ČRNI SCENARIJ

Je Stephen Casiraghi v zaporu nezakonito?

Objavljeno 07. oktober 2016 17.00 | Posodobljeno 25. oktober 2016 17.01 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Ker mora za zapahe še za dve leti, odvetnik vložil zahtevo za varstvo zakonitosti.

Stephen Casirahgi dvomi o objektivnosti sojenja na novomeškem sodišču. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – Odkar je 48-letni Stephen Casiraghi, ki zadnjih 20 let biva po slovenskih zaporih – trenutno je znova v našem največjem zaporu na Dobu –, v roke dobil obtožbo zaradi tistih nesrečnih treh decilitrov mleka, ki so pred dobrimi štirimi leti končali na obrazu enega od paznikov na Dobu, je spisal več vlog in jih poslal na novomeško okrožno sodišče. Med drugim meni, da bi se moralo to sodišče izločiti iz postopka, saj gre po njegovem za cehovsko solidarnost. Novomeško sodišče namreč izvaja nadzor v zaporih na Dobu, zato ne more soditi objektivno.

»Res dvomim o objektivnosti sojenja na tem sodišču, naj mi sodijo kje drugje, najraje zunaj sodnega območja višjega sodišča v Ljubljani oziroma na kakšnem sodišču, kjer mi še niso,« je povsem zbrano in umirjeno na novomeškem sodišču pred sodnico Mojco Hode oziroma tričlanskim senatom govoril Casiraghi, ko je imel vklenjene tako roke kot noge. In se skliceval na prvi odstavek 28. člena ustave ter navajal, da so mu bile že v fazi preiskave kršene procesne pravice, saj mu niso omogočili, da bi se soočil z obremenilnimi pričami, tudi razbremenilnih dokazov ni mogel predlagati. »Tako bi lahko že v preiskavi razčistili zaplet,« je nadaljeval. Ne za kaznivo dejanje, kvečjemu za disciplinski prekršek bi ga lahko obravnavali, je prepričan.

Sodnici Mojci Hode ni ostalo drugega, kot da obravnavo že pred začetkom prekine, saj bo morala obtoženčev predlog poslati v odločanje višjim instancam. Pa pravzaprav ne na višje, ampak kar na vrhovno sodišče, da bo to lahko objektivno tehtalo Casiraghijev predlog.

Je pa na vrhovnem sodišču po novem še en Casiraghijev predlog. Njegov zagovornik Tomaž Toldi je namreč vložil zahtevo za varstvo zakonitosti zaradi po njegovem mnenju napačnega združevanja kazni, po katerem mora Casiraghi za zapahi ždeti še nadaljnji dve leti, saj so višji sodniki pri novem združevanju njegovih kazni uporabili novejši kazenski zakonik. »Po mojem bi moral biti Casiraghi na prostosti 6. septembra, je pa višje sodišče napačno uporabilo zakon in napačno tolmačilo odločbo ustavnega sodišča, ki se nanaša na podoben primer. Vrhovno sodišče sem prosil, da vlogo obravnava prednostno,« je pojasnil Toldi.

Vroče mleko v obraz

Zgodilo se je 26. maja 2012 v sobi 26 prvega oddelka zaporov na Dobu. Pazniki so zjutraj šteli obsojence in delili zajtrk, a Casiraghi je trojici uniformirancev zagrozil, da bo vse pobil, jih zmerjal z dolenjskimi prasicami in jih pošiljal nekam, potem pa enemu od njih iz neposredne bližine v obraz pljusknil vroče mleko. Pazniki so takoj zaprli vrata, si nadeli zaščitna oblačila in ga pozvali, naj se umiri ter pride iz sobe, a on je odgovoril, da bo obračunal s prvim, ki bo vstopil v sobo. Postavil se je v borbeni položaj, potem pa je paznikoma, ki jima ga je uspelo vkleniti, grozil z napadom in maščevanjem ter se jima upiral. Tako so povedali pazniki, Casiraghi pa je vse njihove navedbe zanikal: nikomur ni grozil, paznika je z mlekom, ki sploh ni bilo vroče, polil po nerodnosti, ves postopek pa je potekal brez besed. So pa pri Casiraghiju dan prej pravosodni policisti opravljali osebni pregled in našli tudi tablete, ki so bile prepovedane, zato je po najdbi popolnoma uničil svojo sobo.

Obtožba mu zaradi mleka in groženj očita kaznivo dejanje napada na uradno osebo, za kar kazenski zakonik predvideva od pol leta do pet let zapora, tožilstvo pa je Casiraghiju na predobravnavnem naroku v zameno za priznanje ponudilo eno leto zapora. Seveda dejanja ni priznal, bo pa o krivdi tehtalo sodišče, katero, za zdaj še ni znano. Morda celo novomeško. 

Deli s prijatelji