MARIBOR V STRAHU

Kjer so izginili Domen, Klemen in Peter, zabava za 20.000 mladih

Objavljeno 03. april 2016 11.32 | Posodobljeno 03. april 2016 11.36 | Piše: Boštjan Celec, Aleksander Brudar

Med nekaterimi Mariborčani je po odkritju še tretjega trupla pogrešanih študentov zavladal strah, da bi bil lahko na delu celo serijski morilec. Domnova mama je prepričana, da so trije primeri povezani in da je v ozadju kaznivo dejanje.

Klemen Lenko na levi in Peter Aplinc na desni.

MARIBOR – »Domen je bil zelo v redu fant. Bil je prijazen, ljubeč, zabaven in si kaj takega ni zaslužil. Kadar koli sem ga videla, je imel nasmeh na obrazu,« je del enega izmed številnih zapisov prijateljev in znancev, ki smo jih lahko prebrali pod pretresljivo četrtkovo objavo na posebni strani na facebooku, namenjeni iskanju 20-letnega Vojničana. »Spoštovani vsi! Prenašam sporočilo Eve Simonič, Domnove mamice. Truplo, danes najdeno v Dravi, je na žalost pogrešani Domen. Iskreno sožalje družini.«

»Vsi smo držali pesti za srečen konec. Usoda je hotela drugače. Pravijo, da je odhod na drugo stran zapisan že ob rojstvu. Ne glede na razloge starši ne morejo sprejeti odhoda svojega otroka. Svojcem iskreno sožalje, upam, da vam bo pošiljal znake, da njegova duša pazi na vas. Domen, tebi pa veliko miru onkraj mavrice,« je še eden izmed zapisov ljudi, ki si, tako kot njegovi domači, že vse od Domnovega izginotja pred dobrimi petimi tedni želijo izvedeti le eno – kaj se je z njim dogajalo usodnega 24. februarja, nekaj minut čez polnoč, ko je izginil izpred mariborskega lokala Štuk, po nekaj tednih pa so ga našli v Dravi pri jezu hidroelektrarne Zlatoličje.

So primeri povezani?

Njegova mama Eva je bila že vse od začetka prepričana, da ne gre za naključno izginotje. »Če ga bodo našli v Dravi, ima Maribor velik problem,« je menila med eno od iskalnih akcij, glede na podoben tragični konec pogrešanih Klemna Lenka in Petra Aplinca. Niso je pomirile besede policistov, ki indicev, da bi bil lahko Domen žrtev kaznivega dejanja, še niso našli. Na njegovem truplu pa, kot je pokazala sodna obdukcija, prav tako niso našli znakov nasilja (na rezultate toksikoloških preiskav bo treba počakati še nekaj dni), zavrnjena pa je bila tudi možnost, da bi bil žrtev trgovine z organi.

»Mislim, da mora policija do konca opraviti delo,« je odločna Domnova mama, ki je prepričana, da so vsi trije primeri med seboj povezani in da je v ozadju kaznivo dejanje. »Vsi so bili letnik 1995 in vsi zlati maturantje. Zakaj bi Domen iz Londona prišel v Maribor, kjer je bil trikrat, in se vrgel v Dravo? Pri nikomer ni bilo poslovilnega pisma. Zagotovo bom šla do konca,« je še zatrdila. Obdukcija naj bi sicer pokazala še, da je bil čas njegove smrti le malce za tem, ko je izginil, torej 24. februarja, med polnočjo in 3. uro zjutraj. V njegovem želodcu pa naj bi našli tudi psihoaktivno snov, podobno tisti, ki so jo odkrili tudi pri Klemnu, ki menda daje občutek gorenja telesa, zaradi česar žrtev išče ohladitev v vodi. Njegovo smrt za zdaj obravnavajo kot utopitev.

Klemen in Peter: Tuja krivda izključena

Svojci od 3. decembra 2014 pogrešajo Klemna Lenka, ki so ga nazadnje videli okrog pol enih zjutraj v okrepčevalnici v bližini gostinskega lokala Trust v Mariboru, nato pa se je za njim izgubila vsaka sled, se je glasilo policijsko obvestilo o pogrešani osebi. Študent drugega letnika strojništva se je s prijatelji ustavil pri prodajalcu kebaba, medtem ko so se njegovi prijatelji počasi že razšli, je on ostal tam s tremi neznanci. Prav z njimi je bil Klemen zadnjič opažen. Mesec pozneje so na Lentu iz Drave potegnili njegovo truplo. V skrivnost je ovito, kaj se je dogajalo, ko je ostal s tremi fanti, in kdo so ti bili.

V Trustu se je 25. novembra 2015 zabavala skupina mladih, s katero je bil 21-letni Peter Aplinc iz Črne na Koroškem. Kot nam je pripovedoval njegov prijatelj, je Peter okrog druge ure zjutraj odšel iz kluba, menili so, da gre na cigareto. A ni se vrnil in tudi v dom ga ni bilo več. Naslednji dan je stekla iskalna akcija, 27. novembra so njegovo truplo našli v Dravi med Studenško brvjo in Koroškim mostom.

Potem ko je v bližini Drave izginil še Domen Simonič, je začel ljudski glas ugibati o pravem trikotniku med Trustom, Štukom in reko Dravo, kjer naj bi mladi skrivnostno izginjali. Pojavile so se govorice, da naj bi bila kriva nova droga 5-MeO-MiPT (ta naj bi dajala občutek gorečega telesa in sprožala še druge halucinogene reakcije), da nekdo ubija, da so na delu lovci na človeške organe ali člani sekte, toda policija je zatrdila, da je bila v primerih Lenko in Aplinc tuja krivda izključena in da povezanosti med njima niso ugotovili. V krvi obeh mladeničev naj bi odkrili sledi alkohola, pri enem pa tudi psihoaktivnih snovi, vendar naj ne bi šlo za omenjeno drogo v tabletkah z odtisnjenim smeškom.

Bi morali odpovedati zabave?

V vseh treh primerih je kljub pomirjujočim besedam policistov še precej odprtih vprašanj. Med nekaterimi Mariborčani je zavladal strah, da bi bil lahko na delu serijski morilec. »Sploh nimam besed, kaj se dogaja, najhujše je, da policija gotovo molči o kakšni pomembni stvari,« je mogoče prebrati na spletu. In ravno zato, vsaj dokler se vsi trije primeri ne raziščejo do konca, nekateri menijo, da zaradi varnosti udeležencev ne bi bilo dobro v bližini Štuka in njegovi okolici prirejati študentskih prireditev in zabav. Ena izmed večjih, Lampiončki 2016, se bo v Študentskem kampusu Gosposvetska odvijala sredi prihodnjega meseca.

Miroslav Sarkičević, direktor Zavoda Štuk, organizatorja prireditve, takšne strahove zavrača, saj bodo skrbeli za varnost tako čez dan kot med večernim dogajanjem: varnostna služba, reševalci, gasilci in policija. »Te službe so ves čas na prizorišču, s kontrolo vstopa pa je prepovedan vnos nevarnih predmetov ter nedovoljenih substanc,« nam razloži Sarkičević. Po njegovih besedah je za varnost dobro poskrbljeno tudi v Štuku, ki je že »od nekdaj pod videonadzorom«. Po izginotju Domna so videonadzor okrepili s kamerami pred lokalom, kjer je to dovoljeno. »Zakonodaja ne dovoljuje, da varujemo območja zunaj prireditve, kjer za varnost skrbijo za to pristojne službe,« nam razloži sogovornik, ki še dodaja, da s policijo zelo dobro sodelujejo.

Ga res skriva Ljubljanica?

Na seznamu pogrešanih oseb je še vedno tudi 18-letni Ljubljančan Klemen Jaklič, za katerega obstaja precejšnja verjetnost, da ga skriva Ljubljanica. V torek bo minil en mesec, odkar je izginil. Zvečer se je s prijatelji zabaval v mestu, proti jutru pa se je odpravil domov, njegov prijatelj se je z njim po telefonu slišal ob 3.26, ko naj bi mu Klemen rekel, da je »v Trnovem pri pekarni na začetku plaže«. Odtlej ga ni videl ali slišal nihče. Potekalo je že več iskalnih akcij, med eno od obsežnejših pa so 19. marca štirje policijski potapljači s pomočjo drugih potapljačev iz Ljubljane in Trbovelj prečesavali rečno dno na tem območju, več policistov je pregledovalo obrežje. Brez uspeha. Nekaj dni pozneje so poklicni gasilci in policisti prečesali še Ljubljanico od Fužinskega mostu do papirnice na Vevčah, toda tudi tam Klemnovega trupla niso našli.

Mariborska rizična os

Zaradi izginotij so zaskrbljeni tudi na mariborski občini, kjer so nam povedali, da v drugem največjem slovenskem mestu obstaja tako imenovana rizična os javnega reda in miru, ki poteka po osi nočnih lokalov od Štuka do Lenta. »Mestni varnostni organi ji posvečajo posebno pozornost,« so nam pojasnili, a nam na naša vprašanja, ali nameravajo morda poostriti varnost tudi z nameščanjem dodatnih kamer ali ograj ob reki, niso odgovorili.

»Sodeč po poročilih policije, je varnostni položaj v Mariboru v zadnjih dveh letih stabilen oziroma se izboljšuje. Vsak tragični dogodek, ki doleti kogar koli v mestu, pa je seveda obžalovanja vreden. V Sloveniji je običajno, da ljudje stopimo skupaj v času težkih, izjemnih situacij. Po informacijah preiskovalnih organov niso vzpostavili neposrednih povezav med tremi tragičnimi izginotji v zadnjem letu in pol,« so zapisali na mariborski občini.

Deli s prijatelji