SPRENEVEDANJE

Je šlo ali ni šlo za potapljaški tečaj?

Objavljeno 20. april 2013 22.30 | Posodobljeno 20. april 2013 22.30 | Piše: Iztok Umer

Sprenevedanje ali izmikanje odgovornosti obtoženih povzročitve smrti. Na tečaju julija 2010 sta življenje izgubila Žiga Dobrajc in Samo Alajbegović.

Slovenska potapljača sta umrla 25. julija lani v vodah rezervata pred Miramarom

TRST – Na sodišču se je nadaljevalo sojenje inštruktorjema potapljanja Fabiu Bozzatu in Robertu Bendottiju iz Bergama, ki sta konec julija 2010 vodila tečaj z opremo, imenovano rebreather (pol zaprti sistem dovajanja zraka), ki je bil zaradi številnih napak pri organizaciji in na opremi usoden za izkušena slovenska potapljača, 31-letnega Žiga Dobrajca in 10 let starejšega Sama Alajbegovića. Po izpovedi do zdaj zaslišanih prič se vse bolj zamegljuje dejstvo, ali je šlo za tečaj ali za demonstracijo potapljaške opreme. Razlika med pojmoma je bistvena, saj tečaj zahteva več priprav, potrebnih formalnih prijav in odgovornosti organizatorjev kot prikaz opreme, za katerega ni obvezen praktični preizkus, ki je bil v morskem rezervatu pred Miramarom usoden za slovenska potapljača.

Državno tožilstvo je zaradi smrti slovenskih potapljačev za kaznivo dejanje povzročitve smrti iz malomarnosti obtožilo organizatorje tečaja, tržaškega orožnika Marca Panica, in izdelovalca opreme Nicola Dondija in inštruktorja podjetja N.U.E.T. Fabia Bozzata in Roberta Bendottija. Prva dva sta priznala krivdo in so jima sodili po skrajšanem postopku. Obema je maja lani sodišče prisodilo leto pogojnega zapora, svojcem pa bi morala plačati 230.000 evrov odškodnine. Na izrečeno sodbo sta se pritožila, prizivno sodišče pa njune pritožbe še ni obravnavalo.

Inštruktorja Bozzato in Bendotti krivde nista priznala, zato se jima je začelo sojenje po rednem postopku. Na začetku procesa proti njima konec marca je priča Diego Comat s tržaške pristaniške kapitanije, ki je vodil preiskavo tragične smrti slovenskih potapljačev, pojasnil, kako so po dogodku zavarovali zaseženo potapljaško opremo, ki so jo pozneje podrobno pregledali izvedenci vojaške mornarice v La Spezii, kjer so ugotovili določene tehnične pomanjkljivosti, poleg tega oprema, ki sta jo uporabljala slovenska potapljača, ni imela podaljšanega A-testa. Zanikal je trditev zagovornikov, da naj bi šlo pred Miramarom le za predstavitev tovrstne potapljaške opreme, temveč je šlo za usposabljanje. Comatovo pričanje sta potrdila tudi dva izkušena tečajnika. Oba sta menila, da organizatorji tečaja niso izvedli po predpisanih pravilih in postopkih.

V nadaljevanju sojenja je Roberto Odorico, predstavnik družbe Shoreline, ki upravlja miramarski morski rezervat, pojasnil, da naj ne bi šlo za pravi tečaj, saj vsa teoretična predavanja niso bila obvezna, kar je potrdila tudi tečajnica Vittoria Beretucci Maresca. Omenila je, da obvezna udeležba na teoretičnem delu ni bila pogoj za potop, da niso bili vsi potapljači seznanjeni z večjo nevarnostjo uporabe rebreatherja od klasične potapljaške opreme in da od udeležencev niso zahtevali dokazil o njihovih potapljaških izkušnjah in sposobnostih. Ob tem velja dodati, da je obdukcija trupel slovenskih potapljačev pokazala, da sta bila popolnoma zdrava. Sojenje na tržaškem sodišču se bo nadaljevalo 3. julija. 

Deli s prijatelji