PRAVDANJE

Ko pomisli na sodnico,
 ga mine volja do seksa

Objavljeno 18. april 2012 10.44 | Posodobljeno 17. april 2012 22.18 | Piše: Primož Škerl

Gorazda Bombeka po 12 letih pravdanja zaradi poskusa umora sina zapušča želja po mesenih užitkih.

Gorazd Bombek (foto: Gregor Katič).

CELJE – Sojenje 53-letnemu Gorazdu Bombeku – brani se pred očitki, da je leta 2000 poskušal umoriti mladoletnega sina – je od 17. februarja, ko ga je sredi obravnave obšla slabost, tako da se je znašel v rešilcu, prekinjeno. Novembra lani je preživel srčni napad, v bolnišnici so opravili poseg, napoten je bil na rehabilitacijo, zdravnik mu je pri odpustu med drugim predpisal izogibanje stresnim situacijam, saj bi se napad utegnil ponoviti. Bombek bi lahko ostal doma, a je, vidno upešanega zdravja, vseeno prišel v sodno dvorano.

Z zagovornikom Edmundom Rebcem sta kazenski senat s sodnico Marjano Topolovec Dolinšek na čelu večkrat zaprosila za preložitev obravnave, odvetnik je celo posvaril, da bodo s trmastim vztrajanjem pri nadaljevanju obravnave ogrozili obtoženčevo življenje. Niso jima verjeli, saj so imeli v spisu mnenje zdravstvenega izvedenca Branka Mežnarja, da je obtoženi sposoben sodelovati v procesu, druge dokumentacije, ki bi kazala na poslabšano zdravsteno stanje, pa ne. Pojasnjevanja, da Bombek ne zavlačuje, saj ima posedanja po sodnih dvoranah vrh glave, z živci je na koncu, nenehno mora jemati zdravila, zaradi krivic, ki jih je doživel, pa vse težje nadzoruje svoje vedenje, niso zalegla.

Zgodilo se je, kar se je moralo zgoditi, na srečo brez hujših posledic. Bombek se je na februarski obravnavi silovito razburil, ko sodnica po vprašanju obrambe mlajšemu sinu Urošu ni dovolila govoriti o njegovih sedanjih odnosih z oškodovancem, starejšim bratom Darkom, medtem ko ga je tožilec Darko Oprešnik neovirano spraševal ravno o tem. Je predsednica senata tako nespretna ali tako zelo pristranska?

Zaradi sodnice ne more seksati

V nadzorstveni pritožbi predsedniku celjskega okrožnega sodišča Miranu Jazbinšku – spisal jo je kar med okrevanjem v bolniški postelji – je v 18 točkah zlil ves gnev na Topolovec Dolinškovo. »Opozorjena je bila o mojem zdravstvenem stanju. Ko me je zgrabilo, jo je brat Borut pozval, naj pokliče zdravnika, a je odvrnila, da ga tukaj ni, reševalce pa je dala poklicati šele po tehtnem premisleku.« In še: »Na prejšnjem sojenju mi ni pustila do konca povedati, kaj se je 12. marca 2000 sploh dogajalo v hiši. Brala je nekakšne neumnosti iz izvedenskega mnenja dr. Mrevljeta, kako imam probleme s seksom. Zdaj jih pa res imam, saj ne morem seksati teden dni pred obravnavo in po njej, kadar vem, da bom spet moral gledati Marjano Topolovec Dolinšek.«

Bombek poleg vložitve tožbe zoper sodnico v nadzorstveni listini še napoveduje, da omenjena sodnica v imenu kriminala ne bo več nikomur napisala sodbe, pa če bo moral zato prodati zadnje spodnjice, pri čemer s prstom kaže na napake in pomanjkljivosti njenega načina sojenja. O sebi pravi, da je časten človek in da krik »Prasica!«, ki ga je izustil, preden so ga reševalci pospremili v vozilo, ni bil namenjen predsednici senata, temveč bolečini, ki ga je stisnila. Obžaluje, da je sodnica dogajanje napak razumela. Predvideva, da si je narobe razložila tudi njegove pogoste obiske lokala Štenga, lučaj od sodne palače. Kot pravi, tja zahaja zaradi dobre kave, ne pa da bi izzival njo ali osebje sodišča, ki je med najpogostejšimi obiskovalci lokala.

Predsednik Okrožnega sodišča Celje Miran Jazbinšek je s sklepom zavrnil nadzorstveno pritožbo, saj je ta institut namenjen varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja, ne pa odpravi nezadovoljstva stranke glede vodenja postopka oziroma sprejemanja odločitev razpravljujoče sodnice. »Pritožnik ne zahteva pospešitve, pritožba ne vsebuje obveznih navedb, ki bi na ravni verjetnosti izkazovale, da sodišče po nepotrebnem odlaša z odločitvijo. Pritožbo je bilo zato treba zavreči,« je še navedel Jazbinšek. Pred dnevi se je Bombeku iztekel bolniški stalež, datum nadaljevanja sojenja še ni znan.

Bo vse skupaj zastaralo?

Od marca 2000, ko se je v hiši Bombekovih na Skaletovi zgodilo sporno dejanje, je v obtožnici ostal samo še poskus umora takrat mladoletnega sina Darka. Vse drugo je zastaralo, in če kakor koli spremenijo obtožni dokument, bo ta dokončno padel, zato tožilstvo vztraja. Bombek je bil zategadelj že dvakrat obsojen, a so proces vselej razveljavili, za rešetkami je doslej prebil 15 mesecev. Brani se, da sina nikakor ni imel namena ubiti, temveč spametovati, prerivanje z okajenim najstnikom pa je nastalo v samoobrambi. Odkar je sojenje javno, izvedenci in strokovnjaki niso potrdili ničesar, kar bi govorilo o obtoženčevem morilskem naklepu.

Deli s prijatelji