RAZVPITA MAMA

Kamenikova mama v ženskem zaporu 
ponaredila izjavo?

Objavljeno 18. oktober 2015 20.00 | Posodobljeno 18. oktober 2015 20.00 | Piše: Aleksander Brudar

Marija Kamenik naj bi na vsak način poskušala doseči razveljavitev obsodbe.

Marija Kamenik krivde ni priznala. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Marija Kamenik, mama razvpitega Kristijana Kamenika, ki se je sredi maja vrnil iz zapora na Hrvaškem, kjer je predčasno odslužil osemletno zaporno kazen zaradi organiziranja in vodenja združbe za preprodajo mamil, pri nas pa se je moral takoj zatem zaradi primera štirikratnega umora v Tekačevem marca 1997 zglasiti na celjskem okrožnem sodišču, je včeraj za nekaj ur zapustila ženski zapor na Igu. V spremstvu dveh pravosodnih policistk se je morala septembra udeležiti glavne obravnave na ljubljanskem okrajnem sodišču, kjer se je zagovarjala pred obtožbami o storitvi kaznivega dejanja krive ovadbe in štirih kaznivih dejanj ponarejanja listin.

Gre za dokumente, s katerimi je poskušala Kamenikova dokazati, da ena izmed pomembnih prič na sojenju na slovenjgraškem okrožnem sodišču zoper združbo, ki se je ukvarjala s preprodajo heroina in ki jo je vodila sama, ni govorila resnice, in tako poskušala doseči spremembo obsodilne sodbe. Kamenikova je bila takrat namreč, kot so pozneje odločili mariborski višji sodniki, obsojena na sedem let in osem mesecev zapora.

Kot izhaja iz obtožbe, naj bi 62-letna obtoženka med 18. julijem 2013 in 25. februarjem 2014 v zaporu na Igu ponaredila izjavo Edina Henjakovića in jo dvakrat poslala na vrhovno sodišče za dopolnitev zahteve za varstvo zakonitosti in enkrat na slovenjgraško sodišče, kjer je predlagala obnovo postopka. Nazadnje naj bi jo priložila tudi kazenski ovadbi, ki jo je vložila proti Henjakoviću. Slednjemu je v njej očitala, da je na slovenjgraškem sodišču krivo pričal. Henjaković naj bi z njo potrdil, da ji je odnesel 17.000 evrov, ki mu jih je dal Mustafa Beganović zato, da bi Kamenikova lahko plačala odvetnika Kristijana Kamenika in ne kot plačilo za drogo, o čemer se je govorilo med sojenjem. V izjavi je pisalo tudi, da je dal drugačno izjavo zaradi strahu ter da je šele pozneje ugotovil, da ne gre za isto osebo.

»Tako se ne dela!«

Kamenikova je v zagovoru pred okrajno sodnico Alenko Loncnar zatrdila, da ni ničesar ponarejala, in predložila originalne listine, ki jih je dobila po pošti v zapor. Povedala je, da kaj takega v zaporu tudi ne bi mogla narediti in da je kazensko ovadbo zoper Henjakovića vložila, ker so ji s sodišča sporočili, da bi morala to najprej narediti. »S prepričanjem, da je original, sem to naredila,« je zatrdila Kamenikova in dodala, da se ji je zelo čudna zdela že videokonferenca med sojenjem na slovenjgraškem sodišču, na kateri jo je Henjaković tudi prepoznal. Povedala je, da so pred začetkom prepoznave Edina, ki je leta 2009 iz Bosne in Hercegovine pripeljal trikrat po pol kilograma heroina in ga Kamenikovi predal na enem od bencinskih servisov v bližini Ljubljane, omenili njen priimek, pri čemer je bila edina ženska s tem priimkom v dvorani, in ga vprašali, ali je to gospa Kamenik. »Še odvetnica je rekla, da se tega tako ne dela,« je povedala obtoženka, ki da je ves čas verjela, da je moral biti Edin takrat pod pritiskom, saj je poleg njega takrat sedel strokovni sodelavec. Sojenje se bo nadaljevalo konec oktobra, ko naj bi bil zaslišan tudi Beganović.

Kot trdi tožilstvo, so se v družini Kamenik precej specializirali za posle z drogo, saj bi se moral prav zaradi tega na predobravnavnem naroku, ki so ga nato sicer preklicali, včeraj o krivdi na celjskem okrožnem sodišču izreči Kristijan Kamenik. Februarja letos je bil njegov mlajši brat Konrad Kamenik na istem sodišču zaradi preprodaje drog obsojen na leto in osem mesecev zapora. Konrad se je na sodišču znašel, potem ko ga je septembra 2011 zaradi groženj ovadila Marija Kukovič. Policistom je takrat povedala, da je pri njem za svojega partnerja dvakrat kupila heroin, s čimer se je sama ovadila za kaznivo dejanje omogočanja uživanja prepovedanih drog in bila obsojena na pogojno kazen desetih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. 

Deli s prijatelji