SOJENJE

Kresalova zavrača 
očitke o zavajanju

Objavljeno 14. december 2012 10.22 | Posodobljeno 14. december 2012 10.24 | Piše: Aleksander Brudar

Mati nekdanje notranje ministrice Kresalove trdi, da pri prijavi na razpis ni zavajala s podatki.

Friderika Kresal (desno) pravi, da so bile ocene o številu fizioterapevtov v Sloveniji verodostojne. Očitke iz obtožnice zavrača tudi zastopnica zbornice Nada Horjak (levo). Foto: Leon Vidic/Delo

LJUBLJANA – Na okrajnem sodišču se je nadaljevalo sojenje nekdanji predsednici Zbornice fizioterapetov Slovenije Frideriki Kresal, sicer materi nekdanje notranje ministrice Katarine Kresal. Poleg nje je obtožena tudi zbornica kot pravna oseba, zastopala jo je Nada Horjak. Kresalova, ki je obtožena preslepitve pri pridobitvi ugodnosti, je zavrnila očitke iz obtožnice, češ da je pri prijavi na javni razpis za pridobitev javnega pooblastila za oddajo nalog s področja fizioterapije leta 2005 zavajala s podatki o številu članov zbornice. Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je namreč ugotovila, da je zbornica nezakonito obdelovala osebne podatke najmanj 522 fizioterapevtov, ki jih je brez njihove vednosti vpisala na svoj seznam. Zbornica naj bi s tem izpolnila razpisne pogoje o združevanju 60 odstotkov vseh zdravstvenih delavcev, ki izvajajo naloge s področja fizioterapije.

Kot je razložila Kresalova, so v prijavi na razpis navedli zgolj podatke iz registra članstva zbornice, ob njeni ustanovitvi je bil namreč sprejet sklep, da so člani Društva fizioterapevtov Slovenije avtomatično tudi člani zbornice. »Plačevanje članarine ni bilo obvezno in ni pomenilo, da se člana, ki ne plačuje članarine, izključi,« je dejala Kresalova in dodala, da je bil član zbornice hkrati lahko tudi član društva.

V zbornici so ocenili, da je bilo leta 2005 v Sloveniji okoli 1421 fizioterapevtov, vanjo pa je bilo po njihovih podatkih vključenih 1080, kar je 77-odstotni delež. Kresalova je opozorila, da so ob tem jasno navedli, kako so dobili številko 1421: k uradnim podatkom Inštituta za varovanje zdravja Slovenije (IVZ) iz leta 2002 o 844 aktivno zaposlenih fizioterapevtih v Sloveniji so prišteli še tiste, ki so v vmesnem obdobju diplomirali oziroma končali šolanje. »Tudi društvo je med člane štelo upokojence in študente, kar se očita zbornici,« je opomnila.

Očitke, da se je Zbornica fizioterapevtov Slovenije s prikazovanjem podatkov domnevno finančno okoristila, je zavrnila Horjakova: »Zbornici se očita 11.127 evrov sredstev, kar naj bi predstavljalo protipravno premoženjsko korist,« je povedala in dodala, da je zbornica ves ta čas poslovala korektno in da so leta 2009 ministrstvu za zdravje vrnili podeljeno javno pooblastilo in omenjenih 11.127 evrov za javna pooblastila. »Zbornica se ni okoristila z ničimer,« je zatrdila.

Ogorčeni
 člani društva

Kot priči sta nastopili Tina Jamšek z ministrstva za zdravje in nekdanja predsednica Društva fizioterapevtov Slovenije Tanja Dobnik. Slednja je razkrila, da so se dvakrat prijavili na razpis, a so bili obakrat neuspešni; po drugi zavrnitvi se je, je povedala Dobnikova, ki je bila tedaj predsednica društva, na njih obrnilo več članov, ki so povedali, da niso več ali pa nikoli niso bili člani zbornice in da število članov zbornice ne more držati. Na društvo so prejeli 795 tovrstnih izjav posameznikov, od tega so jih pozneje več kot 600 notarsko overili in predali ministrstvu. Po vedenju Dobnikove naj bi bilo aktivnih članov takrat okoli 960. Nekdanja predsednica društva je še povedala, da je statut zbornice, kot se spominja, določal, da si bil iz nje avtomatsko izključen, če ji tri mesece nisi plačeval članarine, zato so od ministrstva zahtevali, naj jim zbornica pokaže svoj register članov. Njihov takratni odgovor je bil, da zbornica ne dopušča vpogleda v register zaradi varovanja osebnih podatkov.

Po pritožbi društva fizioterapevtov je posebna komisija ministrstva za zdravje, v kateri je bila tudi Jamškova, preverjala, ali zbornica izpolnjuje vse pogoje iz razpisa. Ugotovili so, je povedala Jamškova, da je bilo vseh članov 1080, celotnega seznama oseb iz registra pa niso zahtevali. Potrdila je, da je zbornica vrnila izplačana sredstva, »a ne vem, v kakšni vsoti«. Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo v začetku februarja. 

Deli s prijatelji