NA KOLESIH

Katere znamke avtov so najbolj na udaru kriminalcev?

Objavljeno 24. november 2012 13.40 | Posodobljeno 24. november 2012 13.40 | Piše: T. L., STA

Policisti so v prvi polovici leta obravnavali 235 tatvin osebnih vozil.

Zdaj bo imel 18 mesecev časa, da premisli o svojih dejanjih (fotografija je simbolična).

LJUBLJANA – Policija je v prvem polletju letos obravnavala 296 tatvin motornih vozil, od tega je šlo v 235 primerih za tatvine osebnih vozil. Glede na statistiko policije se število obravnavanih tatvin vozil zadnja leta zmanjšuje, v policiji pa ugotavljajo, da se storilci njihovemu delovanju, potrebam tržišča in tehničnim spremembam vozil hitro prilagajajo.

Policija letno odkrije okoli 25 odstotkov ukradenih vozil, ocenjujejo pa, da približno 80 do 85 odstotkov ukradenih vozil ostane v Sloveniji, med 15 in 20 odstotki pa jih konča v tujini. Pri tem ugotavljajo, da se v zadnjem obdobju povečuje število vozil, ki jih storilci odpeljejo v tujino, gre pa večinoma za vzhodnoevropske države in države Bližnjega vzhoda. »Storilci tatvin vozil so tako državljani Slovenije kot tujci. Predvsem vozila, ki ostanejo v Sloveniji za rezervne dele, odtujujejo naši državljani,« so zapisali.

Najbolj iskani so golfi in passati

Statistika kaže, da so policisti največ tatvin vozil v zadnjih letih obravnavali na območju Policijske uprave Ljubljana, med ukradenimi osebnimi vozili pa je bilo v zadnjih šestih letih in pol največ vozil znamk Volkswagen, Renault, Audi in BMW. Volkswagnov je bilo v tem obdobju 859, renaultov 688, audijev 258, beemvejev pa 178. V tem času so tatove med volkswagni najbolj zanimali golfi in passati, med renaulti vozila modelov clio in megane, med audiji so bila največkrat ukradena vozila tipa A4 in A3, največkrat ukradeni beemveji pa so bili tipa 320 in X5.

Policija ugotavlja, da so se iz posameznih tatvin v preteklih letih tudi v Sloveniji razvile dobro organizirane kriminalne združbe. »Tatvin vozil v smislu razbiti steklo, zlomiti volansko ključavnico, strgati in spojiti kontaktne žice skorajda ni več. Storilci za izvršitev tatvin uporabljajo specialno izdelana orodja in elektronske pripomočke, za predelavo ukradenih vozil pa običajno najamejo prostore na obrobju mest, ki jih nato opremijo kot avtomehanične delavnice,« so pojasnili.

Vse pogosteje na dom po originalne ključe

V zadnjem letu so policisti opazili povečano število vlomov v stanovanjske hiše in tatvin vozil z originalnimi ključi. Vozila imajo namreč vedno boljšo tehnično zaščito, zato je nekatere brez originalnih kontaktnih ključev zelo težko ukrasti, so pojasnili policisti.

Če je vozilo po tatvini razstavljeno na dele, policija preverja prodajo delov prek oglasov, nadzirajo pa tudi delavnice, za katere obstajajo podatki, da se v njih izvajajo take aktivnosti. »V tem primeru je dobro, da tudi sam oškodovanec spremlja prodajo prek oglasov, saj on najbolj pozna svoje vozilo in s tem najlažje prepozna dele,« svetujejo na policiji.

Vsako ukradeno vozilo vpisano v zbirko podatkov

Tatvina vozila je uradno pregonljivo kaznivo dejanje, zato policija na podlagi prijave oškodovanca sproži kriminalistično preiskavo, opravi ogled kraja dejanja, zbira obvestila, razpiše iskanje vozila ter sodeluje s tujimi varnostnimi organi, če je to potrebno. O vseh ugotovitvah obvestijo državno tožilstvo, vsako ukradeno vozilo pa se poleg tega vpiše v zbirko ukradenih vozil in s tem tudi v Interpolov register ter v schengenski informacijski sistem.

 


 

Deli s prijatelji