PREOBRAT

Jelinčiču se smeji: tisočaki bodo sedli na njegov račun

Objavljeno 09. oktober 2016 10.58 | Posodobljeno 09. oktober 2016 10.58 | Piše: Aleksander Brudar

Zmago Jelinčič Plemeniti bo 10.151 evrov za zgodovinske knjige dobil nazaj.

Država mora Jelinčiču vrniti zarubljenih 10.151 evrov. Foto: Leon Vidic

LJUBLJANA – Prvemu možu Slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču Plemenitemu se te dni lahko pošteno smeji. Po petih letih preganjanja zaradi knjig, ki jih je še v času, ko je bil SNS del slovenskega parlamenta, ta ista stranka kupovala na račun hrama slovenske demokracije, in sicer v izobraževalne namene, se lahko nadeja povračila zarubljenega denarja. Zaradi pravnomočno razveljavljenega sklepa v izvršilnem postopku mu mora država, kot je razvidno iz dopisa, ki ga je Jelinčiču konec pred dnevi poslalo državno pravobranilstvo, vrniti 10.151 evrov. »To je vse skupaj skuhala takratna sekretarka državnega zbora Mojca Prelesnik,« celotno zgodbo komentira Jelinčič. Glede na to, da Prelesnikova velja za dobro pravnico, trenutno vodi urad informacijskega pooblaščenca, se Jelinčič čudi tudi nad tem, kako da je uredbo, ki jo je sprejela konec leta 2010 in je začela veljati z novim letom, v primeru stranke SNS in njega uporabila za nazaj. »Zanima me, ali bo morala ona odgovarjati za povzročeno škodo?« se sprašuje Jelinčič.

Telovadne vaje iz leta 1910

Za boljše razumevanje zgodbe se moramo vrniti v čase, ko je bil SNS ena izmed parlamentarnih strank. Ta je kot strokovno literaturo oziroma iz sredstev za izobraževanje poslanske skupine kupovala knjige, ki so bile zanimive za zgodovinarje, nekatere pa verjetno tudi za zbiratelje. Skupno so kupili 113 knjig v vrednosti 10.200 evrov, med drugim za 600 evrov knjigo skic za Valvasorjevo Slavo vojvodine Kranjske, ki je izšla leta 1720, ter veliko starih knjig na temo vojaške zgodovine; zbirka publikacij, ki obravnavajo nemško vojsko v drugi svetovni vojni, je stala 1000 evrov. Med knjigami, namenjenimi za izobraževanje poslancev, so se denimo znašle Telovadne vaje avstro-ogrske vojske v letu 1910. Problem je nastal potem, ko se stranki po predčasnih volitvah decembra 2011 ni več uspelo vrniti v državni zbor. Poleg vseh drugih stvari iz pisarn so odnesli tudi knjige, kar pa je v državnem zboru povzročilo revolt.

Po pritožbi izvršba razveljavljena

Takratno vodstvo je bilo prepričano, da so knjige, ki sta jih Jelinčič oziroma njegova stranka kupovala s sredstvi za izobraževanje poslancev, last poslanske knjižnice. Jelinčič, kot nam je povedal, je nad takšno razlago predpisov začuden, saj, kot pravi, poslanci v sklopu izobraževanj hodijo tudi na kongrese v tujino, pa jim ničesar ni treba vrniti. Poleg tega po njegovem mnenju tudi zakon v zvezi s tem ne določa, da bi bili poslanci ob koncu mandata dolžni vrniti kupljeno gradivo. A državni zbor se ni dal, saj se je obrnil na sodišče in v izvršbe dosegel, da so z Jelinčičevega in ne strankinega računa, kar se prvaku SNS zdi še posebno sporno, junija 2012 zarubili 10.151 evrov. Nad to odločitvijo se je Jelinčič pritožil in uspelo mu je, saj je višje sodišče sklep o izvršbi razveljavilo, ker Jelinčiču ni bil pravilno vročen, da bi lahko zoper njega ugovarjal. Z drugimi besedami, dobrih 10.000 evrov je bilo zarubljenih nezakonito.

Deli s prijatelji