LAŽNI DOKUMENTI

Katastrofa: podkupnina 20 evrov, na cesti pa smrtno nevarna vozila

Objavljeno 07. junij 2016 19.30 | Posodobljeno 07. junij 2016 19.30 | Piše: A. L.

V prvi kazenski ovadbi je zajetih zgolj 20 spornih tehničnih pregledov, obrazloženih in utemeljenih je bilo 67 kaznivih dejanj, osumljenih je 19 oseb, od tega dva posrednika in dva tehnična preglednika, ostali osumljenci pa so lastniki ali uporabniki vozil, ki so dajali podkupnino.

LJUBLJANA – Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana so izvedli večje število aktivnosti zaradi suma korupcijskih kaznivih dejanj povezanih z izvajanjem tehničnih pregledov na območju Ljubljane. Približno 60 sodelujočih kriminalistov in policistov je na podlagi odredb sodišča in skladno z usmeritvami tožilstva opravilo 16 hišnih preiskav, kjer so zasegli predmete in listine, ki bodo služili kot dokaz v kazenskem postopku. Trem osebam so odvzeli prostost in so jih privedli k preiskovalnemu sodniku.

Prejeli so informacije

Preiskava se je začela na podlagi pridobljenih informacij v letu 2015, da je mogoče v Ljubljani opraviti tehnični pregled vozila, čeprav vozilo ni tehnično brezhibno. Pri preverjanju so se ti sumi potrjevali, zato je stekla intenzivna kriminalistična preiskava. V njej je bilo ugotovljeno, da obstaja utemeljen sum, da določeni pregledniki na tehničnih pregledih prejemajo podkupnino v zameno, da potrdijo tehnično brezhibnost vozilom, ki v resnici niso tehnično ustrezna.


Ugotovili so: 

· potrjevali so brezhibnost vozilom zgolj na podlagi dokumentov in vozila sploh niso videli;
· namesto pravega vozila so na stezo zapeljali drugo, tehnično ustrezno vozilo in na njem opravili meritve;
· ali pa so tam, kjer se ne beležijo elektronski podatki, ročno vpisovali lažne podatke.

Posrednik

V več primerih je bilo ugotovljeno, da sta dva izmed osumljencev, ki sicer nista zaposlena pri tehničnih pregledih, izvajala posredniško vlogo in od strank – v tem primeru lastnikov oziroma uporabnikov spornih vozil – prejemala določene denarne zneske v zameno, da sta pri poznanih tehničnih preglednikih uredila nezakonito potrditev tehnične brezhibnosti vozila.

Seveda brez podkupnin ni šlo. Po podatkih policije je posrednik prejel po 80 evrov na vozilo, tehnični preglednik pa za lažni vpis tehnične brezhibnosti okoli 20 evrov. A policija opozarja, da se je v zaznanih primerih potrjevala tehnična brezhibnost vozila z resnimi tehničnimi pomanjkljivostmi, zaradi katerih je resno ogrožena tudi varnost ostalih udeležencev v prometu.


Tudi taka vozila so opravila tehnični pregled:

· na tovornih in osebnih vozilih niso delovale zavore,
· okvarjeni krmilni mehanizmi,
· ugotovljene različne okvare na podvozju vozila,
· lažno se je potrjevala brezhibnost priklopnega vozila za prevoz nevarnih snovi,
· zaznane pa so bile tudi mehanske poškodbe vozila.

Poleg tega so bile tudi pogoste okvare zračnih blazin in preveliki izpusti izpušnih plinov.

Dnevno lažno potrjenih do deset vozil

V preiskavi je bilo ugotovljeno, da je bilo na dan lažno potrjenih tudi do deset spornih vozil, kar pomeni, da se v vsakdanjem prometu vozi kar veliko število vozil z vprašljivo tehnično brezhibnostjo. Hiter izračun pokaže, da je lahko tehnični preglednik mesečno prejel podkupnino v višini svoje plače zgolj z opravljanjem opisane nezakonite dejavnosti.

Ugotovili so tudi, da so stranke že same vedele, da vozilo v normalnih okoliščinah ne bi opravilo tehničnega pregleda, torej da ni tehnično brezhibno, pa so se kljub temu namesto popravila vozila raje poslužile podkupovanja preglednika, da so lahko registrirale vozilo in nato v prometu zavestno uporabljale tehnično pomanjkljivo vozilo.

Devet preglednikov in dva posrednika

V celotni dosedanji preiskavi, v kateri so bili uporabljeni tudi prikriti preiskovalni ukrepi, je bilo ugotovljenih skupno devet tehničnih preglednikov in dva posrednika, ki so osumljeni kaznivih dejanj, prav tako pa so osumljeni storitve kaznivega dejanja tudi vsi tisti uporabniki oziroma lastniki vozil, ki so dali podkupnino oziroma darilo, z namenom lažne potrditve brezhibnosti vozila.

V prvi kazenski ovadbi je zajetih zgolj 20 spornih tehničnih pregledov, obrazloženih in utemeljenih je bilo 67 kaznivih dejanj, osumljenih je 19 oseb, od tega dva posrednika in dva tehnična preglednika, ostali osumljenci pa so lastniki ali uporabniki vozil, ki so dajali podkupnino. Med osumljenimi so tudi vsi trije pridržani, eden od njih je posrednik in dva tehnična preglednika. Pri vseh pridržanih so podani priporni razlogi zaradi ponovitvene nevarnosti, v enem primeru pa gre tudi za povratnika.

Grozijo jim kazni

Posrednik je osumljen storitve kaznivega dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje po 263. členu KZ-1, za katerega je zagrožena zaporna kazen od enega do petih let, tehnična preglednika sta osumljena storitve dveh kaznivih dejanj, in sicer jemanja podkupnine po 261. členu KZ-1, za katero je zagrožena kazen od enega do osmih zapora, in ponareditve ali uničenja uradne listine po 259. členu KZ-1, za katero je zagrožena kazen zapora do treh let. Lastniki oziroma uporabniki vozil so osumljeni storitve kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje po 264. členu KZ-1, za katero je predpisana zaporna kazen od enega do petih let.

»Poudariti je treba, da gre šele za prvo ovadbo, v kateri je zajet zgolj en segment ugotovljenih kršitev, utemeljeni razlogi za sum storitve kaznivih dejanj pa obstajajo, po do zdaj znanih podatkih, še za več kot 100 primerov tehničnih pregledov posameznih vozil. O ugotovljenih kršitvah bo policija skladno s svojimi pristojnostmi obvestila dve pristojni instituciji, agencijo za varnost prometa in inšpektorat za promet, da tudi oni skladno s svojimi pristojnostmi izvedejo svoje ukrepe,« so zapisali v poročilu PU Ljubljana.

Deli s prijatelji