih kriminalistov, ki so jo začeli že leta 2010. Predmet preiskave so sumi storitve kaznivih dejanj poslovne goljufije, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranja denarja in zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Predkazenski postopek usmerja okrožno državno tožilstvo iz Kopra.

KPK s kazensko ovadbo

Koprski kriminalisti so začeli kriminalistično preiskavo že v septembru 2010, in sicer po prejemu pisne kazenske ovadbe Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Ovadba je bila podana zoper dve osebi zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Med preiskavo so kriminalisti ugotovili, da obstajajo tudi razlogi za sum storitve več drugih kaznivih dejanj, pri katerih je bilo udeleženo večje število osumljencev. Več informacij bo javnosti posredovano po zaključenih prvih preiskovalnih postopkih, so sporočili iz koprske policijske uprave.

200 tisočakov vredne terjatve prodal za slabih 35 tisočakov

Naj spomnimo: proti Goršetu na sodišču že poteka sojenje zaradi domnevne zlorabe položaja in oškodovanja upnikov pri stečaju podjetja Hranilno-kreditne službe (HKS) Sicura. Podjetje HKS Sicura je šlo v stečaj leta 2002, upniki pa so leta 2003 pozvali Banko Slovenije, naj sodišču predlaga zamenjavo Goršeta, pa ta tega ni storila. V začetku leta 2004 je Gorše terjatve, ki so bile skupaj nominalno vredne skoraj 200.000 evrov, za 34.400 evrov prodal Jožetu Šušteršiču. Ta je nato čez eno leto z njihovo prodajo iztržil 228.000 evrov.

Oktobra lani je okrožno sodišče v Ljubljani Goršeta razrešilo s funkcije upravitelja prisilne poravnave nad družbo Gradis skupina G, nato pa je tedanji minister Senko Pličanič podpisal odločbo o suspenzu. To pa je v praksi pomenilo, da je upravitelju ustavljeno dodeljevanje novih zadev, sodišča pa so ga razrešila z vseh 47 (!) funkcij stečajnega upravitelja. 

Oblak: Gorše ima pod seboj ljubljansko sodišče in policijo

Bojan Oblak, predsednik združenja upnikov HKS Sicura, zaradi katere proti Goršetu poteka sojenje, o današnjem dogajanju pravi: »Čudim se, da so organi pregona reagirali šele zdaj, saj sem jih na Goršeta opozarjal že dlje časa. Da preiskavo izvajajo koprski kriminalisti, ni presenečenje; z vso odgovornostjo pa lahko rečem, da ima Gorše ljubljansko sodišče in policijo pod seboj,« je povedal za spletne Finance.

 

 

15. 12. 2014 Vlado Petek oproščen vseh obtožb

»Sam sem od začetka postopka nenehno ponavljal, da sem v predmetni zadevi nedolžen in da pravzaprav sploh nisem vedel za kaj gre v celotni zadevi. Tekom celotnega postopka je bila osebno prizadeta moja družina, trpel je tudi moj ugled in čustva, predvsem pa je trpel moj poslovni ugled, ki ga imam na področju nepremičninskega posredovanja. Menim, da sem eden najbolj cenjenih strokovnjakov na področju nepremičninskega posredovanja, s poslom se ukvarjam že 20 let, saj sem v vseh teh letih, neštetokrat za različne medije, komentiral stanje nepremičninskega trga v Sloveniji.

Dne 09.12.2014 je celotna zadeva dobila epilog na Višjem sodišču v Kopru. Pri višjem sodišču v Kopru sem uspel s pritožbo na moj obsodilni del (eno leto zapora zaradi pranja denarja). Višje sodišče v Kopru je spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča v Kopru in me spoznalo za nedolžnega, ter me tako oprostilo vseh obtožb in tudi naložili vračilo vseh stroškov, ki sem jih imel s sojenjem ter tako po nepotrebnem obremenilo proračun RS. Vsled navedenega razmišljam tudi o odškodninski tožbi proti državi, saj se mi je zgodila nepopravljiva osebna in poslovna škoda.«

SVET RE d.o.o.
Vlado Petek

Deli s prijatelji